in

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri

Uzun tüylü kediler sevimli ve estetik görünüşleri ile kediler aleminin en sevilen üyeleri arasındalar.

Kediler kendilerine has karakterleri, estetik ve sevimli görünüşleri, ama en çok da bizlerle kurdukları harika ilişkiler sebebiyle en yakın dostlarımızdan biri, hem de binlerce yıldır. Tüm evcil kedilerin atası Afrika yaban kedisi ancak hepsi ortak bir atadan gelmiş olsa da günümüz evcil kedilerinin görüntüleri arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Bu farklılıkların en önemlisiyse tüyler. Bazı kedi cinsleri kısa tüylüyken bazıları uzun tüylü, yazımızın konusuysa pofuduk halleri ile kalpleri çalan uzun tüylü kedi cinsleri.  İşte karşınızda kediler aleminin en pofuduk üyeleri olan tüylü kediler.

maine coon

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Maine Coon

Maine Coon

Şüphesiz ki uzun tüylü kediler arasında en tanınanlardan biri Maine Coon. Bu tüylü kedilerin tek özellikleri tüylü olmaları değil çünkü Maine Coon en büyük evcil kedi cinsleri arasında da yer alıyor, pardon arasında yer alıyor dememeliydik, aslında bu tüylü kediler en büyük evcil kediler 🙂 . Maine coon kedilerin bazıları öylesine büyükler ki insan gördüğünde şaşırmadan duramıyor, kısacası tüylü dev pofuduklar olarak Maine coon kediler tüylü kedilerin en popülerlerinden biri.

norvec kedisi
Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi

Yine sadece tüylü değil büyük kedilerden biri olan Norveç orman kedisi adından da anlaşılabileceği gibi soğuk iklimin hakim olduğu Norveç’e özgü bir ırk ve tüyleri de onu soğuktan koruyacak şekilde uzun. İnanılmaz estetik görünen bu kediler soğuk iklim kedileri ama karakterleri sıcacık. Son yıllarda ülkemizde de gittikçe popülerleşmeye başlayan Norveç orman kedisi tüylü kedi denilince akla gelen ilk ırklardan biri olma yolunda hızla ilerliyor.

ankara
Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Evet, tüylü kedi cinsleri listesinde ülkemizin tüm dünyada tanınan güzelliği Ankara kedisi de var elbette. Hatta Ankara kedisi “en eski uzun tüylü kedi cinsi” olarak kabul ediliyor, bunun da altını çizmemizde fayda var. Bugün var olan uzun tüylü kedi cinslerinin çoğunun Ankara kedisinden geldiğine inanılıyor, dolayısıyla Ankara kedimiz uzun tüylü kediler arasında kesinlikle ayrıcalıklı bir yere sahip.

iran kedisi
İran Kedisi

İran Kedisi

Uzun tüylü kedi denilince çoğu kişinin aklına ilk gelen ırklardan biri İran kedisi. Uzun ipeksi tüyleri, basık burnu ve kocaman gözleri ile kendine has bir görünüşü olan bu kediler yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada en fazla birlikte yaşanan kedi cinsleri arasında yer alıyor. Ancak bu pofuduk kedilerin basıl burunları sebebiyle ne yazık ki birçok ciddi sağlık sorununa da yatkınlığı var, o nedenle eğer bir İran kedisi evlat edinmeyi düşünüyorsanız bakımı için uzun tüylerini düzenli taramanızın yeterli olmayacağını, muhtemelen sık sık veteriner ziyaretleri yapmak zorunda kalacağınızı bilmelisiniz.

himalayan card small
Himalayan

Himalayan

İsminde Himalaya geçmesi bu kedilerin Himalaya Dağları ile ilgisi olduğunu düşündürse de aslında Himalayan kedilerinin ismindeki Himalaya ibaresinin dağlarla hiçbir ilgisi yok. Himalayan kedisi tüylerinin rengi Himalaya tavşanına benzediği için bu ismi almış. Hemen yukarıda bahsettiğimiz İran kedisi ile Siyam kedisin melezlenmesiyle elde edilmiş bir ırk olan Himalayan ilk başlarda “uzun tüylü Siyam kedisi” olarak anılsa da sonradan bu ismi alarak ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş.

birman kedisi
Birman

Birman

Ataları Burma’da bulunan Budist tapınaklarının kedileri olan Birman kedileri hem uzun tüylüler hem de çok güzeller.  Siyam kedilerini andırır şekilde koyu renk yüze ve kuyruğa sahip olan Birman kedileri uzun, ipeksi tüyleri ve mavi gözleri ile en güzel uzun tüylü kedilerden biri olarak anılmayı fazlasıyla hak ediyorlar. Bu arada çok enerjik ve oyuncu olmaları da bu kedilerle birlikte yaşamayı çok daha neşeli hale getiriyor.

ten interesting facts about ragdoll cats 5b434cbc69d2e
Ragdoll

Ragdoll

Amerika kökenli bir uzun tüylü kedi cinsi olan Ragdoll ülkemizde pek fazla tanınmasa da dünyada hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip.  Yumuşacık ipeksi tüyleri, genellikle çok güzel bir mavi renkte olan gözleri ile Ragdoll hakikaten insanı ilk görüşte kolayca kendine hayran bırakabilecek bir kedi ırkı. Bu estetik kediler de bu arada en büyük kedi cinsleri arasında yer alıyorlar, yani hem uzun tüylü hem de kocamanlar :).

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

512 yasinda kopekbaligi kesfedildi

Grönland’da 512 Yaşında Köpekbalığı Tespit Edildi

ankara da 3 kopek zehirlenerek olduruldu

Ankara’da 3 Köpek Zehirlenerek Öldürüldü