in

Köpeklerde Diş Dökülmesinin Nedenleri

Köpeklerde diş sağlığının önemini ve neden yapılması gerektiğini bilmemiz çok önemlidir. Köpeğinizin diş sağlığına dikkat etmezseniz bu durum ciddi bir tehlike doğurabilir.

Dişler şüphesiz ki köpeklerin en önemli bölgelerinden biridir, dişlerinde sorun olan bir köpeğin sağlıklı olma şansı yok denecek kadar azdır. Diş sorunları yaşayan köpekler mama yemekte zorlanacakları için yeterli beslenemeyebilirler ve bu da genel sağlık durumlarının bozulmasına yol açabilir. Dolayısıyla her köpek sahibinin köpeğinin ağız ve diş sağlığına maksimum düzeyde özen göstermesi gerekir. Köpeklerde diş dökülmesi ise yavru köpeklerin diş değiştirme süreci dışında kesinlikle normal bir durum değildir ve böyle bir durumla karşılaştığınızda zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir.

YAVRU KÖPEKLERDE DİŞ DEĞİŞİMİ ORTALAMA 3,5 AYDA BAŞLAR

Yavru köpekler de aynı biz insanlar gibi zamanı geldiğinde süt dişlerini döker ve yerine bir ömür boyunca taşıyacakları ana dişleri çıkartırlar. Köpek yavrularında diş değişimi ya da dökülmesi ortalama 3,5 aylık olduklarında başlar ve bu süreç yavrular 7-8 aylık olduklarında tamamlanır. Diş değiştiren yavru köpeklerin ağzında koku olabilir, ayrıca dişleri kaşındığı için her yeri ısırma, kemirme eğilimindedirler. Bu nedenle eğer yavru köpeğiniz diş değiştirme sürecine girdiyse ve etrafı kemirmesini istemiyorsanız ona diş kaşıma oyuncakları almanız en doğrusudur.

YETİŞKİN BİR KÖPEĞİN DİŞLERİNİN DÖKÜLMESİ NORMAL DEĞİLDİR

Diş değiştirme süreci bitmiş yetişkin bir köpeğin dişlerinin dökülmesi ise asla normal kabul edilen bir durum değildir. Yetişkin bir köpeğin dişleri çürük nedeni ile dökülebileceği gibi bazı diş eti hastalıkları da bu duruma yol açabilir. Ayrıca bazen ağız içi yaralar da diş dökülmesine neden olabilir.

Köpeğinizin dişlerinde bir sorun olduğunu ilk fark ettiğiniz anda yapmanız gereken tabi ki veterinerin yolunu tutmaktır, çünkü geciktiğiniz takdirde sorun büyüyebilir ve diş kaybı sayısı artabilir.

KÖPEKLERDE DİŞ BAKIMI ÇOK ÖNEMLİDİR

Köpeğinizin dişlerine yavruluktan itibaren özen gösterdiğiniz takdirde diş dökülmesi, diş çürümesi gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınız yok denecek kadar azdır. Köpeklerde diş bakımı için öncelikli olarak doğru beslemeye dikkat etmek gerekir. Kuru mama köpeklerin diş sağlığını korumak için oldukça etkilidir bu nedenle köpekleri kuru mama ağırlıklı beslemek diş sağlıklarını korumaya yardımcı olur. Tam tersine sürekli yaş mama ya da diğer yumuşak gıdalarla beslenen köpeklerde ise diş problemleri görülme olasılığı son derece yüksektir, çünkü yumuşak gıdalar köpeklerin diş aralarında birikir ve bu biriken tabakalar zamanla bakteri, diş taşı, tartar, plak oluşmasına ve dişlerin çürümesine neden olur. Kuru mamanın yanı sıra fırçalama da köpeklerin diş bakımı için başvurulabilecek bir yöntemdir. Yazımızı bitirirken köpek dostunuzu düzenli olarak veterinere götürüp diş kontrollerini yaptırmayı unutmayın diyoruz.

Kedi Dilinin Olağanüstü Özellikleri Nelerdir?

Kedi Çişi Kokusunu Nasıl Geçiririz?