in

Kedi Dilinin Olağanüstü Özellikleri Nelerdir?

Kediler dilleri sayesinde birçok olağanüstü işi yapabilirler. Kedi dilinin özelliklerini bilmeniz sizi kedilere hayran bırakabilir. Tüm bu özellikleri öğrenmek için yazımızı okumalısınız.

Kedilerin mükemmel bir anatomiye sahip olduğundan hiçbirimizin kuşkusu yoktur. Fakat bu mükemmel yaratılışa sahip canlıların vücutlarında en etkileyici yönü dilleridir. Kediler dilleri sayesinde birçok ihtiyaçlarını giderebilirler. Bu ihtiyaçlar sadece hayati ihtiyaçlar olmamakla birlikte rahatlama ve bağ kurma ihtiyaçları da olabilmektedir.

KEDİ DİLİNİN YAPISI

Eğer bir kedi tarafından yalandıysanız çok iyi bilirsiniz ki kedi dili üzeri pütürlü bir yapıya sahiptir. Bunun nedeni dil üzerinde küçük ve fazla sayıda bulunan filiform papillalardan oluşmasıdır. Oluşumlarının temel maddesi tırnaklarımızı oluşturan madde ile aynı olan keratindir. Bu papillalar boğaza kadar devam etmekte ve kedilerin hem mamayı almalarını hem de onları yutmalarını kolaylaştırmaktadır.

KEDİLERİN DİLİ ANTEBAKTERİYALDİR

Kedilerin dilinin en önemli özelliklerinden biri antiseptik özelliği olmasıdır. Aslında bu özellik kedi dilinin yapısında değil tükürükte bulunur. Ancak kedi dilinin tarak yapısında olmasından dolayı, kedi kendini yaladığında bu antiseptik tükürük sayesinde vücudunu bir nevi dezenfekte etmiş oluyor. Kedilerin bu mükemmel özelliği kullanabilmeleri için su ihtiyaçlarını almış olmaları gerekmektedir.

KEDİ DİLİNİN DİĞER MUHTEŞEM ÖZELLİKLERİ

  • Kediler kendilerini yalarken dilleri sayesinde hem tarama hem de ölü tüyleri tıraşlama işlemi gerçekleştirmiş oluyor. Topladıkları bu ölü tüyleri yuttukları için ileride mide sorunu ile karşılaşabilirler. Bu yüzden özellikle uzun tüylü bir kediniz varsa her gün taramalısınız.
  • Kediler dilleriyle tat almakla kalmaz aynı zamanda dili sayesinde su içip mama yiyebilirler.
  • Kediler dilleri sayesinde mamaların soğuk mu yoksa sıcak mı olduğunu da anlarlar.
  • Kedi dilinin önemli özelliklerinden biri de vücut ısısını korumalarıdır. Kediler, kendilerini yalayarak vücut nemini dengede tutarlar.
  • Kedilerin dilinin koku giderici bir özelliği de bulunmaktadır. Dilleriyle vücutlarındaki tüyleri yalayarak kötü kokuları yok ederler.
  • Dişi kedilerin yavrusu ile kurduğu bağın en önemli kısmı onları yalamasıdır. Kediler bizlerle de aynı şekilde yalayarak bir iletişim kurarlar. Eğer sizi yalayan bir kedi varsa size güvendiğini anlayabilirsiniz.

Zehirlenmiş bir köpeğe basıl yardım edilir?

Köpeklerde Diş Dökülmesinin Nedenleri