in

Tortoiseshell kedileri ve özellikleri

Tortoiseshell kedileri ilginç özellikleriyle öne çıkarak gözde olmayı başarmıştır. Peki, Tortoiseshell kedilerinin özellikleri nelerdir?

Tortoiseshell kedilerini tanımaya başlarken ilk belirtmemiz gereken Calico kedilerinden farklı olmalarıdır. Ancak her ikisinin de ortak özellikleri nerdeyse hepsinin dişi olmalarıdır.

TORTOİSESHELL KEDİLERDE TÜY RENGİ

Kedilerde tüy rengini X kromozomu belirler. Erkek bir yavru, X kromozomunu yalnızca annesinden alabilir. Böylece tüy rengini anneden gelen kromozom belirlemiş olur. Fakat dişi yavrular hem annelerinden hem de babalarından X kromozomu alırlar. Her hücre, yalnızca bir adet X kromozomuna ihtiyaç duyar.

Örneğin, dişi bir yavruya, hem annesinden hem de babasından siyah tüy aktarılırsa, siyah tüylü olur. Calico kedilerde de aynı süreç işler. Fakat yavruya örneğin, anneden siyah, babadan sarı tüy aktarılır. Bir hücre, siyah tüyü aktaran kromozomu devre dışı bırakırken, diğer bir hücre sarı tüyü aktaran kromozomu devre dışı bırakır. Böylece yavrunun kürkünde her iki renk de yerini alır. Yavru, yalnızca bu iki renge sahipse calico değil, “tortoiseshell” kedisi olur.

TORTOİSESHELL BİR KEDİ IRKI DEĞİL KÜRK ÇEŞİDİDİR

Tortoiseshell bir kedi türü değil kürk çeşididir. Bilimsel olarak kürk renklerinin kedilerin karakterlerine olan etkileri kanıtlanmasa da halk arasında bu bağlantı çoğu kedi için kuruludur. Örneğin smokin desenli kedilerin çok akıllı olduğu, tekir kedilerin çok hareketli olduğu söylemi halk arasında yaygındır. Tortoiseshell kedileri için de bu tarz inanışlar mevcut.

Kaplumbağa kabuğuna benzeyen deseni nedeniyle kaplumabağa kabuğu da denilen bu kürk rengindeki kediler bazı toplumlarda şans kedileri olarak adlandırılır. Günümüzde İrlandalı ve İskoç inanlar bu kedilerin şans getirdiğine inanıyor.

Tortoiseshell deseni çoğunlukla safkan olmayan kedilerde görülürken Japon Bobtail ve  Cornish Rex ırkı kedilerde de rastlanır.

TORTOİSESHELL KEDİLERİN KARAKTERLERİ

Diğer kedilere göre güçlü bir karakteri olan Tortoiseshell kedilerin enerjileri de yüksektir. Yapılan araştırmalar bu kedilerin yüksek derecede tutumlu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Genel olarak tüyleri gibi karmaşık karakterleri olsa da bu kediler hakkında aktivite seviyeleri yüksek, sadık ve yaşadıkları yeri benimseyen bir tür olduklarını söyleyebiliriz.

Yavru karga bulduğumuzda ne yapmalıyız?

Kısırlaştırılan köpekler regl olur mu?