in

Maine Coon: Kediler dünyasının nazik devi

Köpek ırklarının sayısı ile kıyaslandığında çok daha az kedi ırkı var ve daha önemlisi kedi cinsleri arasında boyut olarak çok büyük farklılıklar yok. Ama bu durumun bir istisnası var; Maine Coon.  Kocaman cüssesi ve sosyal, yumuşak karakteri ile kediler alenimin “nazik devi” olarak anılan Maine Coon kediler tabi ki hem kocaman birer pofuduk oldukları hem de harika karakterleri sebebiyle insanların sevgilisi durumundalar ve doğrusunu söylemek gerekirse buna şaşırdığımızı da söyleyemeyiz.

Maine Coon kedisinin kökeni hakkında birçok efsane var

Maine coon ırkının kökeni hakkında birçok efsane var, bu efsanelerden en ilginç olanı ırkın bir kedi ile rakunun çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı ki bu biyolojik olarak tabi ki imkansız  . Maine coon kedilerin kökeni ile ilgili daha akla yatkın olan bir iddia ise bu kedilerin halihazırda Amerika’da var olan kedilerle denizcilerin getirdiği uzun tüylü yabancı kedilerle çiftleşmesi sonucu ortaya çıktıkları. Bazılarıysa bu kedilerin kökeninin 1000 yıl önce Amerika’ya gelen Vikinglerin yanlarında getirdikleri uzun tüylü kedilere dayandığını ve bu sebeple de Maine coon ile Norveç orman kedisi arasında benzerlik olduğunu düşünüyorlar. Kısacası Maine coon cinsi kedilerin kökeni hakkında kesin bilgiler yok ancak anavatanı Amerika olarak kabul ediliyor ki zaten bu kedilerin diğer ismi de Amerika orman kedisi.

Maine coon gerçek bir dev!

Bu kediler için nazik dev denildiğini söylemiştik, Maine coon “en büyük evcil kedi ırkı” olarak kabul ediliyor. Bu kocaman evcil kediler yetişkin hale geldiklerinde dişileri 4-7, erkekleriyse 6-10 kilo ağırlığa ulaşabiliyor ki bunlar ortalama ağırlıkları yani bundan daha ağır Maine coon kediler de var tabi ki. Dünyanın en büyük kedisi olarak ismini Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdıran Omar da bir Maine coon ve Omar’ın boyu tam 1,2 metre, ağırlığıysa 14 kilo.

Maine coon kedilerin tüyleri orta uzunlukta ya da uzundur ve her renkte olabilir. Bu kocaman kedilerde en sık görülen kürk rengi ise kahverengi tekir.

Maine coon karakteri de muhteşem

Bu dev kediler tipik olarak meraklı ve dost canlısı olarak tanınıyorlar. Ailesini çok seven Maine coon kediler insanlarının peşinde dolaşmaktan da çok hoşlanırlar. Bu arada kedilerin tasmadan hoşlanmadıklarını herkes bilir ancak Maine coon kediler tasma ile dolaştırılmaya en rahat alıştırılabilen kediler, bunun en önemli sebebiyse insanlarının peşinde dolaşmaktan hoşlanmaları. Bu özellikleri nedeniyle Maine coon ırkının çok seyahat eden ve seyahat ederken kedisini de yanından ayırmak istemeyenler için en uygun ırk olduğu söyleniyor.  Ayrıca Maine coon çocuklarla, köpeklerle, yaşlılarla, yabancılarla yani herkesle iyi geçinen bir ırk. İşte tüm bu karakter özellikleri sebebiyle “nazik dev” olarak anılıyor zaten.

Maine coon bakımı çok kolay

Maine coon bugün Amerika’da en fazla beslenen ikinci kedi ırkı ve bunun sebebi sadece muhteşem görünüşleri ve karakterleri değil, Maine coon bakımı en kolay kedi cinsleri arasında yer alıyor ve bu da insanların birlikte yaşamak için bu nazik devleri tercih etmesinde önemli rol oynuyor. Orta ya da uzun olan tüylerini düzenli taramak Maine coon bakımı için yapılması gereken tek şey. Tabi, tüm kediler gibi bu kedilerin de düzenli olarak veterinere götürülmesi, aşılarının yaptırılması gerektiğini de söyleyelim

Maine coon genel olarak sağlıklı bir ırk

Maine coon doğal bir ırk yani insanların çabasıyla ortaya çıkmış bir ırk değil bu da onu sağlıklı kılıyor. Yine de bu kedilerde genetik olabilecek bazı sağlık sorunları ile karşılaşılabiliyor. Maine coon kedilerde görülebilecek sağlık sorunları şunlar:

  • Hipertrofik kardiyomiyopati (bu bir kalp hastalığı)
  • Polikistik böbrek hastalığı
  • Spinal müsküler atrofi (bu ise gövde ve uzuvlardaki kasları etkileyen genetik bir hastalık)

Evet, artık dünyanın en büyük evcil kedi cinsi olan Maine Coon pisileri çok daha yakından tanıyorsunuz  .

Not: Kedi cinsleri içeriklerimiz kedi ırklarını yakından tanımak amacıyla hazırlanmıştır. Her içeriğimizde olduğu gibi bu içeriklerimiz de “satın alma sahiplen” mottosuyla hazırlanmıştır. Çoğu safkan cins kediler genetik hastalıklara sahiptir ve kirli hayvan ticaretinin mağdurlarıdır. Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizi petshop gibi hayvan ticareti yapan yerlerden değil, barınaklarda veya sokaklarda yuva bekleyen yardıma muhtaç sevgi dolu canlardan yana kullanmanızı öneririz.

Zeki, çevik ve sevecen Abyssinian (Habeş) kedisi hakkında her şey

Türkiye’ye özgü köpek cinsleri hangileridir?