in ,

En küçük 5 kedi cinsi

Kediler alemi dünyanın farklı yerlerinde ortaya çıkmış çok sayıda ırktan oluşuyor ve bu ırkların arasında çeşitli farklılıklar bulunuyor. Yazımızın konusu ise en küçük kedi cinsi. 

Elbette tüm evcil kedilerin Afrika yaban kedisinden türediği biliniyor ama ortak atalarına karşın bugün evcil kediler birbirlerinden ciddi anlamda farklılaşmış cinsi halindeler. En küçük evcil kediler ortalama olarak standart kedilerin yarısı büyüklükteler ve çoğu en popüler kedi cinsleri arasında yer alıyor. Ancak çeşitli sebeplere bağlı olarak küçük hale gelmiş olan bu ırkların çoğunun ciddi sağlık sorunlarına yatkınlığı olduğu da atlanmaması gereken çok önemli bir nokta.

Singapura Cinsi

1970’li yıllarda kedi meraklısı Hal ve Tommy Meadow’un Singapur’da bulduğu kedilerden geliştirilen Singapura kedisi 1,5-3,5 kilogram ortalama ağırlığı ile en küçük kedi cinsi.  Küçük bedeni, büyük kulakları ve iri gözleri ile çok estetik bir görünüşe sahip olan Singapura kedileri aynı zamanda çok aktif ve eğlencelidirler. Ayrıca bu kediler tırmanmaya olan düşkünlükleriyle de tanınırlar.

Munchkin Cinsi

Kısa bacakları ile karakterize olan Munchkin Singapura’nın ardından en küçük ikinci kedi cinsi. 1980’li yıllarda ortaya çıkan ırk en tartışmalı kedi cinsleri arasında yer alıyor, zira bacaklarının kısa olmasına neden olan genin bazı farklı deformasyonlara da yol açtığı biliniyor.

Yani yazımızın başında altını çizdiğimiz küçük kedi cinslerinin bazı sağlık sorunlarına yatkın olmasının en net örneklerinden biri bu kedi cinsidir. Kısa bacaklarına karşın gayet aktif olan bu minik kediler uyumlu karakterleri ve yüksek zekaları sebebiyle de çok seviliyorlar.

Cornish Rex Cinsi

2,72-4,54 ortalama ağırlığı ile en küçük evcil kediler listesinin üçüncü sırasındaki Cornish Rex kıvırcık tüyleri ile oldukça sıra dışı görünüşe sahip bir kedi cinsi. Akrobatik bir ırk olan Cornish Rex herkesle sıcak ilişkiler kurabilen bu ilginç kediler uzun saatler çalışan kedilerin evlat edinmesi için uygun değil çünkü yalnız kalmaktan nefret ettikleri biliniyor.

Devon Rex Cinsi

Cornish Rex’in yakın akrabası olan Devon Rex de ortalama 2,5-4,5 kilogram ağırlığa sahiptir ve yakın akrabası Cornish Rex’e benzese de aslında ikisi çok farklı ırklardır.

Devon Rex kedilerinin karakteri çoğu kişi tarafından köpeğe benzetilir, bunun en önemli sebebiyse bu kedilerin atılan oyuncakları koşup alıp geri getirmeyi çok sevmesidir. Bununla da kalmaz, zira Devon Rex cinsine başka birçok eğlenceli numara da öğretilebilir.

American Curl

Komik kulakları ile hem sevimli hem de farklı görünen American Curl cinsinin de ağırlığı 2,5-4,5 kilogram arasında ve en küçük beş kedi ırkının sonuncusu da bu sevimli kedi cinsi.

Çok meraklı olan American Curl kedileri aynı zamanda çok da duyarlı ve dışa dönüklerdir. Yumuşak tüyleri ve uyumlu karakteri ile American Curl hem en küçük kedi cinsleri arasında yer alıyor hem de en popüler kedi ırklarından biri.

Tüm bu kedi cinslerinde bazı hastalıkların görülme riski yüksek

Listedeki tüm küçük kedi cinsleri bazı kalıtsal hastalıklara karşı yatkınlar. Devon ve Cornish Rex cinslerinde kalp hastalıklarına, diz kapağı çıkığı, göbek fıtığı ve kalıtsal miyopati hastalıklarına yatkınlık bulunuyor.

Munchkin kedileri ise bacaklarının kısa olmasına neden olan genetik mutasyon sebebiyle ciddi kemik hastalıkları ile karşı karşıyalar ki zaten bu sebeple bu ırkın üretilmesi tüm dünyada tartışılan bir konu.

Singapura ve American Curl ırkları ise genel olarak sağlıklıdır, her iki ırkta da tüm kedilerde görülebilecek sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. American Curl kedilerinin bir kısmında kulak kanallarının darlığına bağlı olarak kulak sorunları gelişmesi olasıdır.

En büyük kedi cinsleri için haberimize ulaşabilirsiniz.

Kedilerin bıyığı neden kesilmemelidir?

Kediler için aşı takvimi ve aşının önemi