in

Ragdoll Kedi Cinsi Ve Özellikleri

1960’lı yıllarda ortaya çıkan Ragdoll kedi cinsi estetik görünümü ve yumuşacık karakteri ile tam bir aile kedisi.

Parıl parıl parıldayan safir mavisi gözleri, ipek gibi tüyleri ile bir Ragdoll kedisi görüp de etkilenmemek pek de kolay değildir. Ama bu çarpıcı görünüşe sahip kedilerin tek özellikleri bu değildir, Ragdoll yumuşak ve uyumlu karakteri ile de insanları kolayca cezbeden bir kedi cinsidir. Aynı zamanda en büyük kedi cinsleri arasında yer alan Ragdoll kocaman, estetik ve iyi huylu bir dost olarak birlikte yaşadığı insanlara sonsuz mutluluk veren bir kedidir, tüm kediler gibi.

ragdoll

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Rogdoll yeni bir kedi cinsi

Birçok kedi cinsi ile kıyaslanınca Ragdoll oldukça yeni bir ırk olarak tanımlanabilir, bu güzel kediler 1963 yılında Kalifornia’da ortaya çıkmış. 1960’lı yıllarda Josephine isimli safkan olmayan, açık gri renkli ve uzun tüylü bir kediden üreyen yavrular daha sonra Ragdoll ırkını oluşturmuş. Bugün Ragdoll tüm dünyada tanınan ve sevilen bir kedi cinsi durumunda.

Ragdoll AP 0PQUHE 645sm3614

Ağırlıkları 9 kiloya ulaşabiliyor

Ragdoll’un büyük kedilerden biri olduğunu belirtmiştik, bu kocaman kedilerin ortalama ağırlıkları 3,6-9 kilogram arasında değişiyor. Elbette bazı Ragdoll kedileri bundan daha ağır da olabiliyor. Uzun tüyleri üç ana renkte sınıflandırılıyor; beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkliler. Özellikle beyaz eldivenli olanları çok popülerdir, tüy renkleri mavi, çikolata rengi ya da kahve liladır. Ragdoll kedilerinin gözleriyle safir mavisidir, çok nadiren farklı göz rengi görülebilir, ancak ırk standardı mavi gözlüdür.

maxresdefault 1 1

Adeta birer dostluk abidesiler

Bu büyük ve estetik kediler için birer dostluk abidesi demek pek de abartı olmaz çünkü Ragdoll kediler hemen herkesle kolayca dostluk kurabilen yapıya sahiptir. Ragdoll kedisi çocuklarla, köpeklerle, diğer kedilerle ve insanlarla çok iyi anlaşır. Yabancılarla da genellikle iyi anlaşırlar ama elbette yabancılara karşı tutumları dengelidir.

  • Çok sevecen olan Ragdoll ırkı pek de enerjik değildir, sosyal bir kedidir ve zeki olarak da tanımlanabilirler.
  • Bu kedilerin en ilginç kişilik özelliklerinden biri çoğunun insanlarını ev içinde takip etmesidir ki bu sebeple bazıları Ragdoll cinsi için “yavru köpek” tanımını kullanır, malum yavru köpekler de insanları her yerde takip ederler 🙂 .
  • Yavruluklarında da yetişkinliklerinde de oyun oynamayı seven bu kedilerin sesleri de cüsseleri ile kıyaslanınca çok düşük ve yumuşaktır.

Her zamanki uyarımızı yine yapalım; bu anlattığımız kişilik özellikleri genelleme, yani tüm Ragdoll kediler ille de bu karakter özelliklerine sahip olacak gibi bir kural yok. Unutmayın ki tüm kedilerin karakteri aynı biz insanlar gibi birbirinden farklıdır.

ragdoll kedi

Yumuşak karakteri sayesinde bakımı da çok kolay

Ragdoll kedisi bakımı için en önemli konulardan biri uzun tüylerini düzenli taramak. Bazı kediler taranma konusunda isteksizken söz konusu Ragdoll olduğunda durum tam tersi, bu güzel ve yumuşak huylu kediler genellikle taranırken hiçbir sorun çıkartmadıkları gibi kendileriyle ilgilenilmesinden gayet memnun kalıyorlar.  Düzenli tarama dışında kulak temizliklerine de dikkat etmek gerekiyor, kedilerde kulak temizliği ciddi bir iş olduğu için tavsiyemiz hangi kedi olursa olsun kulak temizliğinin veteriner hekimlere yaptırılması.

Ragdoll Kitten1

Ortalama ömürleri 13-15 yıl

Ragdoll kedilerinin ortalama ömürleri 13-15 yıl arasında değişiyor ve genel olarak sağlıklı bir ırk olmakla birlikte bazı sağlık sorunları ile karşılaşılabiliyor.

Obezite: Ragdoll kedilerin çok enerjik olmadığını söylemiştik, bu da beraberinde obezite sorununu getirebiliyor. Bir Ragdoll kedisinin uzun ve sağlıklı bir ömür sürdürmesi için aşırı kilo almasını kesinlikle engellemek gerekiyor.

Tüy yumakları: Tüm uzun tüylü kedilerde olduğu gibi Ragdoll’da da tüy yumakları sorunu görülme riski çok yüksek. Tüy yumakları sanıldığından daha ciddi durumlara yol açabiliyor bu sebeple düzenli taranın yanı sıra tüyleri kolayca vücutlarından atmalarını sağlayacak malt macunu da verilmesi tavsiye ediliyor.

Bunların yanı sıra ırkta polikistik böbrek hastalığı, sistit ve evcil kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biri olan hipertofik kardiyomiyopati de Ragdoll kedilerinde karşılaşılabilen sağlık sorunları arasında yer alıyor.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gelişmiş Ülkelere Karşı Açılan Çöp Savaşına Malezya da Katıldı3 Bin Ton Plastik Tık Geldiği Yere Gönderileceköç

Gelişmiş Ülkelere Karşı Açılan ‘Çöp Savaşına’ Malezya da Katıldı: 3 Bin Ton Plastik Geldiği Yere Gönderilecek

kopegioldurenotobussoforu

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Köpeği Ezerek Öldüren Şoför ile İlgili Suç Duyurusunda Bulunuldu