in

Mavi gözlü kedi cinsleri

Mavi göz rengi, bazı kedi ırklarında daha sık görülür. Mavi gözlü kediler insanlar tarafından büyük ilgi görüyor.

İnsanların bu şekilci davranışları nedeniyle mavi gözlü hayvanlar üretilip satılabiliyor. Hatta bekledikleri yavrular mavi gözlü olmazsa kendilerini sokakta bulabiliyorlar. Evet bazı ırklarda mavi göz daha sık gözükse de bu her o cins hayvanın mavi gözlü olduğu anlamına gelmez. İşte mavi gözün sık görüldüğü kedi cinsleri

1# Ankara Kedisi

Ankara kedisi dediğimizde genelde akla mavi gözlü ve beyaz uzun tüylü kediler geliyor. Ancak her Ankara kedisi bu tanıma uymayabilir. Ankara kedilerinin gözü bazen yeşil bazen mavi bazen ise bir gözü yeşil bir gözü mavi olabilir. Ankara kedileri sadece beyaz tüy rengine değil farklı kürk rengine de sahip olabilirler.

2# Van Kedisi

Van kedileri beyaz tüyleri ve farklı renkte göz renkleri ile ünü ülkemizden dünyaya yayılmıştır. Ancak her Van kedisi beyaz tüylü ve farklı göz rengine sahip olmaz. Tıpkı Ankara kedileri gibi gözleri bazen sadece mavi ya da bir gözü mavi diğer gözü yeşil veya sarı renkte olabilir.

3# Siyam kedileri

Siyam kedileri mavi gözleri ile en ünlü kedilerden biri. Siyam kedileri maviş gözleri, alacalı kürkleri ve sivri kulakları ile tanınırlar. Kediler aleminin en geveze kedilerinden biridir. Siyamlar, sizinle sohbet etmeye bayılır. Oldukça oyuncu ve neşeli olan Siyam kedileri, eğer tüm gün evde yalnız ise diğer kedilerin aksine yanına bir arkadaş isteyebilir.

4# Ragdoll Kedisi

Parıl parıl parıldayan safir mavisi gözleri, ipek gibi tüyleri ile bir Ragdoll kedisi görenleri kendine hayran bırakan bir kedi cinsi. Mavi gözleri ile ünlü olan Ragdoll aynı zamanda en iri kedi ırkları arasında yer alıyor.

5# Balinese Kedisi

Atası Siyam kedisi olan Balinese görünüş olarak Siyam kedisinden oldukça farklı ama karakteri atasıyla büyük benzerlikler taşıyor. Balinese de ataları gibi mavi gözlere sahip.

6# Birman Kedisi

Birman kedisi ya da diğer ismi ile “kutsal Burma kedisi” safir mavisi gözleri ile insanda ruhunun derinliklerine bakıyormuş izlenimi uyandırmasıyla tanınıyor. Zarif görünüşünün altına gizlenen sağlam vücudu ve yumuşak karakteri ile Birman kedisi kusursuz bir evcil hayvan olarak tanımlanmayı fazlasıyla hak ediyor. Bu güzel kedilerin bir önemli artısı da safkan kedilerde görülen hastalıklar konusunda birçok ırktan çok daha avantajlı durumda olmaları, yani Birman en sağlıklı safkan kedilerden biri.

L Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Köpeklerde ishal, nedenleri ve tedavisi