in ,

Kulaklarından Tüy Fışkıran Kedicikler: Norveç Orman Kedileri

Norveç orman kedileri diğer kedi ırklarına göre daha tüylü ve iri hayvanlardır. Hatta o kadar tüylüler ki kulaklarından bile tüyler çıkar. Hadi sevimli fotoğrafları ile beraber Norveç orman kedilerini tanıyalım.

Norveç Orman Kedileri

Norveç Orman Kedisinin Tarihi

Adında anlaşılacığı üzere Norveç orman kedileri Norveç ve Kuzey Avrupa’da ortaya çıkan bir kedi ırkı. Rivayete göre Norveç orman kedilerinin, Vikingli denizciler ve Türk tüccarların yanlarından gelen kedilerin orada bırakılması ve bu kedilerin soğuk hava nedeniyle evrimleşmesiyle ortaya çıktığı düşünülüyor.

Norveç Orman Kedileri

1930’ların sonunda Norveçli kedi dernekleri bu hayvanları uluslararası kedi yarışmalarına soktu ve Norveç orman kedilerin koruma altına alınması için çalışma başlatıldı. 1938 yılında ırkın koruma altına alınması için Norveç Kedi Kulübü kuruldu. Ancak 2.Dünya savaşı nedeniyle bu çalışmalar rafa kalktı. 1970’li yılların başında tekrar çalışmalar başlatıldı. Norveç Orman Kedisi, ilk kez 1984 yılında Uluslararası Kedi Federasyonu tarafında yeni bir kedi ırkı olarak kabul edildi.Daha sonra Avrupa Kedi Hayranları Derneği ve Amerikan Kedi Hayranları Derneği tarafından da tescil edildi.

Norveç Orman Kedileri

Tüy Yumağı Norveç Orman Kedileri

  • Tüyleri diğer ırklara göre çok daha yoğun olan Norveç orman kedileri ilkbaharda tüylerini döker ve yaza hazırlanır. Sonbaharda kışlık kürküne geri dönen Norveç orman kedilerinin düzenli olarak taranması gerekir.
  • Üçgen kafalı, büyük patili bu kedilerin birçok kürk rengii çeşidi vardır. Tekir, siyah, beyaz ya da farklı renklerde olabilirler.
  • Ülkemizde de sokakta birçok Norveç orman kedisi melezi görebilirsiniz.
  • Upuzun ve tüylü kurukları olan Norveç orman kedileri henüz yavruyken bile uzun uzun tüyere sahiptir.

Norveç Orman Kedileri

 

 

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

Kediler Aleminin En Gevezeleri: ‘Siyam Kedileri’

Açık yeşil muhabbet kuşları ve özellikleri