in

Sibirya kedisi özellikleri

Rusya’nın yerli orman kedisi Sibirya kedisi doğada hayatta kalmak için tasarlanmış muhteşem bir kedi cinsi.  

Ait olduğu coğrafyanın soğuk iklimine uygun olarak uzun, kalın ve koruyucu tüyleri ile son derece estetik bir görünüşe sahip olan Sibirya kedisi aynı zamanda harika karakteri ile de tanınıyor.

SİBİRYA KEDİSİ KÖKENİ

Sibirya kedisi dünyada yeni tanınmaya başlamış olsa da aslında çok eski bir kedi ırkı. Uzun tüylü Rus kedilerinin yaklaşık 1000 yıldır var olduğu biliniyor. Ancak bu uzun tüylü kedilerin Sibirya’ya ne zaman gittiklerine ilişkin kesin bilgiler yok. Kimilerine göre bu kediler Sibirya’ya göç eden Ruslar tarafından yanlarında buraya getirilmiş, ama bunun da kesin bir bilgi olduğunu söyleyemeyiz.  Hatta bazıları Rus uzun tüylü kedilerinin Türkiye’ye geldiğini ve uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen Ankara kedisinin aslında bu kedilerden türediğini, dolayısıyla uzun tüylü kedilerin gerçek atasının Rus uzun tüylü kedileri olduğunu iddia ediyor. Tüm bunlar iddia, gerçek olansa bugün Sibirya kedisi olarak adlandırılan ve atası Rus uzun tüylü kedisi olan bu kedilerin çok uzun yıllardır dünyada oldukları.

SİBİRYA KEDİSİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Sibirya kedisi orta-büyük boyutta bir kedi ırkıdır ve ortalama ömrü 10-18 yıl arasında değişen bu güzel kedilerin olgunluğa ulaşması 5 yıl sürer, yani Sibirya kedisi en uzun sürede olgunlaşan kedi ırklarından biridir.

 • Sibirya kedilerinin ağırlığı dişilerde 3,5-6, erkeklerdeyse 5,5-8 kilo arasında değişir.
 • Yükseklikleri ortalama 30 santimdir.
 • Kafaları vücutlarıyla orantılı bir büyüklükte ve yuvarlak hatlıdır.
 • Kulakları büyük, yuvarlak ve tabanda geniştir.
 • Gözleri orta büyüklükte ya da büyük ve yuvarlağımsıdır. Göz renkleri mavi, yeşil, altın, altın-yeşil tonları veya bakır tonlarındadır.
 • Kuyrukları vücut uzunluklarından biraz daha kısa, tabanda geniş ve tüylüdür.
 • Sibirya kedisinin üç katmanlı kürkü her renkte ve her renk kombinasyonunda olabilir.

SİBİRYA KEDİSİ KARAKTERİ

Sibirya kedisi karakteri ile gönülleri kolayca fetheden bir kedidir, çünkü bu pofuduk kediler insanlarına çok düşkündür. Eğer yanınızdan ayrılmayacak, ilgisi sürekli üzerinizde olacak bir kedi dost hayal ediyorsanız bu dost Sibirya kedisi olabilir.

 • Sibirya kedisi insanına çok bağlıdır, onu her yerde takip edebilir.
 • Çocuklarla çok iyi anlaşırlar.
 • Sibirya kedileri diğer kedilerle de köpeklerle de çok iyi anlaşırlar.
 • Meraklı ve oyuncudurlar.
 • Çoğu konuşkandır, miyavlamaları alçak sesli ve yumuşak bir tondadır. Bütün gün evden uzakta olup da eve döndüğünüzde muhtemelen yumuşak sesiyle size anlatacak çok şeyi olacaktır  .
 • Sibirya kedilerinin çoğu suyu sever. Bu kedilerin üç katmanlı kürkleri onları kardan ve sudan koruyacak yapıdadır, bu sayede ıslanmaktan diğer kediler kadar rahatsız olmazlar. Birçok Sibirya kedisi suyla oynamayı sever.

Elbette yukarıda anlattıklarımız Sibirya kedisi karakteri hakkındaki genel bilgiler, unutmayın ki her kedinin karakteri farklıdır, yani her Sibirya kedisi mutlaka yukarıda anlattığımız karakter özelliklerine sahip olmalıdır gibi bir iddiamız yok.

SİBİRYA KEDİSİ HİPOALERJENİK Mİ?

Bu kedilerin her geçen gün daha popüler hale gelmesinde rol oynayan etkenlerden biri de alerji yapmayan kedi cinsleri arasında yer almaları. Aslında alerji yapmaya kedi cinsi yok, ancak Sibirya kedisinin de dahil olduğu bazı kedi cinsleri insanlarda kedi alerjisine neden olan Fel D1 isimli proteini daha az salgılıyorlar ve bu sayede alerjiye neden olma riskleri diğer kedilerden daha düşük. Kısacası “Sibirya kedisi hipoalerjenik mi?” sorusunun yanıtının evet olduğunu söyleyebiliriz ama kesinlikle alerjiye neden olmayacağını da iddia edemeyiz.

SİBİRYA KEDİSİ BAKIMI

Sibirya kedisi bakımı diğer kedilerle aynıdır, uzun tüylerini düzenli olarak taramak, kulak ve diş temizliğine özen göstermek gerekir. Bunun dışında tüm kediler gibi Sibirya kedilerini de varsa özel sağlık koşullarına, yaşlarına uygun kaliteli mamalarla beslemek gerekir, unutmayın kalitesiz ve ucuz mamalar kedilerin ömrünü kısaltır ve bunu hiç birimiz istemeyiz.

SİBİRYA KEDİSİNDE GÖRÜLEBİLECEK SAĞLIK SORUNLARI

İster cins olsun ister melez tüm kedilerde çeşitli sağlık sorunları gelişebilir, ancak cins yani safkan kedilerde bazı hastalıklara karşı genetik yatkınlık görülme olasılığı yüksektir. Sibirya kedileri en sağlıklı kediler arasındadır, ırkta hipertrofik kardiyomiyopati, böbrek hastalıkları, kanser ve dişeti hastalıkları görülebilir.

Sivas kangal köpeği, özellikleri, karakteri ve bakımı

Dachshund Köpek Cinsi Ve Özellikleri