in

Sivas kangal köpeği, özellikleri, karakteri ve bakımı

Türkiye ve köpek kelimelerini bir arada duyan hemen herkesin aklına muhteşem Türkiye köpeği Sivas kangal gelir. Türk kangalı ismiyle de bilinen bu kocaman köpekler cüsseleri ile tezat oluşturan yumuşacık bir karaktere sahiptir. Ülkemizde ne yazık ki tüm yasaklara ve hayvan hakları koruyucularının çabalarına karşın halen yasa dışı köpek dövüşlerinde kullanılmaları bu yumuşak huylu, sevecen köpeklerin halk arasında saldırgan sanılmasına yol açsa da bir Kangal köpeği ile tanışan herkes bu kocaman köpeklerin çok yumuşak huylu olduklarını fark etmiştir. Türkiye’nin yanı sıra başta Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinde çok popüler olan Sivas kangal cinsi bugün Ankara kedisi ve Van kedisi ile birlikte Anadolu’dan çıkıp dünyaya yayılmış olan, ülkemize ait en çok tanınan hayvandır.

SİVAS KANGAL KÖKENİ

Sivas kangal köpeğinin kökeni ile ilgili kesin bilgiler yok, ırkın kökeni hakkında bazı rivayetler bulunuyor.  Ancak Kangal Kaymakamlığı resmi sitesinde ırkın kökeni ile ilgili “11 Temmuz 2003’te düzenlenen 1. Uluslar arası Kangal Köpeği Sempozyumu’nun sonuç bildirisinde ‘büyük Türk göçleri sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı’ olduğu kabul edilmiştir .” açıklaması ile ırkın kökeninin Türkistan olduğu belirtilmiş. Dolayısı ile rivayetler yerine bu resmi bilgiyi ırkın kökeni olarak kabul etmek gerektiği görüşündeyiz.  Kangal Kaymakamlığı 2001 yılında Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmuş ve ırk 2002 yılında tescil edilmiştir.

SİVAS KANGAL FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Sivas kangal “dev köpekler” grubunda yer alan gerçekten iri cüsseli bir köpek ırkıdır.

 • Sivas kangal köpeklerin yüksekliği dişilerde 72-77, erkeklerdeyse 77-86 santim arasındadır.
 • Ağırlıkları ise dişilerde ortalama 41-54, erkeklerdeyse 50-66 kilo arasındadır.
 • Tüyleri orta uzunlukta, çift tabakalı, sık ve serttir.
 • Sivas kangal köpeklerin tüyleri açık sarı, kahverengi, kirli beyaz ya da boz renktedir.
 • Sivas kangallarının yüzleri siyahtır.
 • Kafalarına kıyasla küçük denilebilecek kulakları düşüktür. Bu arada Sivas kangal köpeklerinin kulaklarını kesenler var ve bu hem etik hem vicdani açıdan kabul edilebilir bir uygulama olmadığı gibi ülkemizde kanuni olarak da yasaktır. Lütfen ne Kangal ne de diğer köpeklerin kulaklarını kesmeyin.
 • Kuyrukları çok uzun değildir. Kangal köpekler dikkatliyken kuyruklarını kıvrık tutarlar, rahat olduklarındaysa kuyruklarını genellikle sarkık şekilde tutarlar.

KANGAL KÖPEĞİ KARAKTERİ

 • Kangal köpeği karakteri bu köpeğin en önemli özelliğidir, çünkü Sivas kangal karakteri gerçekten mükemmeldir.
 • Sivas kangal köpekler çocuklarla çok iyi anlaşırlar, bu sebeple çocuklu aileler için çok uygun bir dosttur.
 • Kedilerle ve yabancılarla ilişkileri ortalama düzeydedir.
 • Sivas kangal köpeklerin gereksiz havlama eğilimi yoktur, bu köpekler genellikle sessizdir.
 • Kangal köpeklerini eğitmek oldukça kolaydır, bazen eğitilme konusunda zorluk çıkartabilirler ancak yeni komutlar öğretme konusunda tutarlı olursanız kesinlikle öğreneceklerdir. Bu arada köpek eğitiminde pozitif eğitim yani ödüllendirmeye dayalı eğitim tercih edilmelidir.
 • Sivas kangal köpekleri ağırbaşlıdır, dolayısıyla pek oyuncu oldukları söylenemez.
 • Bu büyük köpekler yalnızlığı severler ve birçok köpek ırkı ile kıyaslandığında bağımsızlıklarına oldukça düşkündürler. Aslında bu hemen hemen tüm çoban köpeklerinde görülen bir karakter özelliğidir, çünkü çoban köpekleri sürüleri güderken kendi kararlarını alıp uygulamak zorundadırlar, bu da bağımsız karakterli olmalarında önemli rol oynayan bir unsurdur.
 • Kangal dünyadaki en iyi bekçi köpeklerinden biridir. Bölgesel bir cinstir, gözlem yeteneği ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Tüm bunlar Sivas kangalları mükemmel birer bekçi köpeği yapar.
 • Sivas kangal sürü gütme ve koruma konusunda dünyadaki en başarılı köpek ırklarından biridir, bu sebeple sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde Sivas kangal köpekler çoban köpeği olarak kullanılıyor.
 • Kangal köpeklerinin ısırma potansiyeli düşüktür, bu köpekler iri cüsseli ama sakindirler, nedensiz şekilde saldırganlık sergilemezler.
 • Bu kocaman köpekler apartman hayatına pek uygun değildir, apartmanda sıkılıp mutsuz olabilirler. Bir Sivas kangal için en uygun yaşam alanı bahçeli evdir.

SİVAS KANGAL BAKIMI

Sivas kangal köpeklerin tüyleri orta uzunluktadır ve aşırı tüy dökmezler. Bu köpeklerin tüy bakımı için haftada 1-2 kez düzenli taramak yeterlidir. Orta düzeyde egzersiz ihtiyacı vardır, bu ihtiyacı karşılamak için her gün dolaştırılması gerekir. Bunlar dışında Sivas kangal bakımı diğer köpeklerle aynıdır, kulak ve diş temizliklerine özen göstermek, aşılarını yaptırmak, düzenli veteriner kontrollerini aksatmamak ortalama ömrü 12-15 yıl olan kangalların ömürlerini sağlıklı şekilde geçirmelerini sağlar. Sivas kangal bir soğuk iklim köpeğidir, yani aşırı sıcak yerlerde bakılması doğru değildir.

SİVAS KANGAL KÖPEKLERİN YATKIN OLDUĞU HASTALIKLAR

Sivas kangal köpeklerinin en önemli avantajlarından biri çok sağlıklı olmalarıdır. Dünyada “nazik dev” olarak tanınan kangal köpeklerin herhangi bir sağlık sorununa özellikle yatkınlığı yoktur, ancak tüm büyük ve dev ırklarda olduğu gibi kalça displazisi görülebilir. Şunu da eklemeden geçmeyelim, Kangal köpekler kendi boyutlarındaki köpek ırkları içinde en uzun ortalama yaşam süresine sahip olanlardan biridir ve bunda sağlıklı bir ırk olmalarının rolü büyüktür.

Chow chow köpek cinsi ve özellikleri

Sibirya kedisi özellikleri