in

Kedilerde Hipertrofik Kardiyomiyopati

Kedilerde görülen bir kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopati kimi zaman ciddi semptomlara ve ani ölüme neden olabiliyor.

Hipertrofik kardiyomiyopati kedilerde teşhis edilen en yaygın kalp hastalığıdır. Kalp kasını etkileyen, kanın kalbe ve vücudun geri kalanına pompalanmasında kas kalınlaşmasına ve etkisiz kalmasına neden olan bir hastalıktır. Kardiyomiyopatiden en çok orta yaştaki ve yaşlı kediler etkilenir ama bu tabi ki hastalığın genç kedilerde görülmesinin imkansız olduğu anlamına gelmez. Hastalık hem dişi hem de erkek kedileri etkileyebilir. Her kedide bu hastalığın gelişme riski vardır ancak bazı safkan kedi ırklarının bu hastalığa genetik yatkınlığı vardır.  Maine Coon, Ragdolss gibi bazı ırklarda bu hastalığa genetik yatkınlık olduğu tespit edilmiştir.

image 14714669381681534138

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Maine coon hipertrofik kardiyomiyopatiye genetik yatkınlığı olan kedi ırklarından biri.

Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri

Kedilerde görülen hipertrofik kardiyomiyopati hafif ya da ölümcül seyredebilir. Kedilerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri şunlardır:

  • Uyuşukluk,
  • Aktivite seviyesinde azalma
  • Hızlı ve yoğun solunum. (Özellikle heyecanlanma durumunda ya da egzersiz yaparken ağzı açık nefes alma)
  • Abdominal distasyon yani karın şişliği
  • Aşırı zayıflık
  • Kollaps yani ani çöküntü
  • Ani ölüm

Ayrıca hipertrofik kardiyomiyopati bazı kedilerde aort sonunda kan pıhtısı oluşmasına neden olabilir ve bu da arka bacaklarda güçsüzlüğe veya felce yol açabilir. Bu bir kedi için çok acı vericidir ve hipertrofik kardiyomiyopati semptomlarının en ağırlarından biridir.

Kedinizde ani ölüm dışında yukarıda sayılan belirtilerin bir ya da daha fazlasının varlığını fark ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir.

GettyImages 638142640 59b44106c412440010da0f54

Kedilerde Hipertrofik kardiyomiyopati tanısı nasıl koyulur?

Hipertrofik kardiyomiyopatinin tanısı için kedilerin veteriner hekim tarafından tam bir fizik muayenesinden geçirilmesi gerekir. Ayrıca kedinin kalbinin ultrasonuna bakılabilir ve olası diğer hastalıkların bu semptomlara neden olma olasılığını elemek için çeşitli kan tahlilleri de yapılabilir.

bruceandkittyekg 000
Kalp ultrasonu hastalığın tanısında başvurulan yöntemlerden biridir.

Kedilerde Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi

Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi hastalığın ağırlığına ve kedinin durumuna göre veteriner hekim tarafından belirlenir. Her vaka için farklılık gösterebilecek bu tedavi konusunda bilgi vermemiz doğru değil.  Ancak şunu söylemeliyiz; hipertrofik kardiyomiyopatili kediler evde yakından izlenmeli ve düzenli veteriner kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Hastalığın hafif bir formuna sahip kediler uzun yıllar çok fazla sorunla karşılaşmadan yaşayabilirler, daha ağır hasta kedilerse kalp yetmezliği nedeniyle hayatlarını kaybedebilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkish Van face

Görünüşü ve Karakteri ile Benzersiz Van Kedisi

Makam Koltuklarına Oturan Çocuk Yöneticilerin Gündeminde Hayvanlar Vardıöç

Makam Koltuklarına Oturan Çocuk Yöneticilerin Gündeminde Hayvanlar Vardı