in

Dachshund Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Kısacık bacakları ve uzun gövdesi sebebiyle “sosis köpek” olarak da tanınan Dachshund kalabalık bir av köpeği gurubu olan tazıların üyesidir. Evet, tazı denilince çoğumuzun gözünün önüne uzun, ince köpekler gelse de aslında tazı köpek grubu çok geniştir ve bu grupta Dachshund gibi aklımızdaki tazı imgesinden çok farklı görünüme sahip birçok köpek ırkı yer alır. Sosis köpek inanılmaz sevimli görünümü ve neşeli karakteri ile ülkemizde de çok sevilen köpek cinslerinden biri.

Dachshund kökeni

1891’de bir yazar bu köpeklerin kökeninin Eski Mısır’a dek uzandığını belirtmiş olsa da modern Dachshund Alman yetiştiricilerin eseridir. Bu ırk porsuklar başta olmak üzere tilkiler, tavşanlar gibi tünel hayvanlarını avlamak için yetiştirilmiş tazı cinsidir.  15. Yüzyıldan kalma çizimlerde bu ırka benzeyen köpekler yer alıyor, ayrıca 16. Yüzyıldan kalma belgelerde de ırktan bahsedildiği biliniyor. Almanya’da “teckel” ismiyle bilinen ırk 18. Ve 19. Yüzyıllar boyunca Alman ormancılar tarafından rafine edildi. Ormancılar porsuk yuvalarına girebilecek korkusuz ve uzun gövdeli bir ırk geliştirmek için çalıştılar. Yıllarca büyük çabalarla geliştirilen Dachshund için 1879’da bir ırk standardı yazıldı ve dokuz yıl sonra 1988’de de Alman Dachshund Kulübü kuruldu. Irk 1900’lerin başında çok popüler hale geldi, 1950’lerde Amerika’nın en fazla beslenilen aile köpeklerinden biri oldu. Dachshund bugün de dünyanın her yerinde sevilen ve aile köpeği olarak tanınan, birçok insanın birlikte yaşadığı sevimli ve minik bir dost.

Dachshund fiziksel özellikleri

Dachshund köpek cinsinin üç farklı boyu vardır; toy(oyuncak), minyatür ve standart.  Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu köpeklerin en önemli fiziksel özelliği uzun gövdeleri ve kısa bacaklarıdır.

 • Toy dachshund köpeklerin yüksekliği erkeklerde ve dişilerde 30 santimdir. Ağırlıkları ise dişide ve erkekte ortalama 3,5 kilodur.
 • Minyatür dachshund köpeklerin yüksekliği dişilerde ve erkeklerde 30-35 santim, ağırlıklarıysa yine hem dişilerde hem de erkeklerde 4 kilodur.
 • Standart dachshund köpeklerin yüksekliğiyse erkek ve dişide 35-45 santim, ağırlıklarıysa ortalama 9 kilodur.
 • Daschund köpeklerin tüylerine göre üç tipi vardır, smooth dachshund, longhaired dachshund ve wirehaired dachshund.
 • Smooth dachshund kısa tüylüdür, tüyleri tek tabakadır, düz ve yumuşaktır.  Smooth dachshund köpeklerin tüyleri krem, kızıl, çikolata, açık kahverengi, siyah ve gri renklerindedir.
 • Longhaired dachshund uzun tüylüdür, tüyleri dalgalı ve parlaktır.  Longhaired dachshund da smooth dachshund ile aynı renklerde tüylere sahiptir.
 • Wirehaired dachshund ise kısa tüylüdür, tüyleri sert, sık ve kabadır.  Wirehaired dachshund köpeklerin tüyleriyse siyah-beyaz, yabandomuzu rengi ya da kızıl tonlarındadır.
 • Kulakları kocaman ve sarkıktır.
 • Gözleri oval biçimlidir, göz renkleriyse kahverengi-siyah ya da koyu kızıl, amber, açık kahverengi ya da yeşil olabilir.
 • Kuyruğu uzundur ve genellikle sırtları ile aynı hizada taşırlar.

Dachshund karakteri

Dachshund karakteri denilince ilk bahsedilmesi gereken bu minik köpeklerin kazmaya karşı duydukları büyük tutkudur. Porsuk avcısı olan dakhund bu özelliğine uygun olarak tam bir kazıcıdır. Yani bu minik köpeklerden birini evlat edindiğinizde her fırsatta kendini kazmaya kaptıracağını bilmeniz gerekir :).

 • Dachshund köpekler çok akıldır ancak eğitilme konusunda pek hevesli değillerdir, ayrıca çok da inatçı olabilirler. Dolayısıyla bu minik köpekleri eğitmek için sabırlı olmak gerekir.
 • Her ne kadar eğitilme konusunda pek istekli olmasalar da bu köpekler diğer birçok ırka kıyasla çok daha bağımsız bir karaktere sahiptir ve bu da onların eğitime ihtiyaç duymadan son derece becerikli köpekler olmalarını sağlar.
 • Dachshund köpek cinsi sahibine olan aşırı bağlılığı ile de tanınır. Bu bağlılık kimi zaman aşırı korumacılığa ve diğer insanlara karşı agresif tavırlar sergilemeye neden olabilir. Bu nedenle dachshund köpekler erken yaşlardan itibaren mutlaka yeterli sosyalleştirilmelidir. Yeterli sosyalleşmeyen dachshundlarda agresiflik eğilimi ortaya çıkma olasılığı yüksektir.
 • Bu köpekler yabancılarla ortalama düzeyde ilişkiler kurarlar.
 • Diğer köpeklerle pek iyi anlaşamazlar, hatta eğer yine yeterli sosyalleşmeleri sağlanmazsa kendilerin büyük köpeklere dahi saldırabilirler.
 • Dachshund köpeklerin birçoğunun aşırı havlama eğilimi vardır, bir dakhund evlat edinecek herkesin minik dostlarının kelimenin tam manası ile bir “hav hav” olabileceğini bilmesi gerekir :).
 • Sosis köpek çok oyuncudur, oyun oynamaya bayılır ve çocuklarla da çok iyi anlaşır, yani sosis köpekler çocuklu aileler için harika birer dosttur.

Elbette dakhund karakteri hakkında verdiğimiz bu bilgiler genelleme, yani tüm dachshund köpeklerin karakteri muhakkak böyle olacak gibi bir kural yok.

Bu ırk kilo almaya çok meyillidir, kilo almalarını engelleyecek şekilde beslenmeleri ve yeterli egzersiz yapmalarının sağlanması önemlidir.

Dachshund bakımı

Sosis köpek bakımı kolaydır, bu minik köpekler apartman yaşamına uyumludur, yalnızca aşırı havlama eğilimleri eğer anlayışsız komşular varsa sorun olabilir. Kısa tüylü olanları haftada bir kez, uzun tüylü olanları iki kez taramak tüy bakımı için yeterlidir. Dakhund cinsi köpekler kilo almaya meyillidir, fazla kilolar hele de bacakları kısa olan bu ırkta çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, bu köpeklerin bakımında kilo almalarını engelleyecek şekilde beslenmelerine dikkat etmek çok önemlidir.

Dachshund ırkında görülen hastalıklar

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu ırk kilo almaya yatkındır, köpeklerde şişmanlık kalp ve damar sorunları, şeker hastalığı, kanser gibi birçok ciddi soruna zemin hazırlar, dolayısıyla ortalama ömrü 12-15 yıl arasında olan dachshund köpeklerin sağlıklı bir ömür sürdürmesini sağlamak için her şeyden önce kilo almasını engellemek gerekir. Bunun dışında ırk uzun gövdesi ve kısa bacaklarıyla birçok kas-iskelet sistemi hastalığına yatkındır. Bu hastalıklardan korunması için de kilo alması engellenmelidir. Irkta bazı göz sorunları da görülebilir.

Sibirya kedisi özellikleri

D Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri