in

Exotic Shorthair kedi cinsi ve özellikleri

İsminde shorthair yani kısa tüylü ibaresi bulunan birkaç kedi ırkından biri olan Exotic Shorthair diğer birçok ırkla kıyaslandığında yeni olarak tanımlanabilecek bir ırk, zira Exotic Shorthair’in yalnızca 60 yıla yakın bir geçmişi var.

Ülkemizde Bristish shorthair ve American shorthair kadar tanınmasa da dünyada hatırı sayılır bir popülerliğe sahip olan exotic shorthair kedi cinsi hoş bir görünüşün yumuşak bir karakter ile birleşimi olması sebebiyle birçok insanın birlikte yaşamayı tercih ettiği bir dost.

1# İran kedisi ile American Shorthair karışımı

1960’lı yıllarda ortaya çıkan exotic shorthair İran kedisi ile American shorthair cinsinin melezi. Başta kısa tüylü İran kedisi olarak kabul edilen exotic shorthair daha sonra farklı bir ırk olarak tanındı. Cat Fanciers Association ilk kez 1967 yılında bir şampiyonaya kabul edildi. Irk Federation Internationale Feline tarafından 1986 yılında tanındı. Bugün exotic shorthair İran kedisinden farklı bir ırk olarak tamamen kabul görmüş durumda.

2# Ağırlıkları 6 kiloya ulaşabiliyor

Exotic shorthair orta-büyük boyutta bir kedi cinsi ve ağırlıkları 3,5-6 kilogram arasında değişiyor. Oval kafaları çok geniş olan cinsin kulakları ise küçük, bu da onlara sevimli bir görünüş katıyor. Dolgun yanakları sayesinde de tombiş görünmeleri daha da sevimli hale gelmelerine neden olan ırkın basık burnu ise atası İran kedisinden yadigar. Yuvarlak ve iri gözleri ise genellikle bakır, altın, turuncu gibi parlak ve canlı renklerde olan exotic shorthair tüm bu fiziksel özellikleri ile gerçekten harika görünüyor.

3# Kısa tüyleri farklı renklerde olabiliyor

Exotic Shorthair

Bu ırkın tipik bir kürk rengi yok, yani exotic shorthair kediler farklı renklerde tüylere sahip olabiliyor. Sık, kısa ve yumuşak tüylerinde başta gümüş, kahverengi, siyah, mavi gibi renkler olmak üzere İran kedilerinde görülen tüm tüy renkleri ve desenleri görülebiliyor.

4# İran kedisi gibi yumuşak huylu

Exotic shorthair İran kedisinden yalnızca görünümünün büyük kısmını değil karakter özelliklerini de almış, bu güzel kedilerin karakteri İran kedisi ile büyük benzerlikler taşıyor. Exotic shorthair karakteri ile İran kedisi karakteri arasındaki en önemli fark bu ırkın İran kedisinden biraz daha hareketli olması. Bunun dışında iki cinsin karakteri neredeyse tıpatıp aynı, exotic shorthair kediler de yumuşak huylu, sevecen ve son derece uyumlular. Hemen hiç miyavlamayan, apartman hayatına kusursuz uyum sağlayan, yabancılar ve çocuklar da dahil olmak üzere herkesle iyi geçinen exotic shorthair tüm bu karakter özellikleri ile mükemmel bir evcil dost.

5# Exotic shorthair kediler hipoalerjenik mi?

Exotic shorthair ırkının hipoalerjenik yani alerji yapmayan kedi cinsleri arasında yer aldığı iddia edilse de bu ne yazık ki doğru değil. Kaldı ki aslında alerji yapmayan kedi diye bir şey de yok, bazı kediler diğerlerine kıyasla daha az alerjen salgıladıkları için alerji yapma riskleri daha düşük ve exotic shorthair bu kedi cinsleri arasında yer almıyor. Alerji yapmayan kedi cinsleri yazımıza göz atarak alerjiye neden olma olasılığı düşük olan kediler hakkında detaylı bilgi alabileceğinizi de ekleyelim.

6# Bakımı İran kedisine kıyasla çok daha kolay

İran kedisi en fazla bakım gerektiren kedi ırklarından biriyken exotic shorthair bakımı atasının aksine gayet kolay. Kısa ve yumuşak tüylerini düzenli olarak taramak, gözleri akıyorsa ıslak pamuk ile akan gözyaşlarını silmek exotic shorthair bakımı için yeterli. Elbette tüm diğer kediler gibi bu cinsin de aşılarını yaptırmak, doğru beslemek, veteriner kontrollerini aksatmamak de bakımın bir parçası.

7# Bazı sağlık sorunlarına yatkınlığı var

Bütün kedilerin genetik sağlık sorunları geliştirme potansiyeli vardır ve bu potansiyel safkan kedi cinslerinde tabi ki daha yüksektir. Exotic shorthair ırkında da bazı sağlık sorunları görülebilir. Irkın yatkın olduğu hastalıklar şunlardır:

  • Polikistik böbrek hastalığı: Böbreklerde fonksiyon bozukluğuna neden olan bu kalıtsal hastalık böbreklerde kistlerin oluşmasıyla ortaya çıkar. Kistler çoğaldığında böbrek yetmezliğine ve sonunda ne yazık ki kedinin ölümüne yol açabilir.
  • Kalsiyum oksalat ürolitiazis: Bu hastalık insanlar ve köpeklerin yanı sıra kedileri etkiler ve exotic shorthair kedilerin bu hastalığa yatkınlığı vardır. Kalsiyum oksalat ürolitiasiz kısaca kedilerim mesanesindeki tuzların kristalleşmesidir. Kalsiyum oksalat kristalleştiğinde ürolit adı verilen taşlar ortaya çıkar ve mesanede birikerek tıkanıklığa yol açar. Tıkanma fark edilip hızlı şekilde tedavi edilmezse kedinin ölümüne sebep olur. Bu hastalık üriner sağlık diyeti ile engellenebilir.
  • Brakisefali solunum sendromu: Tüm basık burunlu kedi cinslerinde görülen bu sorun nefes almakta zorlanmaya sebep olur ki bunun neticesinde istenmeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Eğer bir exotic shorthair şişmansa bu sorundan çok daha fazla etkilenmesini engellemek için mutlaka zayıflatılması gerekir, zira brakisefali solunum sendromu aşırı kilolarla birleştiğinde hayvanın nefes alması çok daha zor hale gelir ve bu da kalp krizi gibi ciddi durumları tetikleyebilir.
NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalıdır?

Border Collie köpek cinsi, özellikleri ve bakımı