in

Uyumlu, güzel ve sevimli British Shorthair

Kedi ırkları içinde en fazla tanınanlardan biri olan British Shorthair ülkemizde de en fazla birlikte yaşanılan kedi cinsleri arasında yer alıyor.

Bu güzel ve akıllı kediler edebiyatçıları da etkilemişler, farkında olmayabilirsiniz ama Alice Harikalar Diyarı’nın ünlü sırıtan kedisi Cheshire Cat ve Çizmeli Kedi masalının başkahramanı çizmeli kedi birer British shorthair, ya da daha doğru bir ifade ile British shorthairden esinlenilerek yaratılmış karakterler :). Yani bu ırk uzun süredir insanlarla birlikte ve insanları etkileri altına alma konusunda daima çok başarılılar.

BRİTİSH SHORTHAİR KÖKENİ

Romalılar İngiltere’yi işgal etmek için yola çıktıklarında yol boyunca taşıdıkları gıda maddelerini kemirgenlerden korumak için yanlarına kediler de almışlar ve İngiltere’ye bu kedilerle beraber gitmişler. Sonunda Romalılar İngiltere’den ayrılsa da kediler kalmış ve British shorthair bu kedilerden geliştirilen ırklardan biri. Dünya savaşları ırkı çok etkiledi, 2. Dünya Savaşı’nın ardından yetiştiriciler ırkı yeniden ortaya çıkarttı.

The American Cat Association (Amerikan Kedi Birliği) ırkı 1967 yılında tanısa da Cat Fanciers Association ırkı 1980 yılına kadar tanımadı. Bugün ırk tüm kuruluşlarca tanınmış durumda.

BRİTİSH SHORTHAİR FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

British shorthair ırkının bu kadar sevilmesinde kendilerine has ve etkileyici görünüşlerinin etkisi yadsınamaz.

 • British shorthair kediler diğer birçok kedi ırkına kıyasla büyüme sürecini geç tamamlarlar, bu süreç 3-5 yaşına kadar sürebilir ve yetişkin erkekler 4,1-7,7,dişilerse 3,3-5,4 kilo ağırlığa ulaşırlar.
 • Kafaları yuvarlak ve geniş, ağızları kısa, yanakları geniştir.
 • Kulakları geniş ve birbirinden ayrıktır.
 • Gözleri dikkat çekecek kadar büyük ve yuvarlaktır. Gözleri kürk rengine bağlı olarak kehribar, bakır, mavi ya da yeşil olabilir.
 • British shorthair kedilerin tüyleri birçok farklı renk ve desende olabilir. Tüyleri çok yoğun ve yumuşaktır, ırkta görülen renkler ise mavi (ki ırkın en popüler olanları da mavi kürklü olanlardır), mavi-beyaz, kızıl, krem, gümüş, altın sarısı, tarçın ve açık kahverengidir.
 • Ayrıca calico olarak adlandırılan üç renkli ve tekir British shorthairler de vardır.
 • Ortalama ömürleri 14-20 yıldır.

BRİTİSH SHORTHAİR KİŞİLİĞİ

Bu popüler kediler için tam birer şehir kedisi demek pek de yanlış sayılmaz. Kusursuz bir ev kedisi olan British shorthair her ne kadar dayanıklı bir ırk olsa da sokaklarda yaşamak için pek uygun değildir.

 • Şefkatli ve sevgi doludur. İnsanı tarafından sevilmekten pek hoşlanır.
 • Çocuklarla ve köpeklerle gayet iyi anlaşır, bu nedenle çocuklu ve köpekli ailelerin ilk tercihlerinden biridir.
 • Aşırı sosyalleşmeye gereksinim duymaz.
 • Yabancılarla hemen kaynaşma konusunda genellikle isteksizdir.
 • Çok hareketli olduğu söylenemez ama bazen oyunculuğu da tutabilir, bu anları kaçırmayıp onunla oynamak mutlu olmasını sağlar.

BRİTİSH SHORTHAİR IRKININ YATKIN OLDUĞU SAĞLIK SORUNLARI

Bütün kediler genetik sağlık problemleri geliştirme problemine sahiptir, bir yetiştirici yetiştirdiği ırkın sağlık problemleri ya da genetik sorunları olmadığını, olmayacağını iddia ediyorsa kesinlikle bir yalancıdır. Hele de söz konusu safkan ırklar olduğunda genetik sorunlar ve hastalıklarla karşılaşılma olasılığı çok daha yüksektir.

British shorthair kedileri çoğu ırk gibi diş ve diş eti hastalıklarından mustarip olabilir. Bu kedileri diş ve diş eti sorunlarından korumak için kuru mama vermenin yanı sıra dişlerin fırçalanması ve rutin veteriner kontrollerinde diş kontrollerinin de yaptırılması etkili önlemlerdir.

Irkta hipertiroidi isimli hormonal bir hastalık da görülebilir. Boyunda bulunan tiroid bezlerinin aşırı tiroid hormonu üretmesi ile ortaya çıkan bu hastalığın en yaygın sebeplerinden biri tiroid bezinde gelişen çoğu kez iyi huylu olan tümörlerdir. Ancak bazen bu tümörler kötü huylu da olabilir.

Kedilerde kalp hastalığı, kalp yapılarının olması gerektiği gibi çalışmadığı anlamına gelir. İki kalp hastalığı kategorisi vardır: doğuştan (kedinin onunla doğduğu anlamına gelir) ve kazanılmış (hastalık yaşamda daha sonra gelişir). Konjenital kalp hastalıkları, kalbin duvarındaki kusurları, anormal kapakçıkları ve kan damarlarını içerir. British shorthair ırkında hipertrofik kardiyomiyopati isimli kalp hastalığına yatkınlık vardır.

British shorthair ırkında böbrek hastalıkları ile de karşılaşılabilir. Bu ırkta sık görülen sorunlar arasında böbrek hastalıkları sayılabilir.

Sistit de yine bu ırkta sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Stresten, enfeksiyondan ya da mesane taşları gibi nedenlerden kaynaklanabilen sistit tedavisinde hastalığın neden kaynaklandığını belirlemek gerekir.

BRİTİSH SHORTHAİR BAKIMI

British shorthair tembelliğe eğilimi olan bir ırktır, yavruluk döneminde hareketli olsa da bir yetişkin olduktan sonra koltuk yastığına dönüşebilir. Hareketsizlik de obeziteye neden olabilir. Bu sebeple aşırı kilo almasını engellemek için doğru beslenmesi önerilir.

Tüyleri fazla bakım gerektirmez, haftada bir taramak British shorthair tüy bakımı için yeterlidir.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Tüysüz köpek cinsleri hangileridir?

İran Kedisi Özellikleri, Kişiliği Ve Bakımı