in

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalıdır?

Köpek bakımının en önemli noktalarından biri de köpeklerin yıkanmasıdır. Köpekler için yıkanma sıklığını doğru ayarlamamanız bazı problemleri de beraberinde getirebilir.

Tıpkı bizlerde olduğu gibi köpeklerde de kişisel bakım çok önemlidir. Tüy bakımı, diş ve tırnak bakımı bir köpek için olmazsa olmazdır. Tüy bakımının en önemli adımlarından biri de banyodur.

Köpeklerinde tıpkı bizler gibi banyo yapmaya ihtiyaçları vardır. Ancak banyo yapma sıklığı ve kullanılan şampuan kesinlikle bizlerle aynı olmamalıdır. Köpekler için şampuan seçerken köpeklere özel üretilmiş şampuanları seçmemiz gerekir.

KÖPEKLERİ NEDEN ÇOK SIK YIKAMAMALIYIZ?

Yukarda da bahsettiğimiz gibi köpek dostlarımız kesinlikle bizler kadar sık yıkanmamalıdır. Hele hele köpeğimizi yıkarken bir insan şampuanı vb. şeyler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sık yıkanma ve yanlış şampuan kullanımı köpeklerin derisinde bulunan yararlı yağları yok edebilir.

Bu da deri döküntülerine ve mantar vb. gibi deri hastalıklarına neden olabilir.

Sık yıkanma, köpeğinizin tüylerinin canlılığının gitmesine ve tüy dökümüne neden olabilir.

KÖPEĞİMİ HER GÜN YIKAYABİLİR MİYİM?

Eski tarihlerde köpekleri çok sık yıkamak onlar için daha zararlıydı. Çünkü ciltlerinin ph seviyesine uygun şampuanlar henüz yaygın değildi. Ancak şuan köpeklere özel şampuanlar sebebiyle köpekleri eskiye nazaran daha sık yıkayabiliyoruz. Yine de bu sıklık kesinlik her gün değil!

Eğer yaz aylarında denize giren bir köpeğiniz varsa üzerinde tuzlu suyun kalmaması için sadece su ile duş aldırabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken konu yaz da olsa kışta olsa köpeğiniz en kısa sürede ve iyice kurutmak. Çünkü ıslak kalan deri birçok deri hastalığına neden olabilir.

PEKİ, KÖPEKLER HANGİ SIKLIKLA YIKANMALI?

Köpeklerin yıkanma sıklığı ırklarına ve yaşam koşullarına bağlı olarak değişebilir. Aslında köpeklerin yıkanma sıklığını ‘köpeğinizin kirlendiğini hissettiğiniz an’ olarak belirleyebiliriz. Yaz aylarında 3-4 haftada bir, kış aylarında ise 6-8 haftada bir yıkanmak köpeğinize yeterli olacaktır.

Ancak dediğimiz gibi, bu süreler köpeğinizin yaşam koşuluna ve ırkına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin; her gün orman, dağ gibi çamurlu bölgelerde uzun vakit geçiren bir köpeğiniz varsa haftada bir ya da 2 haftada bir yıkayabilirsiniz.

Kış aylarında köpeklerin üşütmemeleri için banyo aralıkları daha uzun olmalıdır. Köpeğinize banyo yaptırdıktan sonra birkaç saat dışarı çıkarmamaya özen gösterin.

Kıvırcık Tüylü Kedi Cinsleri

Exotic Shorthair kedi cinsi ve özellikleri