in

Border Collie köpek cinsi, özellikleri ve bakımı

Birlikte hareketli ve eğlenceli zaman geçirecek bir arkadaş arıyorsanız Border Collie tam size göre! Border Collie yüksek enerjisi, inanılmaz çevikliği, yüksek zekası, eğitilmeye olan hevesi ve tabi ki insanına duyduğu müthiş sadakat ile karakterize bir köpek cinsidir. Görünüşü de son derece estetik ama aynı zamanda sevimli olan Border Collie cinsi tüm bu harika özellikleri sebebiyle birçok insanın en sevdiği köpek ırkları arasında yer alıyor.

Border Collie ırkının atası olarak kabul edilen Old Hemp isimli köpek

İNGİLTERE İLE İSKOÇYA ARASINDAKİ SINIR BÖLGESİNDE DOĞDU

Border Collie İngiltere ile İskoçya arasındaki sınır bölgesinde ortaya çıktı. Çiftçiler bu tepelik bölgede koyun sürülerini bağımsız düşünerek güdebilecek, engebeli arazide her gün çok uzun mesafeler koşabilecek kendi çoban köpeklerini yani Border Collie’yi yarattılar. Daha sonra kraliçe Victoria’nın Balmoral’a yaptığı bir gezide bir Border Collie görüp aşık olmasıyla ırk popülerleşmeye başladı. Bugün birçok ünlünün de dahil olduğu sayısız insanın en yakın dostu olsa da Border Collie cinsi hala dünyanın en iyi koyun güden köpeği unvanını elinde tutan bir çoban köpeği aslında.

ORTALAMA ÖMRÜ 12 YIL

Border Collie ırkının ortalama yaşam süresi 12 yıl ve ağırlıkları erkeklerde 14-20, dişilerde 12-19, yükseklikleriyse erkeklerde 48-56, dişilerdeyse 46-53 santim arasında değişir. Bu köpekler süs için yetiştirilmemiştir, zorlu bir coğrafyada koyun sürülerini gütmek için yetiştirilen bir ırk olması sebebiyle vücutları buna uygundur.

EN ÇOK GÖRÜLEN TÜY RENGİ SİYAH-BEYAZ

Border Collie denilince çoğu kişinin aklına siyah-beyaz tüylü köpekler gelir ki bu da yanlış sayılmaz zira ırkta en çok görülen renkler bunlardır. Border Collie siyah-beyazın yanı sıra siyah-gri, kızıl-beyaz, düz siyah ya da üç renkli de olabilir. Orta uzunluktaki tüyleri düz, çift tabakalı ve ipeksi yumuşaklıktadır, ırk orta derecede tüy döker. Kulakları genellikle yarı dik olan Border Collie köpeklerin gözleriyse çoğunlukla koyu renklidir, bazılarında açık renk göz görülebilir. Boynu yeleli olan ırkın kuyruğu da tüylüdür.

DÜNYANIN EN ZEKİ KÖPEK IRKI OLARAK KABUL EDİLİYOR

Border Collie çoğu kişi tarafından dünyanın en zeki köpek cinsi olarak kabul ediliyor. Eğitilmeye son derece hevesli olan bu zeki köpekler bu sebeple köpek yarışmalarında daima en yüksek dereceleri almayı başarıyorlar. İnsanına karşı çok sevecen olan ırk çocuklarla da harika ilişkiler kurabilmesiyle tanınıyor. Diğer köpekler ve kedilerle ilişkileri ortalama düzeyde olan Border Collie çok da kolay adapte olabiliyor. Yüksek zekası, enerjisi bu köpeklerin çabuk sıkılmasına sebep olabilir, bu nedenle bir Border Collie olabildiğince meşgul tutulmalı, enerjisini harcaması sağlanmalı, mümkünse sürekli yeni şeyler öğrenmesine yardım edilmelidir. Aksi takdirde sıkılan bir Border Collie aşırı havlama, kazıma, araba kovalama gibi davranışlar sergileyebilir.

Border Collie cinsinin yüksek egzersiz ihtiyacı vardır.

BORDER COLLİE BAKIMI

Bu enerjik köpeğin yüksek egzersiz ihtiyacı vardır, dolayısıyla yeterli egzersiz yapmasını sağlamak Border Collie bakımı için vazgeçilmezdir. Bunun yanı sıra tüylerini düzenli olarak taramak, uzadığı takdirde tırnaklarını da kesmek gerekir. Bunların dışında Border Collie bakımı tüm köpeklerle aynıdır, doğru besleme, düzenli veteriner kontrolleri gibi her köpeğin bakımı için yapılan şeylerden oluşur.

DAYANIKLI BİR IRK AMA BAZI HASTALIKLARA YATKIN

Border Collie gerçekten olağanüstü dayanıklı bir köpek cinsidir ancak bu bazı hastalıklara yatkınlığı olmasını engellemez. Irkın yatkınlığı bulunan hastalıklar şunlardır:

  • Kalça displazisi: Uyluk kemiğinin kalça kemiğine tam oturmadığı kalıtsal bir durum olan kalça displazisi köpeklerin bir ya da her iki arka bacağında görülebilir.
  • Progresif retina atropisi: Birçok ırk gibi Border Collie de progresif retina atrofisine yatkındır. Hastalığın erken döneminde gece körlüğü ilerleyen dönemindeyse körlük ortaya çıkar.
  • Epilepsi: Genellikle (ama her zaman değil) kalıtsal olarak ortaya çıkan bir sorun olan epilepsi ciddi nöbetlere yol açabilir.
  • Collie göz anomalisi: Bazen körlüğe yol açabilen Collie göz anomalisi kalıtsal bir sorundur ve adından da anlaşılabileceği gibi özellikle Collie köpeklerde görülür. Ortalama köpek 2 yaşındayken ortaya çıkan bu hastalığın ne yazık ki bilinen bir tedavisi yoktur.
  • Alerjiler: Border Collie alerjilere yatkındır, özellikle de dış parazitler nedeniyle gelişen alerjilerle bu ırkta sık karşılaşılır. Dolayısıyla Border Collie köpeklerin dış parazitlerden korunması çok önemlidir.

Exotic Shorthair kedi cinsi ve özellikleri

Chartreux Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı