in

American Shorthair kedi cinsi ve özellikleri

Amerika’da en fazla beslenilen kedi cinsleri arasında yer alan American shorthair kedisi tabi ki ülkemizde de tanınıyor ve çok seviliyor. Güçlü ve sağlam bir kedi ırkı olmasının yanı sıra avcılığıyla da bilinen American shorthair aynı zamanda yine en popüler kedi cinslerinden biri olan British shorthairin de yakın akrabası. Avcılık içgüdülerini hala koruyan bu güzel kediler artık eski günlerdeki gibi fare avladıkları için değil harika karakterleri ve estetik görünüşleri için besleniyorlar.

Amerika’ya gemilerle gittiler

Mayflower adlı gemi ile Avrupa’dan Amerika’ya giden göçmenler yanlarında kediler götürdüler. 1920’de Plymouth Massachusetts’e vardıklarında gemiden ayrılan yalnızca yolcular ve mürettebat değildi, kediler de gemiden ayrıldılar ve American shorthair kedisinin asıl yolculuğu da böylece başlamış oldu. 1895 yılında American shorthair cinsi Amerika’daki bir kedi şovunda ilk kez sergilendiler ve tabi ki hayranlık uyandırdılar. The Cat Fanciers Association (Kedi Meraklıları Derneği)  American shorthair kedisini 1906 yılında bir ırk olarak tanıdı.

American shorthair kedilerde birçok farklı renk ve desen görülür

American shorthair orta büyüklükte bir kedi cinsi, ortalama kilosu 5-7 arasında değişen bu kedilerin isimlerindeki “shorthair” kelimesi kısa tüylü anlamına geliyor yani bu kediler kısa tüylüdür. Yoğun tüyleri çok yumuşak değildir ve ırkta seksenden fazla tüy renk ve deseni görülür. En bilinen ve sevilen American shorthair rengi ise klasik gümüş tekirdir. Tekirin dışında beyaz, mavi, siyah, kırmızı, krem, duman ve kahverengi renklerin kombinasyonları ile çeşitli varyasyonları da ırkta görülen renkler olarak sayılabilir. Gözleri ise bakır, yeşil, altın gibi farklı renklerde olabilir.

American shorthair kediler mükemmel birer arkadaştır

Bu güzel kediler çok şefkatli ve arkadaş canlısıdırlar. Birlikte yaşadıkları aileye kusursuz şekilde uyum sağlamaları sebebiyle hem çocuklu aileler, hem bekarlar hem de yaşlılar için harika birer dostturlar. Köpeklerle de gayet iyi anlaşırlar. American shorthair karakteri kelimenin tama manasıyla uyumludur, sevilmekten mutluluk duyarlar ve insanlarına karşı büyük sevgi beslerler. Bu kedilerin avcılık içgüdülerini hala koruduğunu söylemiştik, bu da beraberinde oyunculuğu getirir. American shorthair kedisinin kuvvetli avcılık içgüdülerini tatmin etmesi için kamış olta oyuncağı gibi oyuncaklarla oynatmak işe yarayabilir. Bu arada çoğu American shorthair kuş gözlemeye de bayılır, bu kedilerin kuş avlamak için yoğun bir istek duyabileceğini düşünerek ASLA AÇIK CAM KENARLARINDA VE KORUNAKSIZ BALKONLARDA BIRAKILMAMASI GEREKİR, zira bir kuşu avlamak için atlayarak ciddi şekilde yaralanabilir hatta hayatlarını kaybedebilirler. Aslında bu tüm kediler için geçerlidir, bir kedi ile birlikte yaşayan herkesin cam ve balkonları kedilerin düşmesini engelleyecek şekilde korunaklı hale getirmesi gerekir.

Her zaman söylediğimiz gibi kedilerin karakterleri eşsizdir, yani yukarıda anlattıklarımız American shorthair cinsi karakteri konusundaki genel bilgilerdir ve tüm American shorthair kedilerin karakteri muhakkak böyledir gibi bir durum söz konusu değildir.

American shorthair bakımı

Dayanıklı ve güçlü bir kedi olan American shorthair diğer kedilerden farklı bir özel bakıma gereksinim duymaz. Kısa tüyleri fazla dökülmez, haftada bir kez taramak tüy bakımı için yeterlidir.  Yaşına ve varsa özel sağlık koşullarına uygun şekilde beslenmesi de daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesine yardımcı olur.  Bu ırk obeziteye yatkındır, dolayısıyla beslenmesinde kilo almasını önlemeye de dikkat etmek gerekir.

Ortalama ömürleri 15-20 yıl

American shorthair cinsi genel olarak sağlıklıdır, hatta ortalama ömrü 15-20 yıl arasında değişen bu kediler için cins kediler arasında en sağlıklı olanlardan biri denilebilir. Irkın yalnızca kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biri olan hipertrofik kardiyomiyopatiye yatkınlığı vardır.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Pet Shoptan 1200 Liraya Aldığı Yavru Cins Kedi Ölünce Parasını Geri İstedi

Minyatür Pinscher Köpek Cinsi Ve Özellikleri