in , ,

Chinchilla Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Bilindiği gibi İran kedisi tüm dünya ile birlikte ülkemizde de en fazla beslenilen kedi cinsleri arasında yer alıyor ve Chinchilla kedisi de aslında İran kedisinin bir türü. Chinchilla kedisinin ismi aynı isimli bir kemirgenden geliyor, bu ismin verilmesinin sebebi tüylerinin renginin ve yumuşaklığının bu sevimli kemirgen hayvana benzemesi.  Chinchilla bazı kedi ırk kuruluşları tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilirken bazıları tarafındansa ayrı bir cins olarak kabul edilmiyor.  İnsan odaklı bir ırk olarak tanımlanan bu güzel kediler kelimenin tam manasıyla harika birer dostlar.

İnsanlar tarafından geliştirilen en eski cinslerden biri

Chinchilla kedisi insanlar tarafından geliştirilen en eski kedi cinslerinden biri, bu cinsin macerası 1882 yılında Chinnie isimli bir kedi ile başlamış. Mavi bir İran kedisi ile bilinmeyen bir kedinin çiftleşmesi sonucu doğan Chinnie gümüş bir tekir ile çiftleştirilmiş ve doğurduğu yavrulardan biri ilk chinchilla erkeğini dünyaya getirmiş,  yani Chinnie’nin torununu. Böylece ortaya çıkan chinchilla cinsi bugün en popüler kedi cinslerinden biri.

Rengi büyüdükçe açılıyor

Bu cins ile ilgili en ilginç özelliklerden biri yavruların çok koyu renk, hatta neredeyse siyah tüylerle dünyaya gelmesi ve tüylerinin renginin büyüdükçe açılıyor oluşu.  Chinchilla kedisi yavrularının büyüdükçe rengi açılan tüyleri beyaz hale gelir ve beyaz kürklerinin üzerinde gümüş rengi ya da altın rengi parıltılı gölgeler vardır. Chinchilla kedilerinin en büyük özelliği bu eşsiz güzellikteki tüyleridir.

Gözleri büyüleyicidir

Chinchilla her ne kadar İran kedisinin bir varyasyonu olsa da burnu İran kedisi kadar basık değildir, gözleriyse oldukça büyüktür. Gözleri mavi-yeşil ya da zümrüt yeşilidir ve daima siyah sürmelidir. Chinchilla kedilerinin gözleri için büyüleyici demek sanıyoruz pek de abartı olmaz, zira gözleri gerçekten inanılmaz güzelliktedir.

Ortalama ömrü 12-15 yıl

Orta büyüklükte bir cins olan chinchilla kedilerinin ortalama ömürleri 12-15 yıl arasındadır. Genel olarak sağlıklı bir cins olduğu söylenebilir ancak aynı İran kedisi gibi bu cinsin de kalıtımsal polikistik böbrek hastalığına yatkınlığı vardır. Ayrıca göz kanallarında tıkanma ve tüy topakları gibi sorunlar görülebilme olasılığı da bulunur.  Kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biri olan kardiyomiyopati de bu ırkı etkileyebilen hastalıklardan biridir.

Persian chinchilla cat

Çok sakindir

Chinchilla kedisi karakteri tahmin edilebileceği gibi İran kedisi karakterine çok benzer. Bu kediler çok sakin ve yumuşak huyludur. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu kediler insan odaklı kedilerdir, dolayısıyla insanlarına içten bir sadakat ile bağlanırlar. İlgi görmeyi çok seven chinchilla kedileri diğer kedilerle ve çocuklarla gayet iyi anlaşırlar. Ancak bu cinsin sakin yapısı sakin ortamları sevmesine de neden olur, bu yüzden çok kalabalık ve gürültülü evlerde çok da mutlu yaşayabilmeleri pek de mümkün değildir. Bu güzel kediler çok da zekidir, çok hareketli olmasalar da oyun oynamayı, avcılık yapmayı da severler. Elbette bunlar chinchilla kedisi karakteri ile ilgili genel bilgiler, her kedinin karakteri farklıdır ve bir chinchilla kedisi bu genel özelliklerden çok daha farklı bir karaktere de sahip olabilir.

Chinchilla kedisi bakımı özen ister

Elbette her kediye özenle bakmak gerekir ancak chinchilla kedisi bakımı biraz daha fazla özenli olmayı gerektirebilir. Uzun tüyleri her gün en az 5 dakika taranmazsa yalanırken aşırı tüy yutma neticesinde bağırsaklarında tüy topakları oluşabilir, bu sebeple chinchilla kedisini taramak sadece tüy bakımı için değil sağlığı için de çok önemlidir.  Taramanın yanı sıra malt macunu vermek de tüy topakları oluşma riskini önlemek adına etkili bir önlemdir. Gözlerinde akıntı olursa mutlaka silmek gerekir.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Dişi köpek isimleri

Pet Shoptan 1200 Liraya Aldığı Yavru Cins Kedi Ölünce Parasını Geri İstedi