in

Minyatür Pinscher Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Küçük bir Doberman’a benzeyen Pinscher küçük ama çok cesur bir köpek cinsidir. Oyunculuğu ile de tanınan Pinscher ya da tam ismi ile Minyatür Pinscher aynı zamanda çok başarılı da bir bekçi köpeğidir.  En küçük köpek cinsleri arasında yer aldığı halde kendini büyük bir köpek sanan Pinscher cesur olduğu kadar zekidir de ve hem estetik görünüşü, hem cesaret hem de oyunculuğu ile güvenilir ve eğlenceli bir dosttur.

Pinscher Almanya kökenli bir köpek cinsi

Minyatür Pinscher Doberman’a benzediği için Doberman’dan üretildiği düşünülse de aslında Pinscher Doberman’dan daha eski bir ırk. En az 200 yıllık geçmişi olduğu düşünülen ırkın Manchester Terrier, İtalyan Greyhound, Alman Pinscher ve Dachshund gibi ırklardan geliştirildiğine inanılıyor. Bu arada bu ırkların bazıları aynı zamanda Doberman’ın da ataları, bu bilgi de iki cins arasındaki görünüm benzerliğinin neden kaynaklandığını açıklıyor.Gerçekten minyatür bir ırk

Tam adı minyatür Pinscher olan ancak kısaca Pinscher denilen bu ırk adının başındaki minyatür tanımına çok uygun, bu küçük köpeklerin yükseklikleri 25-32 santim, ağırlıklarıysa 3,6-4,5 kilo arasında değişiyor. Yani Pinscher hem küçük hem de hafif bir köpek cinsi.

Tüyleri kısa ve pürüzsüzdür

Minyatür Pinscher kısa tüylüdür, kısa tüyleri parlak ve pürüzsüzdür. Tüyleri kızıl, kahverengi, siyah ya da ten rengidir. Kulakları büyük ve dik olan Pinscher köpeklerin kulaklarıysa büyüktür, uçlarıysa düşüktür. Kuyrukları uzun olan bu köpeklerin de ne yazık ki kulaklarını ve kuyruklarını kesenler var, oysaki bir köpeğin kulak ve kuyruğunu kesmek o hayvanı sakatlamak demektir. Lütfen ister Pinscher olsun ister başka bir ırk hiçbir köpeğin kulaklarını ve kuyruğunu kesmeyin.  Gözleri ve burnu koyu renklidir, patileriyse çoğu kişi tarafından kedi patisine benzetilen bir şekle sahiptir. Pinscher küçük olmasına karşın adaleli vücuduyla güçlü ama bir o kadar da zarif görünür.

Tüyleri fazla bakım gerektirmez

Kısa tüyleri fazla bakım gerektirmeyen Pinscher köpekleri haftada bir taramak yeterlidir. Pinscher bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir unsur da asla tasmasız dolaştırmaya çıkartılamalarıdır. Etraftaki canlıları kovalama eğilimindeki Pinscher’in tasmasız dolaştırılması bu eğilimi sebebiyle başının derde girmesine yol açabilir.

Pinscher karakteri zorlayıcı olabilir

Pinscher deneyimsiz köpek sahipleri için pek de uygun bir köpek cinsi değildir çünkü bu küçük köpekler sinirli olma eğilimindedir. Kendinden büyük köpekleri, kedileri kovalamaya kalkması, en ufak bir tehdit hissettiğinde çılgınca havlaması hatta tehdit kimden gelirse gelsin cüssesine bakmadan saldırıya geçmesi bir Pinscher için şaşırtıcı davranışlar sayılmaz. Bu sebeple Pinscher deneyimli köpek insanları için çok daha uygun bir dosttur, çünkü tüm bu sorunların yaşanmaması için yavruluktan itibaren iyi eğitilmesi gerekir. İyi eğitilmeyen ve özellikle de yeterli sosyalleşmesi sağlanmayan bir Pinscher hem kendi hayatını tehlikeye atabilecek hareketler (yukarıda anlattığımız gibi kendinden büyük köpeklere saldırmak gibi) hem de insanını zorlayacak davranışlar sergileyebilir.

İyi eğitilmiş ve yeterli sosyalleşmesi sağlanmış bir Pinscher ise çocuklarla ve diğer ev hayvanlarıyla uyumlu olmayı başarabilir. Ancak iyi eğitilmiş bir Pinscher’ın bile her zaman diğer köpeklere saldırma riski vardır, bunu asla unutmamak gerekir.  Ayrıca Pinscher köpeklerin küçük çocuklarla oynaması da riskli olabilir zira hoşuna gitmeyen bir hareket yapan çocuğa karşı da hoşgörülü olmayabilir. Tüm bu açılardan bakılınca Pinscher bir aile köpeği değildir, Pinscher tek bir insanla yaşamaya daha uygun bir köpek cinsidir.

Elbette bunlar Pinscher karakteri ile ilgili genel bilgiler, her Pincher köpeğin karakteri mutlaka bu anlattıklarımıza uygun olacak diye bir kural yok.

Pinscher çok havlar

Pinscher en çok havlayan köpek ırklarından biridir, üstelik havlaması için mutlaka önemli bir şey olması da gerekmez, bu minik köpekler en ufak bir şey karşısında havlamaya başlayabilirler. Havlama elbette köpeklerin iletişim kurma şeklidir, nasıl bir insanın konuşmasından rahatsız olma hakkımız yoksa köpeklerin havlamasından da rahatsız olma hakkımız yoktur ama bunun bilincinde olmayan komşularınız varsa Pinscher ile yaşarken havlama sesinden şikayet eden komşularınızla ciddi sorunlar yaşamanız olasıdır. Pinscher köpeklerin havlama eğilimlerini kontrol altına almak için de yavruluklarından itibaren doğru şekilde eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri gerekir.

Pischer bazı hastalıklara yatkındır

Tüm köpek cinsleri gibi ortalama ömrü 12-15 yıl arasında değişen Pinscher da bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Pinscher ırkının yatkın olduğu hastalıklar arasında legg-perthes hastalığı, hipotiroidizm, progresif retinal atropi sayılabilir.

NOT: KÖPEKLERİN KUYRUK VE KULAKLARINI KESMEK BU GÜZEL HAYVANLARA YAPILAN BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR. AYRICA KULAK VE KUYRUK KESMEK BİRÇOK ÜLKE İLE BİRLİKTE TÜRKİYE’DE DE YASAKTIR, TÜM BU SEBEPLERLE YAZIMIZDA KULAK VE KUYRUKLARI KESİLMİŞ PİNSCHER GÖRSELLERİ KULLANILMAMIŞTIR.

American Shorthair kedi cinsi ve özellikleri

Aksaray malaklısı köpek cinsi ve özellikleri