in

Tekir kediler hakkında merak edilen her şey

Tekir kediler ülkemizin sokaklarında en çok rastladığımız kedilerdendir. Her ne kadar öne çıkan fotoğrafımızda tekir kedi olarak adlandırdğımız gri çizgi desenli bir kedi görsek de tekir kediler sadece bu renk değildir.

Hadi tekir kedileri tanıyalım:

TEKİR BİR KÜRK ÇEŞİDİDİR

Tekir bilinenin aksine bir kedi cinsi değil bir kürk desenidir. Ve bu kürk deseni sadece gri renkli klasik tekir algımızdaki kedilerden ibaret değildir. Sarman kedi dediğimiz sarı renkteki kediler dahi bir tekir kedidir. Tekir kediler aguti genine sahiplerdir ve bu genin kodu ‘A’dır. A harfinin büyük olması genin baskın, küçük olması ise çekingen olduğu anlamına gelir.

A / A = tekir
A / a = tekir
a / a = tekir olmayan

Tekir kedilerin renklerine ve desenlerine göre birçok çeşidi vardır.

1# Klasik Tekir (Uskumru) kedi

2# Uzun tüylü Tekir kedi

3# Üç renkli Tekir (Calico) kedi

4# Lekeli Tekir kedi

5# Benekli Tekir kedi

Her ne kadar tekir bir kürk deseni olsa da, bilimsel olarak kürk çeşidinin karakter özellikleri yansıtmadığı düşünülse de, tekir kediler hakkındaki efsanelere kulaklarımızı tamamen kapatamıyoruz. 🙂Satın alınan cins kedilere nazaran çok daha hareketli ve cana yakın olan tekir kediler dünyanın dört bir yanından hayranlara sahip.

Evet bu söylediklerimiz bilimsel bir açıklama değil. Ama deneyim ve gözlemlerimizi de bir kenara bırakamıyoruz. Sokağındaki hayvanların birçoğu tekir kedi olan bir ülkede bu tarz efsanelerin zararı dokunacağını da düşünmüyoruz.

Pet shoplardan binlerce lirayı bir hayvan satın almaktansa yuva arayan bir tekire kapınızı açabilirsiniz.

Kaynak: 123

S Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

Sarman kediler hakkında her şey