in

Evcil hayvanlara zarar veren 6 kusurlu hareket

Evde bir hayvan dostuyla yaşayan insanların, hayvanların sağlığı ve güvenliği için dikkat etmesi gereken şeyler vardır. İşte o en çok dikkat edilmesi “6 kusurlu hareket”

Evde bir hayvan dostuyla yaşayan insanların dikkat etmesi gerekenler vardır.

Evini bir hayvan dostuyla paylaşan insanların dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Evinizde sadece siz yaşıyormuş gibi davranırsanız birlikte yaşadığınız hayvanların da hayatını zorlaştırmış, çeşitli tehlikelere açık kapı bırakmış olursunuz.

Hayvanların ev içerisindeki davranışı, yapısı bizden oldukça farklıdır. Merak onların doğasında olduğu için, merak ettikleri bir şeyi yere atabilir, yenmemesi gereken şeyleri yiyebilirler.

Evinizdeki hayvan dostunuza bir zarar gelmemesi için işte en çok dikkat etmeniz gerekenler…

1-KIRILACAK EŞYALAR

Evimizdeki hayvan dostlarımızın koşuşturması, atlaması, zıplaması, heyecanlanması evimizdeki eşyaların kırılmasına sebebiyet verebilir. Kırık cam parçaları gibi kesici şeyler hayvanların patisine batabilir, yanlışlıkla sizi de kesebilir.

Özellikle de sizin evde olmadığınız zamanlar bu durum yaşanırsa, hayvanınızın kırık ve kesici parçalarla evde uzun süre durması ve zarar görmesi öngörülebilir.

İstenmeyen bu kazaları önlemek ve hayvan dostunuzun güvenliği için evinizdeki kırılabilecek eşyalarınızı, bardakları mümkün mertebe ortadan kaldırmak ya da hayvanınızın erişimi olmayan başka yerlere koymak en iyisi olacaktır.

Hayvanların ev içerisindeki davranışı, yapısı bizden oldukça farklıdır.

2-AĞIR KİMYASAL İÇEREN TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANMAK

Ağır kimyasal içeren temizlik ürünleri kullanarak kokusuna ve temasa maruz kalmak insanlar için bile tehlikeliyken, hayvanların olduğu evde bu ürünleri kullanmak daha da tehlikeli hale geliyor.

Hayvan dostunuzun patisi, kimyasal içeren temizlik ürünlerinin kullandığı yerlerle temas edebilir, patisini yalayabilir, ya da doğrudan temas eden yeri de yalayabilir. Böyle bir durumda hayvanınızın sağlığı büyük tehlike altına girebilir, hatta hayatını kaybetmesine bile neden olabilir.

Temizlik elbette ki temizlik ürünleriyle yapılmalıdır, bunun için de ağır kimyasal içermeyen ürünler ya da direkt olarak doğal malzemelerle temizlik yapılabilir.

3- SİGARA İÇMEK

Sigara içmenin insanlar üzerindeki zararı bile tartışmaya kapalı bir konuyken hayvan üzerindeki zararının da insanlardan aşağı kalır bir yanı yok.

Sigara içilen evde yaşayan hayvanların da pasif içicilikten kaynaklı bronşit ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskleri oldukça yüksektir.

Hayvanlar tıpkı insanlar gibi pasif içiciliği doğrudan nefes alarak yaşarlar. Kendilerini temizlerken tüyleri tarafından emilen sigara dumanının partiküllerini de yalarlar. Yapılan araştırmaya göre bu partiküllerin yalanması da hayvanınızın ağız kanseri olması riskini 2 ile 4 katı kadar arttırır. Ölümcül ve oldukça tehlikeli bir kanser türüdür.

Hem sizin hem de hayvanınızın sağlığı için sigara içmemeniz, içseniz bile bunu evin içerisinde yapmamanız gerekiyor.

Evinizde sadece siz yaşıyormuş gibi davranırsanız birlikte yaşadığınız hayvanların da hayatını zorlaştırmış olursunuz.

4- ORTADA BIRAKILAN YİYECEK VE İÇECEKLER

Yediğimiz bir yiyeceği ya da içtiğimiz içeceği masada, mutfakta bırakabiliyoruz fakat bu basit gibi gözüken eylemin aslında hayvanınızın ölümüne bile yol açabileceğini biliyor muydunuz?

Hayvanların yememesi gereken ve onlar için tehlikeli yiyecekler vardır. Bu bizim yediğimiz bir sulu yemek, çikolata, bisküvi, alkollü içecek, süt ve süt ürünleri, çay kahve gibi basit şeyler olabilir.

Yememesi gereken yiyecekler, sizin ortada bıraktığınız yiyeceklerse eğer, hayvan dostunuzun da meraklı olduğunu düşünürsek oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Sizin ortada bıraktığınız yiyecek yüzünden hayatını kaybettiğinde ya da büyük sağlık sorunları yaşadığında her şey geç olabilir, o yüzden ortada bir yiyecek içecek bırakırken 2 kere düşünmenizi öneririz.

5- YÜKSEK SES

Hayvanlar bizim farkında bile olmadığımız sesleri işitebilen varlıklardır bu yüzden ses konusunda oldukça hassastırlar. Eğer hayvanlarla birlikte yaşadığımız evimizde sürekli gürültü, bağırma, çok yüksek seste müzik dinleyip – tv izleme gibi alışkanlıklarımız varsa bunları gözden geçirmeliyiz.

Çoğu zaman insanlar dahi çok yüksek sese tahammül edemez, baş ağrısı gibi sorunlar yaşarken bizden çok daha hassas olan hayvan dostlarımızı yüksek sese maruz bırakmak onlar için tehlikeli olabilir.

Tanımlayamadıkları, ya da onları rahatsız eden sesler duyduklarında hayvanlar kaçma, saklanma gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Bu yüzden de oldukça endişeli, korkmuş olurlar.

6- RAHATSIZ EDEN VE ZARARLI KOKULAR

Kedi ve köpeklerin koku duyusu insanlarınkinde çok daha fazla gelişmiştir. Tıpkı ses duyularıının da fazla olduğu gibi, koku olarak da belli bir hassasiyetleri vardır.

Hayvanlarla birlikte yaşadığımız ev içerisinde sürekli sigara içilmesi, onlar odadayken tütsü yakılması, ağır kimyasallar içeren oda spreyleri kullanmak, oda için diğer koku verici maddeleri kullanmak sağlıkları açısından oldukça zararlıdır.

Kilometreler ötesindeki bir kokuyu bile alabilen bu hayvanlar için odada size sıradan gözüken koku hayvanları fazlasıyla etkileyebilir ve soludukları için vücutlarına zarar verebilir, istenmeyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlar.

Atık çıkaran ürünler yerine 10 sıfır atık ürün alternatifi

İşte hayvanlar aleminin 5 fedakar annesi