in

Ev temizliğinde ekolojik alternatif: Sirke ve karbonat

Ev temizliğinde kimyasal içerikli ve atık çıkaran temizlik malzemeleri yerine hem atıksız hem de organik içerikli ürünler kullanabilmek mümkün.İşte ev temizliğinde ekolojik alternatif: Sirke ve karbonat

Ev temizliğinde ekolojik alternatif: Sirke ve karbonat

Dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri, doğal çevrenin insan faaliyetleri nedeniyle hızla kirleniyor olması.

Büyük petrol şirketleri, hayvancılık endüstrisi bunların başında geliyor. Ancak tek tek bireylerin de bu çevre sorununda payı var. Buna karşın bireysel bazda yapılabilecek şeyler var ve bunlardan biri de ‘Sıfır atık’ projesine uygun, daha sürdürülebilir bir hayat tarzı benimsemek.

Sıfır atığa uygun, sürdürülebilir bir yaşam için de evimizde ufak tefek değişikler yapmamız oldukça kolay. Kimyasal dolu, plastik ambalajlarda paketlenmiş temizlik malzemeleri yerine sirke ve karbonat kullanabiliriz. Sirke ve karbonat temizliğin her alanında harika bir çevre dostu alternatiftir.

Alkali karbonat ve asidik sirke arasındaki kimyasal reaksiyon, inatçı kirleri uzaklaştırmaya yardımcı olan karbondioksit kabarcıkları oluşturur.

Sirke ve karbonat temizliğin her alanında harika bir çevre dostu alternatiftir.

Evinizdeki her türlü pisliği temizlemek için sirke ve kabartma tozu kullanımına 10 kolay örnek:

  • Lavabo açıcı

Bu karışım, koku gelen tahliyeyi yenilemek ve küçük tıkanıklıkları temizlemek için kullanılabilir. Kabartma tozu ve sirke reaksiyona girdiğinde açığa çıkan karbondioksit gazı kabarcıklarının etkisi, kanalizasyonlarınızda tıkanıklık ve koku oluşturan yiyecek veya atıkların atılmasına yardımcı olur.

  • Fırın temizliği

Bu, kimyasal temizleyiciler kullanmak zorunda kalmadan fırınınızı temizlemenin harika bir yoludur. Sirke ve karbonatın köpürmesi inatçı lekeleri gevşetir ve kabartma tozunun aşındırıcılığı da fırınınızı çizik bırakmadan temizlemenize yardımcı olur. Bu basit tarife limon suyu da ekleyebilirsiniz.

  • Musluklardaki kireçler

Sudaki kirecin neden olduğu lekeleri musluk ve duş başlıkları gibi paslanmaz çelik donanımlarımızdan çıkarmak oldukça zor oluyor. Asitli sirke mineral birikintilerini parçalamaya yardımcı olduğu için bu yöntem inatçı lekelerin çıkarılmasında oldukça işe yarar.

  • Halı temizliği

Bazı halı temizleyicileri, halılarınızın rengini bozabilecek veya rengini bozabilecek kimyasallarla doludur. Önce bu daha nazik leke çıkarıcıyı deneyin. Herhangi bir halı temizleyicide olduğu gibi, halının tamamına uygulamadan önce küçük, göze çarpmayan bir alanda test edin.

  • Küf giderici

Çamaşır makinesinden çıktığı halde kokan çamaşırların nedeni genellikle küftür. Bu küf kokusundan kurtulmak için çamaşır makinenizde kabartma tozu ve sirke kullanabilirsiniz. Kabartma tozu kokuları nötralize etmeye ve suyu yumuşatmaya yardımcı olarak deterjanınızın da daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Yumuşatıcıya alternatif olarak yıkama döngüsünün sonuna doğru da sirke ekleyin.

  • Tuvalet temizleyici

Kabartma tozu ve sirke karışımı tuvaletteki tüm mikropları öldüremese de sert sudaki lekelerin çözülmesine ve kokuların nötralize edilmesine yardımcı olabilir.

  • Pet koku giderici

Birlikte yaşadığımız hayvanlarımızı ne kadar sevsek de yatakları ve oyuncakları zamanla biraz kötü kokmaya başlayabilir. Bu evcil hayvan kokularını nötralize etmek için sirke ve kabartma tozu karışımı kullanabilirsiniz; bu, özellikle yıkamadan kokusu geçmeyen evcil hayvan yatakları ve oyuncakları için oldukça işe yarar.

  • Tava temizleyici

Kabartma tozu ve sirkenin karıştırılmasının köpüren etkisi, pişmiş kiri gevşetmeye, kabartma tozunun aşındırıcı etkisi ise bu kiri kolayca kaldırmanıza yardımcı olabilir. Alüminyum tavalarda kabartma tozu kullanmaktan kaçının, çünkü yüzeyi çizebilir ve alüminyum oksitlenip kahverengileşmeye başlayabilir.

  • Banyo temizleme spreyi

Bu nazik temizleme spreyi sabun köpüğü, küf ve sert su lekelerini çıkarmada oldukça etkilidir, temizlendiği yeri parlatır. Banyoda kullanım için mükemmeldir ancak evin diğer alanlarında da işe yarar.

  • Bardaklardaki çay ve kahve lekelerini giderir

Zamanla, en sevdiğiniz fincan ve kupalar hem çay hem de kahvede bulunan yüksek düzeydeki tanen nedeniyle lekelenebilir. Kabartma tozu ve sirke bu lekeleri gevşetmeye yardımcı olabilir ve porseleninizin yeniden ışıltılı görünmesini sağlayabilir. Bu karışımı sadece kupaların iç kısmına sürmeye özen gösteriniz.

Bunların yanı sıra aklınıza gelen farklı alanlarda da karbonat, sirke ve limondan faydalanabilirsiniz. Hem daha sürdürülebilir, hem sıfır atığa uygun, hem de kendi sağlığınız için sert kimyasallarla temas etmemiş ve solumamış olursunuz.

Kediyle omuz omuza sokakları temizliyor

Veganlar neden süt ve süt ürünleri, yumurta, bal yenmesini reddediyor?