in

Kargalar kaç yıl yaşar? Kargalar gerçekten 200 yıl yaşar mı?

Yıllardan beri kargaların uzun ömürlü oldukları söylenir. Bu durum herkesin aklında kargaların 200 yıla yakın yaşadığı yönündedir. Kargalar kaç yıl yaşar? Kargalar hakkında bu efsane nasıl türetildi?

Kargalar sanılanın aksine 150-200 yıl ömrü olan bir kuş türü değildir.

Kargalar kaç yıl yaşar sorusu birçok kişi tarafından efsaneden ibaret olarak bilinen yanlış bir bilgidir. Bu soru kargaların 100-200 yıl yaşar cevabını getirse de, aslında kargaların ömrü sandığınız gibi o kadar uzun değildir.

Ortalama bir karga doğal ortamında 10 yıl yaşayabildiği gözlemlenmiştir. Kargaların en uzun ömürlüleri ise nadiren de olsa 20 yıl yaşayabildiği tespit edilmiştir.

Bazı kargaların türlerinin ise ömrü sadece 4-8 yıldır. Ancak çok özel bakım altında, 30 yıla kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. Kayıtlar altında bilinen en uzun karga ömrü ise 40 yıldır.

Kargalar, sanılanın aksine 150-200 yıl ömrü olan bir kuş türü değildir. Kargaların 30-40 farklı türleri vardır ve bunlardan birkaç karga türünün ortalama yaşam süreleri ise şöyledir:

Bayağı kuzgun: 10-15 yıl
Amerikan kargası: 7-8 yıl
Avustralya kargası: 22 yıl

Kanıtlanmış en uzun ömürlü karga ise 40 yıl dayanabilmiştir.

Kargalar hakkında neden 150-200 yıl yaşar efsanesi türetildi?

Kargalar renkli objelere ciddi ilgisi olan bir kuş türüdür. Tarihte mitoloji ve sanata yön verebilme kabiliyeti yüzünden abartılı hayat hapsine tutulan kargalar, bir iddiaya göre bu sebepten 150-200 yıl yaşar gibi söylentilere maruz kalmıştır.

Sevimli ama sağlık sorunlarına en yatkın köpek ırklarından biri: Pug

Muhabbet kuşları neden hastalığa yakalanır ve belirtileri nelerdir?