in ,

Kedi ve köpekler için en tehlikeli 10 yiyecek

Kedi ve köpeklerin sağlığı için tehlikeli olan ve kesinlikle verilmemesi gereken en tehlikeli 10 yiyeceği listeledik.

Kedi ve köpekler için tehlikeli ve kesinlikle verilmemesi gereken yiyecekler vardır.

Sokakta yaşayan evsiz hayvanlar ile evde yaşayan hayvanlara mama dışında yemek verebiliriz; ancak tehlikeli olan ve kesinlikle verilmemesi gereken yiyecekler de vardır. Bu yiyecekler hayvanlara verildiği taktirde, iç parazit, gaz, bakteri üremesi, bağırsak problemleri, kusma, ateş, ağrı gibi çeşitli ve onlar için tehlikeli bir çok hastalığa yol açar.

Bu yiyecekler hayvanların beslenmesinde kesinlikle bulundurulmamalı ve besleyen insanların bu konuda çok tedbirli olması gerekir. Aksi taktirde hayvanlar bu yiyecekleri tüketerek büyük ve geri dönüşü olmayan sıkıntılar yaşayabilir.

YEMEDİĞİMİZ YEMEKLERİ ONLAR DA VERMEYELİM

Kedi ve köpekler için tehlikeli olan 10 yiyeceği sıralarken şu altın kuralı da hatırlatalım: “Kendi yemediğimiz yemekleri onlara da vermeyelim”

Kendi beslenmemizde ne kadar dikkat ediyorsak hayvan dostlarımızın beslenmesine de bir o kadar dikkat edip özen göstermeliyiz. Yemeyi tercih etmediğimiz kuru ekmek, küflenmiş – bozulmuş yemekler gibi şeyleri de kedi ve köpeklere de vermemeliyiz. Çünkü küflü ya da bozulmuş yiyecekler, tıpkı biz de olduğu gibi, onların da metabolizmasına zarar verecektir.

Kedi ve köpekler için tehlikeli olabilecek 10 yiyeceği listeledik.

1- Çikolata

 İçinde metilksantin grubunda yer alan kafein ve teobromin bulunan çikolata, hayvanlara özellikle de köpeklere verilmemesi gereken başlıca yiyeceklerden biri. Masum gibi gözüken çikolata, ateş, kusma, düzensiz kalp ritmi, kas eklem ağrıları gibi rahatsızlıklara yol açarak yiyen hayvanın ölümüne dahi sebep olabilecek bir yiyecektir.

2- Çiğ et, çiğ yumurta, çiğ balık

Çoğu kişinin sakıncasız gördüğü, hayvanlar için sorun teşkil etmediği düşünüler çiğ et, çiğ yumurta gibi yiyecekleri vermek aslında hayvanlarda gaz, bağırsakta bakteriler üremesi, parazit gibi rahatsızlıklara yol açıp sinir sisteminde de bozukluklara yol açar.

Doğru bilinen yanlışlardan biridir çiğ et, yumurta vermek, oysa ki kaçınılması gereken yiyeceklerin başında gelir. Verilmesi gerektiği zaman sadece suda haşlayarak verilmelidir, böylece hayvanlar sonrasında bir rahatsızlık yaşamadan güvenle tüketebilir.

3- Süt ve süt ürünleri

Yine çoğu kişinin zararsız görüp verdiği süt ve süt ürünleri hayvanların sindirim sistemlerinde büyük sorunlara yol açıyor. Laktoz çoğu zaman insanlarda bile rahatsızlığa yol açarken, hayvanların rahatsızlanmayacağını düşünmek çok yanlış.

Sindirim sistemleri süt ve süt ürünlerini sindirebilecek düzeyde değildir. Laktoz, süt şekeri, yüksek oranda yağ onlarda problemlere yol açıyor. Ayrıca bakteriyel olarak da sorun teşkil ediyor. İlla ki verilmesi gereken durumlarda ise laktoz barındırmayan ürünler tercih edilmeli ve sulandırarak verilmelidir.

4- Soğan ve sarımsak

Soğan hayvanların alyuvar yapısının zayıf düşmesine yani kansızlığa sebep olur. Sarımsağın da soğandan bir farkı olmadığı gibi daha bile tehlikeli bir yiyecektir, kan dolaşımının engellenmesine sebep olur. Bu iki tehlikeli yiyecek, hayvanların ölümüne sebep olabilecek boyuttadır. Kesinlikle uzak durulması gerekir.

5- Tuz ve şeker

Tuz böbrek yetmezliğine yol açarken, şeker ise diş sorunları, obezite, görme bozukluğu, şeker hastalığı gibi hastalıklara yol açarak hayvanların yaşamında büyük sıkıntılara yol açıyor. Çok bilinmese ve zararsız gibi görünse de hayvanlara verilmemesi gereken yiyecekler arasındadır.

6- Çay ve kahve

Özellikle insanların evde birlikte yaşadıkları hayvanlara bazen kendi içeceklerinden tattırdığını ya da hayvanların meraklı olmasından kaynaklı bizlerin içtiklerinin tadına bakmaya çalıştığını görüyoruz. Yine masum gibi gözüken çay ve kahve gibi içecekler de kafein ve içerdiği uyarıcı madde metilat ksantin nedeniyle hayvanlarda kalp ritim bozukluğu, kalp durması gibi ciddi durumlara yol açabilir.

7- Bozulmuş ve küflenmiş yiyecekler

Çoğu kişi zararlı ve verilmemesi gerektiğini bilse de hayvanlar için sorun teşkil edeceğini düşünmeyen insanlar da var ne yazık ki. Bozulmuş ve küflenmiş yiyecekler de bozulmaya başlarken bakteri ürettikleri için hayvanlar tükettiği zaman midede gaz birikmesi, kusma, zehirlenme, parazitler, bağırsak problemleri gibi çeşitli ciddi rahatsızlıklara yol açar. Bizlerin tüketemeyeceği şeyleri hayvanlardan da işte bu yüzden uzak tutmalıyız.

8- Ev yemekleri

Çoğu zaman insanlar her ne kadar iyi niyetli olsa da hayvanlara ev yemeklerini veriyor fakat bazı ev yemekleri de hayvanlar için oldukça tehlikelidir. İçinde soğan, sarımsak, salça, baharat gibi hayvanlarda rahatsızlık yaratacak bir çok yiyecek bulundurur. Bu sebepten hayvanları ev yemekleriyle beslememek gerekir.

9- Meyveler

Meyveler de masum ve faydalı gibi gözüken ama hayvanlar için sorun yaratabilecek yiyeceklerdir. Asit, yüksek oranda şeker gibi içeriklerinden dolayı verilmemesi gerekir. Mide sorunları, kalp ritminde bozukluklar, şeker hastalığı, diş çürüklükleri gibi rahatsızlıklara yol açarak hayvanların yaşamında sıkıntılar yaratır.

10- Sosis, salam, sucuk, pastırma vb. şarküteri ürünleri

Özellikle sokakta yaşayan evsiz hayvanlara çok fazla verildiğini gördüğümüz sosis, salam, sucuk, pastırma gibi yiyecekler yine hem çiğ olmalarından kaynaklı hem de içinde yoğun miktarda baharat, acı, soğan – sarımsak barındırdığı için asla verilmemesi gereken yiyeceklerdendir. Parazit, kusma, sindirim sistemi bozuklukları, dışkıda çeşitli sorunlara yol açan çok tehlikeli yiyeceklerdir.

Kış Aylarında Yaban Hayvanlarına Yem Taşındı

Kars’ta köpek dövüştüren 3 kişi yakalandı