in

Dünyadaki En İlginç 10 Güvercin Türü

Yerli hayvan ırklarının bazıları sizlere garip gelebilir ama inanın bu güvercin ırkları kadar şaşırtıcı kuşlarla karşılaşmış olamazsınız.

Yüzyıllardır insanlar daha doğanın sırrını çözebilmiş değiller. Belki de bu sırlardan en önemlileri hayvanlar dünyasına ait. Yerkürede 300’den fazla güvercin türü var. Oysa ki bildiklerimiz 10-15’i geçmiyor. Kuş meraklıları bile en fazla 20 güvercin türüne hakim.

İşte kendilerini saklamayı başarmış harika tüylü güvercinlerin en farklı örnekleri.

Kıvırcık Kanatlı Güvercin (Frillback)

Kıvırcık kanatlı güvercin (Frillback)

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kıvırcık güvercinler geniş göğüslü orta yükseklikte duruşu olan kuşlardır. Genelde tepesizdirler , ancak beyaz renkli olanlarda tepe de olabilir. Göz rengi oranj veya kırmızıdır. Ayakları paçalıdır. Kanat üstü tüyleri her biri vida şeklinde kapalı ve kıvırcıktır.

Frillback_guvercinEşsiz güvercin Frillback’ler seçici üremeyle uzun yıllar boyunca geliştirilen fantezi güvercin bir cins olarak adlandırılır. Cins, kanat tüyleri üzerinde fırfır veya bukleleri ile tanınır. Ayak tüyleri susturucuların ucunda bulunur.

Barb Güvercini (İndiana)

barb-guvercini

Kısa yüzlü güvercinler ailesinden olan Barb, Afrika kökenli olup, 400 yıldan bu yana özellikle İngiltere’de üretim ve ıslahı konusunda önemli çalışmalar yapılmıştır. Barb Güvercini’nin bugünkü görünümüne kavuşmasında ve ırk ıslahında, Charles Darwin’in önemli katkıları olmuştur.

Kafası önden bakıldığında boş bir iplik makarası görünümündedir. Özellikle göz çevresi yapısı, bu güvercinlerin temel karakteristik özelliklerinin başında gelmektedir. Siyah, kırmızı, mavi, sarı, beyaz ve boz renklerde mevcuttur. Şekil ve form açısından yetiştirilen bir güvercin türüdür.

Pouter Güvercinler (Somurtkan Tipler)

Armut şeklindeki bu güvercinler, sopa yutmuş gibi dik dururlar. Genel olarak birbirine benzeyen yapılarıyla ayırt edilemezlerse, en belirgin özellikleri fiziksel olarak diğer güvercinlerden ayrılmalarıdır. Cins kökenleri bilinmemektedir. Avrupa’da çoğunlukla evcilleştirilmiştir.

Brunner Somurtkan Tip-
Brunner Pouter
Pigmy_pouter(blue_bar)
Pigme Pouter
English_pouter(brown)
İngiliz Pouter

 4.İngiliz Posta Güvercini (English Carrier Pigeon)

English_carrier(blue_bar)

Kaya güvercinlerinin torunu olan bu güvercinler, İngiltere tarafından uzun süreçte evcilleştirilmiş ve posta görevlerinde kullanılmıştır. Zayıf ve ince yapılıdırlar.

Hünkari Güvercin (Osmanlı Güvercini)

Oriental_frill(Black_laced_blondinette)

Hünkari güvercinler doğal bir ırk olmayıp yetiştirilmesi ve üretilmesi özel ilgi, beceri ve yöntem gerektirmektedir. Osmanlı yönetimi yabancı misafirlerine gurur ile izlettikleri Hünkari ırkını 1860’lı yıllardan itibaren değer verdikleri misafirlerini onurlandırmak için hediye etmeye başlamışlardır.

Mondena Güvercin (German Modena Pigeon)

Modena,_german(barless_silver)

Daha çok tavuğu andıran bu güvercinler, İtalya kökenli olmasına rağmen, 1870’lerden itibaren Almanya’ya ithal edilmiştir.

Polonya Kasklı Güvercini (Polish Helmet Pigeon)

polish-helmetedpolish-helmet

Kafasındaki kahverengi tüylerden dolayı kask takmış gibi görülen bu güvercinler genelde beyaz renklilerdir ve süs güvercini olarak evcilleştirilmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asansör köpek ajanimo1

Köpek Asansör Kabininde Asılı Kaldı

cana foto

Zürafa Tavşana, Su Aygırı Serçe Kuşuna