in

Hayvanlara mama alırken dikkat etmemiz gereken 7 detay

 Dostlarımızın doğru beslenmesi sağlıkları açısından çok önemlidir. İnsanlar gibi köpekler, kediler ve diğer hayvanlar da sağlıklı kalmak için sağlıklı besinlere ihtiyaç duyar. İşte hayvan mamalarında dikkat edilmesi gereken 7 detay

1- SAĞLIKLI KİLO İÇİN DOSTUNUZUN METABOLİZMASINA UYGUN MAMAYI BULMALISINIZ 

Dostlarımızın sağlığı açısından günlük öğünlerinde almaları gereken besin değerleri vardır. İdeal bir mama dengeli bir protein, yağ, karbonhidrat ve eser element içeriğine sahip olmalıdır.

Bu nedenle, hayvanınızın ihtiyaçlarına uygun besleyici ve dengeli bir mama seçmelisiniz.

Piyasada satılan bazı “ucuz” mamaların kilo sorunu yaptığı biliniyor. O nedenle mama kullanımında sonra evladınızdaki değişimi takip etmek ve anormal bir kilo kaybı ya da artışı olursa veteriner hekime başvurmak gerekebilir.

2- MAMA SADECE PROTEİNDEN İBARET OLMAMALIDIR

Protein kedi ve köpekler için yararlıdır ancak onun da fazlası zararlıdır.

Protein günlük gereksiniminin üzerinde tüketildiğinde karaciğerleri, böbrekleri ve bağırsak mikrobiyomları üzerinde olumsuz bir etkiye neden olur.

Aynı zamanda bazı hayvanlar mamalarındaki proteinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Belirtiler kaşıntı, cilt ve kulak enfeksiyonları, tüy dökme, kızarıklıklar ve seyrek olarak kusma ve ishal şeklindedir. Bu yüzden protein içeriğine de dikkat etmek gerekir.

Proteinin yanı sıra meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi tam gıdaları içeren türe uygun bir hayvan mamaları dostlarımız için çok daha sağlıklıdır.

3- DOSTUNUZA UYGUN MAMA SEÇİN

Duygusal hayvanınızın kronik hastalıkları, alerjileri anemi gibi rahatsızlıkları varsa, onlar için özel yiyecekler seçmelisiniz. Alacağınız mamanın içeriği  buna uygun olmalıdır.

Yanlış mama vermek dostunuzun hastalanmasına sebebiyet verebilir.

4- ÖDÜL MAMASINI ABARTMAYIN

Hem dostlarımızı mutlu etmek hem de eğitmek için kullandığımız ödül mamalarını dostlarımız için sağlıklıdır ancak her şey gibi ödül mamasının da fazlası dostlarımız için zararlı olabilir.

5- YAPAY MADDE İÇEREN GIDALARDAN KAÇININ

Satın aldığınız ürünün tüm besin bileşenlerine sahip olup olmadığını ve yapay katkı maddeleri içermediğini kontrol edin.

Mamanın içeriğinde tane tahıl, mısır, koruyucu maddeler, katkı maddeleri, renklendirici veya tatlandırıcı olmamalıdır.

6- YAŞINA, BOYUNA, KİLOSUNA UYGUN MAMA SEÇİMİ İÇİN VETERİNER KONTROLLERİNİ YAPTIRIN

Dostunuzu sık sık veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Vücudunda meydana gelen değişimleri inceleyip, kilo alıp vermesine vitamin ve değerlerine ve ihtiyaçlarına uygun mama değişimleri yapmak çok önemlidir.

7- KEDİ VE KÖPEK MAMASINI KARIŞTIRMAYIN

Kedi ve köpek mamaları içerik olarak benzeştiği noktalar olsa da aslında çok farklı içerikleri barındırırlar.

Köpeklerin ve kedilerin çok farklı ihtiyaçları vardır.

Köpek maması beta-karotenden oluşur. Bu, köpeğinizin vücudunun A vitaminine dönüştürebileceği bir bileşiktir. Kedilerin bu yeteneği yoktur.

Köpek maması yağ ve protein bakımından düşük ve vitamin bakımından yüksektir. Bunun nedeni, köpeklerin kolayca aşırı kilolu olabilmesidir

Bununla birlikte, kedilerin yüksek düzeyde protein ve yağa ihtiyacı vardır Kedinize köpek maması verirseniz yetersiz beslenmeye neden olabilir ve ciddi şekilde hastalanabilir.

8# BONUS BİLGİ

Kedi dostunuza hazır mama dışında verebileceğiniz besinler de var.

İşte hayvanlar aleminin 5 fedakar annesi

Güney Kore Cumhurbaşkanı Seok-Yeol’a ‘köpek eti’ çağrısı