in

Dalmaçyalı köpekler hakkında 8 ilginç gerçek

101 Dalmaçyalı filminin de etkisiyle popülerliklerini her daim koruyan bu güzel ve özel köpekler hakkında az bilinen gerçekleri derledik.

1- DALMAÇYALI KÖPEK YAVRULARI DÜNYAYA GELDİKLERİNDE BENEKLERİ YOKTUR

Dalmaçyalı köpeklerinin en tipik özelliği tabi ki siyah benekleridir ancak Dalmaçyalı yavrular dünyaya beyaz olarak gelirler ve beneklerinin çıkması 4 haftalık olmalarını bulur.

2- DALMAÇYALI KÖPEKLERİN KÖKENİ BELİRSİZDİR

Dalmaçyalıların kökeni ile ilgili kesin bilgi yoktur, ancak genel kanı bu ırkın kökeninin Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesine dayandığı yönündedir. Dalmaçyalılar tarihte savaş ve bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Bazı eski duvar resimlerinde görülen savaş arabalarını çeken benekli köpeklerin Dalmaçyalı olduğuna inanılır ve bu da ırkın kökeninin çok eski olduğunu gösteren bir işaret olarak kabul edilir.

3- DALMAÇYALI KÖPEKLERİN YÜZDE 30’U İŞİTME ENGELLİDİR

Dalmaçyalı ırkı genetik olarak sağırlığa yatkındır ve bu güzel köpeklerin yaklaşık %30’u ne yazık ki işitme engellidir.

4- ÜNLÜ AMERİKAN BİRA MARKASI BUDWEİSER’in MASKOTUDUR

Ünlü bira markası Budweiser 1950‘den beri maskot olarak Dalmaçyalı ırkı kullanıyor ve markanın üç Dalmaçyalı köpeğinin isimleri Chip, Brewer ve Clyde.

5- İTFAİYECİ KÖPEK OLARAK TANINIRLAR

Dalmaçyalılar itfaiyeci köpek olarak da tanınır ve bugün hala birçok modern itfaiye istasyonunda Dalmaçyalı köpekler vardır. Dalmaçyalılar aynı zamanda muhteşem fare ve haşere avcısıdır ve bu özellikleri sayesinde itfaiye istasyonlarının haşerelerden temizlenmesi görevini de yürütürler.

6- AMERİKAN BAŞKANI GEORGE WASHİNGTON BİR DALMAÇYALI KÖPEK HAYRANIYDI

Amerika’nın efsane başkanı George Washington‘un Dalmaçyalı hayranı olduğu ve  Madam Moose adında bir Dalmaçyalı köpeği olduğu biliniyor.

7- BİRÇOK DALMAÇYALI KÖPEĞİN AĞZININ İÇİNDE BİLE BENEKLERİ VARDIR

Dalmaçyalı köpeklerin benekleri vücutlarının her yerinde olabilir hatta birçok Dalmaçyalının ağzının içinde dahi benekleri vardır.

8- 101 DALMAÇYALI FİLMİ IRKA CİDDİ ANLAMDA ZARAR VERMİŞTİR

Disney‘in efsanevi filmi 101 Dalmaçyalı ırka ciddi anlamda zarar vermiştir, bu film nedeni ile ırk aşırı popüler olmuş, çok üretilmiş ve ne yazık ki barınaklar Dalmaçyalılarla dolmuştur. Film sebebiyle alınan Dalmaçyalı yavrularının çoğunun sonu barınak olmuştur.

Sevil Atasoy: Her seri katilin geçmişinde hayvana yönelik şiddet var

Köpekler yas tutar mı?