in

Tek eşli hayvanların sadakati

İnsanlar aleminde ki ilişkilerin boyutlarını az çok biliyoruz. Her ilişkide sadakat, sevgi ve güven aranır. Hayvanlar aleminde durumlar nasıl ilerliyor? İşte tek eşli hayvanların sadakati

Angutlar:

“Angut gibi bakmasana öyle” diyorsunuz ama angutların öyle uzun uzun bakmasının bir sebebi var. Angut kuşunun en önemli özelliği eşine “ölümüne” sadık olması. Eşi öldükten sonra çiftleşmiyor ve kendisi ölene kadar da yas tutuyor.

Eşinin öldüğünde yanına yırtıcı bir hayvan gelse bile yerinden kıpırdamıyor; gözlerini bir dakika bile ayırmadan eşine bakıyor. Hatta bu davranışı, ölümüne bile sebep olabiliyor.

Tek eşli hayvanların sadakati

Kuğular:

Asaletine yakışır şekilde tabii ki kuğular !
Kuğular uzun süre boyunca hatta ömür boyunca tek eşli yaşayabilirler. Göçlere, kuluçka zamanlarında birlikte eşini seçen kuğular, doğan bebekleri de tam bir aile havasında birlikte yetiştirirler.

Kurtlar:

Popüler kültürde kurt gibisin diye genellikle akıllı ve zeki, dolandırıcı, alaycı insanlara söylenir. Oysa kurtlar, sadık bir aile yapısına sahiptir.

Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan bu aile, bir ömür boyu birlikte yaşarlar. Hatta bir dişi kurt ya da erkek kurt saldırıya uğrarsa, sürünün diğerleri de saldırıya geçer.

Penguenler:

Çok zor yaşam şartları altında yaşamını sürdürmeye çalışan penguenler her ne olursa olsun eşlerini asla terk etmiyor. Gentoo penguenleri eşlerine bir çakıl taşı vererek evlenme teklif ederler. Dişisi yumurtladıktan sonra fedakar erkek penguen yumurtaların sıcak kalması için üzerine yatıyor.

Erkek bu görevi üstlenirken dişi de yaklaşık 110 kilometrelik bir yer küresinde ailesine yiyecek bulmak için var gücüyle dolaşıyor. Bunlar yaşanırken iki tarafta asla tek eşlilik kuralını çiğnemiyor.

Turnalar:

Kanada turnaları, tek eşliliğin sembolü haline gelmiş kuşlardan biri. Çiftleşme mevsimi boyunca eşlerinin yanından ayrılmazlar; çiftleşmeden sonra da öyle. Hatta eşleriyle birlikte yavruları için mükemmel bir yuva ararlar.

Akbabalar:

Uçan en ağır kuşlar olarak bilinen kara akbabaların, ne yazık ki Avrupa kuşağında nesli tehlikede. Akraba, eş dost, vefa biliyorlar. Kara akbabaların daima yakın aileler olarak yaşadıkları kanıtlanmış bir gerçek.

Kartallar:

Kartallar, eşleri ölünce yalnızlıkla dost olup başka eş aramazlar. Bu bakımdan dünyanın en vefalı hayvanları olarak bilinirler.

Karadullar:

Yaşasaydı da eşine kesin sadık kalırdı. Karadul örümceği tek eşlidir. Sorun bakalım, neden? Çünkü dişisi çiftleşme gerçekleştikten sonra erkeğini yiyor.

Dolayısıyla eşinin bir kere daha çiftleşme şansı yok. Ama eminiz yaşasaydı, o da eşine sadık kalırdı. Karadul örümceklerinin dişilerine verilen bu isim, çiftleşmeden sonra erkeği yiyip dul kalmasından ve renginin siyah olmasından almaktadır.

Deniz atları:

Deniz atları tek eşli canlılardır ve yüzerken birbirlerini kaybetmemek için kuyruklarını birbirlerine sararlar. Eşlerini kaybettikten sonra da bir kenara geçip yas içinde ölürler.

Kediler neden yatağa çiş yapar?

Sevimli ama sağlık sorunlarına en yatkın köpek ırklarından biri: Pug