in

Bir kedinin kaç yaşında olduğunu nasıl anlarız?

Kediniz ile ilgili alacağınız soruların başında ”İsmi nedir?” ”Dişi mi erkek mi?” ve “Kaç yaşında?” soruları gelir. Peki kedimizin kaç yaşında olduğunu nasıl anlarız?

Barınak ya da sokaktan bir kedi evlat edindiğimizde çoğu zaman kedinin yaşını bilmeyiz. Eğer geçmişini bilmediğimiz bir kedi evlat ediniyorsak bir de kedileri yeni yeni tanıyorsak genelde yaşı hakkında pek fikrimiz olmaz. Böyle bir durumda sahiplendiğimiz yavruyu ilk muayenesine götürdüğümüzde hekimimiz bize kedinin kaç yaş civarında olduğunu tahmini olarak söyler.

PEKİ HEKİMLER BİR KEDİNİN KAÇ YAŞINDA OLDUĞUNU NASIL ANLAR?

Her kedi farklı hızlarda olgunlaşabilir. Bu sebeple veteriner hekimler kedilerin yaşını tahmin ederken en doğru bilgiyi verecek ipuçlarına bakarlar. Bu ipuçları farklı yöntemler olabilir. Ancak veteriner hekimlerin birçoğunun başvurduğu ilk ipucu dişler olur.

New Yorklu Veteriner Hekim Rachel Barrack bir kedinin yaşını tahmin ederken ilk önce dişlerine baktığını söylüyor. Özellikle genç kedilerde diş, yaş tahminin yapılmasın sağlayan en önemli unsur.

Bir yavru kedinin dişleri üç haftalıkken ortaya çıkmaya başlar. Üç ile altı ay arasında bebek dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır. Eğer bir kedinin kalıcı dişleri çıktıysa o kedi en az altı aylıktır.  Eğer bu dişler keskin ve temizse bu kedinin iki yaşından küçük olduğunu gösterir. Ancak iki yaşından sonra kedilerin yaşını dişlerinden tahmin etmek zorlaşır.

Veteriner hekimler kedilerin yaşını tahmin etmek için dişlerden sonra kas sistemine bakarlar. Genç kedilerin bacaklarında ve sırtında güçlü kaslar vardır.

10 yaşından büyük kediler protein ve yağları sindirmekte zorlandığı için kas kütlesinde azalma meydana gelir. Gözlerinde katarak başlangıcı olması, tüylerindeki pigment kaybı da kedinin yaşını hesaplama da veteriner hekimlere ipucu olur. Veteriner hekimler bir kedinin 10 yaşından büyük olduğunu bu şekilde tespit edebiliyor.

Fiziksel muayenenin yanı sıra laboratuvar testleri ile de kedilerin yaşı tahmini olarak belirlenebilir. Yapılan testlerde iç organlar, kaslar ve kemikler incelenir. Bu test sonuçları ile kedinin ortalama yaşı hesaplanır.

Peki kedilerin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu biliyor musunuz?

Görüldüğünde yaşama sevinci veren hayvanlar

İspanya’da kavga eden ayılar uçurumdan düştü