in

Bir Kedinin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Anlarız?

Eğer geçmişini bilmediğimiz bir kedi sahipleniyorsak bir de kedileri yeni yeni tanıyorsak genelde yaşı hakkında pek fikrimiz olmaz. Böyle bir durumda sahiplendiğimiz yavruyu ilk muaynesine götürdüğümüzde hekimimiz bize kedinin kaç yaş civarında olduğunu tahmini olarak söyler. Peki veteriner hekimler bu tahminleri nasıl yapar.

Kedinizi ile ilgili alacağınız soruların başında” İsmi nedir?”,”Dişi mi erkek mi?” “Kaç yaşında?” gelir. Barınak ya da sokaktan bir kedi sahiplendiğinizde çoğu zaman kedinin yaşını bilmeyiz. Eğer geçmişini bilmediğimiz bir kedi sahipleniyorsak bir de kedileri yeni yeni tanıyorsak genelde yaşı hakkında pek fikrimiz olmaz. Böyle bir durumda sahiplendiğimiz yavruyu ilk muaynesine götürdüğümüzde hekimimiz bize kedinin kaç yaş civarında olduğunu tahmini olarak söyler. Veteriner hekimler bizlere tahmini olarak kedilerin kaç yaş civarı olduğunu söylerler.

Peki hekimler bir kedinin kaç yaşında olduğunu nasıl anlar?

Bir Kedinin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Anlarız?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her kedi farklı hızlarda olgunlaşabilir. Bu sebeple veteriner hekimler kedilerin yaşını tahmin ederken en doğru bilgiyi verecek ipuçlarına bakarlar. Bu ipuçları farklı yöntemler olabilir. Ancak veteriner hekimlerin birçoğunun başvurduğu ilk ipucu dişler oluyor.

Kedi Yaşı Hesaplamada En Önemli İpucu Diş

New Yorklu Veteriner Hekim Rachel Barrack bir kedinin yaşını tahmin ederken ilk önce dişlerine baktığını söylüyor. Özellikle genç kedilerde diş, yaş tahminin yapılmasın sağlayan en önemli unsur. Bir yavru kedinin dişleri üç haftalıkken ortaya çıkmaya başlar. üç ile altı ay arasında bebek dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır. Eğer bir kedinini kalıcı dişleri çıktıysa o kedi en az altı aylıktır.  Eğer bu dişler keskin ve temizse bu kedinin iki yaşından küçük olduğunu gösterir. Ancak iki yaşından sonra kedilerin yaşını dişlerinden tahmin etmek zorlaşır.

Bir Kedinin Kaç Yaşında Olduğunu Nasıl Anlarız?

Veteriner hekimler kedilerin yaşını tahmin emek için dişlerden sonra kas sistemine bakarlar. Genç kedilerin bacaklarında ve sırtında güçlü kaslar vardır. 10 yaşından büyük kediler protein ve yağları sindirmekte zorlandığı için kas kütlesinde azalma meydana gelir. Gözlerinde katarak başlangıcı olması, tüylerindeki pigment kaybı da kedinin yaşını hesaplama da veteriner hekimlere ipucu olur. Veteriner hekimler bir kedinin 10 yaşından büyük olduğunu bu şekilde tespit edebiliyor.

Fiziksel muaynenin yanı sıra labarotuar testleri ile de kedilerin yaşı tahmini olarak belirlenebilir. Yapılan testlerde iç organlar, kaslar ve kemikler incelenir. Bu test sonuçları ile kedinin ortalama yaşı hesaplanır.

Peki kedilerin insan yaşına göre kaç yaşında olduğunu biliyor musunuz?

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kaynak: Pet MD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pes Artık Şahini Kürekle Vurarak Öldürdüöç

Pes Artık: Şahini Kürekle Vurarak Öldürdü!

Mafya Narkotik Köpeğinin Başına 70 Bin Dolar Ödül Koyduöç

Mafya, Narkotik Köpeğinin Başına 70 Bin Dolar Ödül Koydu