in ,

Colorpoint Shorthair Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

Kediler binlerce yıldır yanımızdalar ve onlarsız bir dünya düşünmek imkansız. İnsanlar kedileri ilk önce fareleri avlamak için evcilleştirmiş olsalar da insanlar ve kediler arasında çok güçlü bir bağ kurulması uzun sürmemiş. Binlerce yıldır yanımızda olan kediler bugün dünyanın dört bir yanında en fazla birlikte yaşanan evcil dostlar durumundalar ve colorpoint shorthair de tüm dünyada tanınan, sevilen ve birlikte yaşanan bir kedi ırkı.

Colorpoint shorthair kedi cinsi kökeni

Colorpoint shorthair ırkı çoğunlukla Siyam kedisi ile karıştırılır, hatta birçok kişi bu ırkın Siyam kedisi melezi olduğu görüşünde. 1940’lı yıllarda kedi yetiştiricilerinin Siyam kedisi özelliklerini taşıyan ancak Siyam kedisinden farklı renklerde tüyleri olan bir ırk geliştirmek için ortak çabaya girmeleriyle Colorpoint shorthair ırkının ortaya çıkma süreci de başlamış. Siyam kedisinin yanı sıra Habeş kedisi, American shorthair gibi ırkları da kullanmışlar ve yıllar süren bu çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ırka da colorpoint shorthair ismini vermişler. Bu ırk halen teknik olarak Siyam kedisi melezi olmasına karşın nesiller geçtikçe sahip olduğu Siyam kedisi dışındaki genlerin gittikçe azaldığı biliniyor. Bugün çoğu büyük dernek ırkı tanımlamak için Siyam kedisi standartlarını kullansa da ırkı tanıyan kuruluşlar da bulunuyor.

Colorpoint kedi cinsinin fiziksel özellikleri

Orta boyutta bir kedi olan colorpoint shorthair gerçekten de ilk bakışta Siyam kedisi ile karıştırılabilecek bir görünüme sahiptir.

 • Siyam kedilerine benzeyen vücutları ince yapılıdır, arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzundur ve bu da zarif bir görünüme sahip olmalarını sağlar.
 • Gözleri de aynı Siyam kedileri gibi mavidir.
 • Tüyleri kısa, yumuşak ve parlaktır.
 • Bu ırk ile Siyam kedisi arasındaki ana fark tüylerinin renkleridir. Colorpoint shorthair ırkında 16 farklı renk görülür, bu renklerin en yaygınları çikolata, leylak, krem ve mavidir.
 • Bu kedilerde iki desen görülür, tekir ve nokta.
 • Kuyrukları uzundur.

Colorpoint shorthair kedisi karakter özellikleri

Colorpoint shorthair karakteri neredeyse Siyam kedisi ile aynıdır. Yani eğer daha önce bir Siyam kedisi ile tanıştınız ya da birlikte yaşadıysanız bu kedilerin karakterinin çok benzediğini kolayca fark edebilirsiniz.

 • Colorpoint shorthair aynı Siyam kedileri gibi çok konuşkandır, insanlarla miyavlayarak iletişim kurmayı çok severler.
 • Bu güzel kediler insanların çok düşkündürler, insanlarından sürekli ilgi beklerler ve istedikleri ilgiyi göremediklerinde yüksek sesle miyavlayarak dikkatinizi çekmeye çalışırlar.
 • Başka kedilerle araları pek iyi değildir, bir evin bir kedisi olarak yaşamaları genellikle en makulüdür.
 • Çocuklarla ilişkileri orta düzeydedir.
 • Çok aktif kedilerdir, atlamak, sıçramak, zıplamak, koşuşturmak bu kedilerin günlük hayatlarının bir parçasıdır.
 • Atletik yapılı colorpoint shorthair kedileri avcılık konusunda da başarılıdır, etrafta haşere varsa muhtemelen hayatı colorpoint shorthairin patilerinde son bulacaktır.
 • Çok sosyal kedilerdir, evet diğer kedilerle anlaşma konusunda pek istekli değillerdir ancak kontrollü koşullarda olmak şartıyla kedi ve köpeklerle birlikte yaşaması sağlanabilir.
 • Bu kediler yukarıda da belirttiğimiz gibi insanlarına çok düşkündürler ve eğer uzun saatler boyunca evde yalnız kalacak bir evcil dost arıyorsanız colorpoint shorthair size kesinlikle uygun değildir, çünkü uzun süreli yalnızlık bu kedileri ciddi şekilde mutsuz eder.

Her zaman altını çizdiğimiz gibi yukarıda anlattıklarımız colorpoint shorthair karakteri ile ilgili genel bilgilerdir, elbette ki her kedinin karakteri aynı insanlar gibi birbirinden farklıdır.

Colorpoint shorthair kedi bakımı

Bu aktif kedilerin her gün zihinsel ve fiziksel olarak yeterince aktivite yapması gerekir ki bunda da sorumluluk tabi ki onunla birlikte yaşayan insanlara düşer. Colorpoint shorthair bakımı oyun da içerir, kedinizle oynamanız bedensel ve ruhsal sağlığını korumak için önemlidir. Bunun yanı sıra Siyam kedisinden miras aldığı bir dizi sağlık sorununa yatkındır, özellikle de diş ve diş eti sorunlarına ciddi yatkınlığı vardır, bu sebeple kaliteli mamalarla beslenmeleri ve dişlerinin düzenli olarak veteriner hekimler tarafından kontrol edilmesi, gerekliyse temizlenmesi gereklidir. Kısa tüylerini hassas kulaklarına özen göstererek taramak tüy bakımı için yeterlidir.

Colorpoint shorthair kedi cinsinde görülebilecek sağlık sorunları

İster safkan ister melez olsun tüm kediler genetik bazı sorunlar geliştirebilme riski taşırlar. Colorpoint shorthair için genel olarak sağlıklı bir ırk denilemez, zira birçok hastalığa yatkınlığı vardır, Irkta görülebilecek hastalıklar şunlardır:

 • Amilodioz: Amiloid isimli bir proteinin vücudun çeşitli organlarında, Siyam ve Colorpoint shorthair kedilerdeyse özellikle de karaciğerde birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.
 • Astım, bronşit
 • Şaşılık
 • Hiperestezi sendromu: Kedilerin kendilerini aşırı derecede yalamasına, bunun neticesinde tüylerinin dökülmesine, dokunulduğunda aşırı tepki göstermesine neden olabilen nörolojik bir sorundur.
 • Nystagmus: Gözlerde istemsiz hızlı hareketlere sebep olabilen nörolojik bir hastalıktır.
NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Ragamuffin Kedi Cinsi Hakkında Her Şey

L Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri