in ,

Oriental Shorthair Kedi Cinsi Ve Özellikleri

Kedi denilince akla gelen klasik görüntüden oldukça uzak olan Oriental shorthair kedileri ilk bakışta insanların şaşırmasına neden olabiliyor. Özellikle kocaman ve kendine has biçimli kulakları sebebiyle Oriental shorthair kedi cinsi hem şaşırtıcı hem de doğruyu söylemek gerekirse biraz komik bir görünüşe sahipler 🙂 .

Atası Siyam kedisi

Oriental shorthair’in atasının Siyam kedisi olduğu düşünülüyor. İngiliz yetiştiricilerin Siyam kedisinin vücut yapısına büyük bir hayranlık duydukları ancak bu vücut yapısında daha çok renkli bir kedi hayal ettikler ve böyle bir kedi üretmek için Siyam kedisinin yanı sıra Russian Blue, Abyssinian ve British Shorthair ırklarını kullandılar, sonunda 1960’lı yıllarda Oriental shorthair cinsi ortaya çıkmış oldu. Kedi Hayranları Derneği (Cat Fanciers Association) ırkı 1972 yılında tanıdı ve ırka 1977’de de tam şampiyona statüsü verildi.  Irkın menşei Amerika Birleşik Devletleri ve Tayland olarak kabul ediliyor.

Vücut yapısını Siyam’dan almış

Bu ilginç görünümlü kedilerin vücut yapıları modern Siyam kedileri ile hemen hemen aynıdır. Gövdeleri ve kuyrukları uzundur, bu da bu ırka gayet zarif bir hava katar, aynı Siyam kedilerinde olduğu gibi. Oriental shorthair kedilerinin gözleri de Siyamlar gibi badem şeklindedir, ancak Siyam kedilerinin gözleri maviyken bu ırkın gözleri çoğunlukla yeşildir. Üçgen şekilli kafalarının üzerindeki kulakları hem çok büyük hem de çok geniştir. Zayıf görünümlerine karşın vücutları çok kaslıdır ve bu sebeple zayıf da görünseler aslında ağır kedilerdir. Oriental shorthair kedilerinin kilosu 4 ile 6,5 arasında değişebilir, hatta bazıları daha da ağır olabilir.

Irkta 300’den fazla renk ve desen kombinasyonu görülür

Oriental shorthair kediler her renk ve desende olabilir demek doğru sayılır zira Kedi Hayranları Derneği’ne göre ırkta 300’ün üstünde renk ve desen kombinasyonu görülür. Irkın kürkü genel olarak kırmızı, abanoz, krem, lavanta, tarçın, beyaz, mavi ya da beyazdır. Gölgeli desenli olabilir, ayrıca Oriental shorthair kediler tekir ya da iki renk desenli de olabilir. Kısacası başta söylediğimiz gibi bu ırkta neredeyse kedilerde görülen tüm renk ve desenler görülebilir.

Kişiliği de Siyamı andırır

Irkın temel atasının Siyam olduğunu söylemiştik, tam da bu sebeple Oriental shorthair karakteri de Siyam kedisi ile benzerlikler taşır. Siyamlar gibi bu ırk da çok konuşkandır. İnsanlarına aşırı bağlıdırlar, yükseklere çıkmaya bayılırlar. Kolay adapte olabilirler ama insanlarına çok bağlı oldukları için insanlarından ayrılmaya ya da aileden birinin kaybına adapte olmaları çok zordur. Bu yüzden bir Oriental shorthair evlat edinen herkesin ona ömür boyu bakabileceğinden emin olması gerekir, zira bu kediler insanları tarafından terk edilirlerse bu travmayı atlatmaları hiç kolay olmaz, hatta belki de asla atlatamayabilirler. Yeri gelmişken, hiçbir hayvanı terk etmemek gerektiğini, tüm kedilerin ırkı ne olursa olsun insanına bağlılık duyduğunu ve terk edilmenin tüm kediler için çok büyük bir acı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Hemen herkesle iyi anlaşır

İnsanına bağlı olan Oriental shorthair diğer insanlarla anlaşmakta da gayet başarılıdır. Yabancılarla, çocuklarla, diğer kedilerle ve köpeklerle harika ilişkiler kurabilen bu güzel kediler çok enerjik ve çok da zekidirler. Sosyal kelebek olarak tanımlayabileceğimiz Oriental shorthair cinsi kedilerle birlikte yaşamak gerçekten çok ama çok keyiflidir.

Alerji yapmayan kedilerden biri

Geldik bu ırkla ilgili en önemli detaylardan birine; Oriental shorthair alerji yapmayan kedi cinsleri içinde yer alıyor. Elbette aslında alerji yapmayan kedi diye bir şey yok zira her kedi kedi alerjisine yol açan alerjenleri az ya da çok salgılıyor, dolayısıyla alerji yapmayan kedi cinslerinden kasıt alerjiye neden olma riski düşük olan kediler ve Oriental shorthair de çok az tüy döktüğü, bu yüzden alerjenleri etrafa hemen hiç yaymadığı için bu ırklardan biri.

Tek ihtiyacı olan düzenli taranmak ve kulak temizliği

Oriental shorthair bakımı ise çok kolay zira bu ilginç ve sevimli görünümlü kedilerin hemen hiçbir özel bakıma ihtiyaçları yok. Zaten kısa olan ve az dökülen tüylerini haftada bir kez taramak, kocaman kulaklarının temizliğine özen göstermek Oriental shorthair bakımı için yeterli.

Sağlıklı bir ırktır

Koca kulaklı Oriental shorthair ırkı genel olarak sağlıklı bir ırktır, ancak tüm ırklar gibi bu kedilerin de bazı hastalıklara yatkınlığı vardır. Oriental shorthair ırkının yatkın olduğu hastalıklar arasında kedi astımı, karaciğer ve böbrek hastalıkları, şaşılık başta olmak üzere göz sorunları ve sistit sayılabilir. Elbette bu saydığımız hastalıkların herhangi biri bir Oriental shorthair kediyi mutlaka etkileyecek gibi bir durum söz konusu değil.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

 

Alaska Malamutu köpek cinsi hakkında her şey

Kargalar Kaç Yıl Yaşar? Kargalar Gerçekten 200 Yıl Yaşar mı?