in ,

Kediler Aleminin En Gevezeleri: ‘Siyam Kedileri’

Siyam kedileri maviş gözleri, alacalı kürkleri ve sivri kulakları ile tanınırlar. Kısa tüylü olan Siyam kedileri ırklarına has özelliklere sahiptir. Eğer bir Siyam kedisi ile yaşıyorsanız bu içeriğe göz atmalısınız. Eğer bir Siyam ile yaşamıyorsanız içeriğimizdeki fotoğraflara bakarak onların minnoş hallerine tanık olabilirsiniz.

Siyam Kedileri ve Özellikleri

En Eski Kedi Irklarından Biridir

Siyam kedileri en eski kedi ırklarındna biridir. Tarihleri 14. yüzyıla kadar dayanır. Tayland kökenli olan Siyamların Avrupa ve Amerika’ya gelişi 1800’lü yılları bulmuştur. Siam sarayında yaşayan ve adlarını da buradan alan Siyam kedileri kutsal sayılıyordu.

Beyaz Saray’da Yaşayan Siyam

Amerika’ya adım atan ilk Siyam, Tayland’da görev yapan bir diplomat tarafından  First Lady Lucy Webb Hayes’e hediye edilmişti.

Konuşkandırlar

Siyam kedileri en konuşkan kedi cinslerindendir desek abartmış olmayız. Diğer kedilerden farklı olarak daha gür ve daha farklı bir miyavlama sesine sahip olan Siyamlar, sizinle sohbet etmeye bayılır. Oldukça oyuncu ve neşeli olan Siyam kedileri, eğer tüm gün evde yalnız ise diğer kedilerin aksine yanına bir arkadaş isteyebilir.

Kürk Renkleri Hava Sıcaklığına Göre Değişebilir

Siyam kedilerinin tüyleri ilginç renk yelpazesine sahip olabilir. Patileri, kulakları daha koyu renk olan Siyamların gövde tüyleri açık renktir. Yavru siyamlar doğuşta krem veya beyaz renkte olurlar ve ilk aylarda vücutlarının çeşitli bölgelerinde görünür hale gelen noktalar gelişir. Dört haftalık olunca bu noktaların renkleri daha belirgin hale gelirler. Yaşı ilerledikçe siyam kedilerin renkleri koyulaşır ancak sıcak iklimlerde yaşayan yetişkin siyam kedileri soğuk iklimlerde yaşayanlardan daha açık bir kürke sahiptirler.

Genetik Hastalıkları

Siyam kedileri diğer cins hayvanlara göre daha sağlıklı olrak kabul edilse de diş eti iltihabı ve amiloidoz adı verilen karaciğeri yok eden bir hastalığa genetik olarak yatkın olabilirler.


Not: Kedi cinsleri içeriklerimiz kedi ırklarını yakından tanımak amacıyla hazırlanmıştır. Her içeriğimizde olduğu gibi bu içeriklerimiz de “satın alma sahiplen” mottosuyla hazırlanmıştır. Çoğu safkan cins kediler genetik hastalıklara sahiptir ve kirli hayvan ticaretinin mağdurlarıdır. Eğer evinizi bir hayvana açmak istiyorsanız tercihinizi petshop gibi hayvan ticareti yapan yerlerden değil, barınaklarda veya sokaklarda yuva bekleyen yardıma muhtaç sevgi dolu canlardan yana kullanmanızı öneririz.

 

 

 

Tüysüz 5 Kedi Cinsi

Kulaklarından Tüy Fışkıran Kedicikler: Norveç Orman Kedileri