in ,

Zibrit Horoz ve Tavuk Cinsi Hakkında Her Şey

Sevecen doğaları ve güzel tüyleri ile çok popüler olan Zibrit ırkı, arkadaş canlısı, aktif ve çok sosyaldirler. 1800’lerin başlarında Sir John Saunders Sebright tarafından göz alıcı tüylere sahip bir süs tavuğu ırkı geliştirme isteği sonucunda ortaya çıkmış. Tavuk ve horozu aynı renk ve tüylere sahip olan Zibrit, insan ismiyle adlandırılan tek tavuk cinsi…

Kümeslerin üzerinde sanat eseri taşıyan kanatlılarından biri Zibrit. Şaheser görünümlü tüyleriyle tanınırlar. Kendisinin popülerliği de tüylerinin güzelliğiyle doğru orantılı. Kümesler için oldukça popüler olan Zibrit dayanıklı bir tür olduğundan fazla bakıma gerek duymaz. Ancak kanatlı hayvan yetiştiriciliğini bilmeyen biri için Zibrit yetiştirmek de hiç kolay olmayacaktır. Şimdi bu mükemmel görünümlü kuşlar hakkında biraz daha geniş bilgi edinelim.

Zibrit Horoz ve Tavuk Turu Hakkinda Her Sey 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Zibrit Horoz ve Tavuk Cinsi Kökeni

Zibrit tavuk ırkı, İngiltere menşeili muhteşem görünümlü bir tavuk cinsidir. Gerçek orijinal küçük tavuk ırklarından biridir. Yani zibrit ırkının aslı minyatürdür ve başka bir büyülükte varyasyonu yoktur. Zibrit ırkı 1800’lerin başlarında Sir John Saunders Sebright tarafından geliştirilmiştir. Ve bir kişi ismiyle adlandırılan tek tavuk cinsi özelliğini taşımaktadır. Sebright, göz alıcı tüylere sahip bir süs tavuğu ırkı geliştirme amacıyla zibrit tavuk ırkını geliştirmiştir. Zibrit cinsi, en eski İngiliz orijinal küçük tavuk ırklarından birisidir. Bu cinsi oluşturmak için kullanılan kuşların detayları hala bilinmemektedir. Ancak Hamburg, Nankin, Fizan ve Rosecomb tavuk cinslerinin Zibrit tavuk ırkı gelişiminde çok önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Günümüzde Zibrit büyük çoğunlukla süs tavuğu olarak beslenmektedir. Amerikan Kanatlılar Birliği’nin Mükemmellik Standardı’na 1874 yılında kabul edilmiştir. Amerikan Bantam Derneği’ne göre, şu anda en popüler 10 bantam tavuk ırkından biri olarak kabul görmektedir.

Zibrit Horoz ve Tavuk Turu Hakkinda Her Sey

Zibrit Horoz ve Tavuk Fiziksel Özellikleri

  • Zibrit horozu ve tavuğu , kanatlı hayvan meraklıları arasında sevecen doğaları ve güzel tüyleri ile çok popülerdir. Tavuk ve horozu aynı renk ve tüylere sahip olan tek ırk olma özelliğine sahiptir. Horozların yele, kuyruk ve sırt tüylerinin uzun olmadığı anlamına gelir.
  • Zibrit horoz ve tavuk cinsinin altın (gold), gümüş (silver) ve devetüyü (buff) olmak üzere üç renk çeşidi bulunmaktadır.
  • Kısa sırtları, orantılı olarak büyük göğüsleri ve aşağıya doğru işaret eden kanatları, açısal, gösterişli bir görünüm oluşturur. Kuyrukları geniş yayılır ve hafif bir yukarı açıyla tutulur. Kırmızı gül ibiğe sahipler ve ibik düz, yatay bir sivri uçla biter. Tavuklar benzer fakat daha küçük ibiklere sahiptir.
  • Kulak memeleri morumsu-kırmızı veya turkuazdır. Bacakları tüysüz ve kayrak mavisi renklidir. Zibrit horozları yaklaşık 620 gram ve tavukları yaklaşık 570 gram ağırlığındadır. Yılda 60-80 adet krem-beyaz tonlarda yumurta yaparlar.
Zibrit Horoz ve Tavuk Turu Hakkinda Her Sey 1

Zibrit Horoz ve Tavuğu Karakteri

  • Zibrit ırkı arkadaş canlısı, aktif ve sosyal bir tavuk cinsidir.
  • Horozlar agresif değildir. Ancak çoğu minyatür tavuk ırklarında olduğu gibi Zibrit tavukları da biraz ürkektir.
  •  Evcilleştirmek çok kolaydır ve evcil hayvan olarak da beslenebilmektedir.
  • Küçük boyutlarına nispeten büyük kanatlara sahip olmaları iyi uçtuklarını gösterir.
Zibrit Horoz ve Tavuk Turu Hakkinda Her Sey 4

Zibrit Horoz ve Tavuk Cinsinde Görülebilecek Sağlık Sorunları

Yetişkin Zibrit tavukları genellikle hastalıklara karşı dayanıklı ve dirençli kuşlardır. Ancak Marek hastalığına karşı hassastırlar. Genetik yapıları nedeniyle horozlar bazen kısır doğabilir. Bu da üremeyi ve çoğalmayı zorlaştırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri 3 3

Hayvan Deneyi Nedir? Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri ?

Australorp Horoz ve Tavuk Turu Hakkinda Her Sey

Australorp Horoz ve Tavuk Cinsi Hakkında Her Şey