in

Alaska Malamutu köpek cinsi hakkında her şey

Alaskan malamute ya da Alaska malamutu en eski arktik yani Kuzey Kutbu köpeklerinden biri. Sıklıkla Sibirya kurdu ile karıştırılan Alaska malamutu aslında Sibirya kurdundan tamamen farklı bir köpek cinsi.  

Kutupların soğuk havasında ve engebeli arazilerde çalışmak için üretilen bu güzel kızak köpekleri aynı zamanda çok sevecen ve arkadaş canlısı olmalarıyla da tanınıyorlar.  Kocaman cüssesi, kurda benzeyen yüzü ve size salladığı dev tüylü kuyruğuyla bir Alaska malamutu gördüğünüzde etkilenmemeniz zordur. Bu köpekler filmlerde kurtları canlandırsa da tamamen evcil bir köpek türüdür ve etkileyici görünüşleri, sevecenlikleri kadar zekaları ile de insanları kendilerine hayran bırakıyorlar.

Binlerce yıldır dünyadalar

En eski arktik kızak köpeklerinden biri olan Alaska malamutunun ataları binlerce yıl önce Sibirya’dan Alaska’ya göç eden yerli halklarla birlikte Alaska’ya geldiler. Mahlemuts olarak bilinen bir kabile Seward Yarımadası’nın kuzeydoğu bölgesine yerleşti ve Alaska malamutu da işte burada ortaya çıktı. Bu güçlü köpekler kutup ayılarını kovalamak, fok avlamak ve yerlilerin eşyaları ile dolu ağır kızakları çekmek için kullanılıyordu. Yerli halklar kendilerine bu denli çok yardım eden köpeklerini çok seviyor, onlara çok değer veriyor ve çok iyi bakıyorlardı. 1896 yılındaki altın akını ile Alaska’ya dışarıdan çok fazla insan geldi ve bu insanlar da yanlarında köpekler getirdiler, yerli köpeklerin bu köpeklerle çiftleşmesi neticesinde bölgeye ait olan köpek ırklarının saf görüntüsü kayboldu. Ancak Mahlemutlar diğer kabilelere kıyasla nispeten yalıtılmış bir kabileydi ve bu Alaska malamudu ırkının altın akını sırasında bozulmasını engelledi. Yapılan köpek genomu çalışmalarının en eski evcil köpek cinslerinden biri olduğunu doğruladığı Alaska malamutu daha sonra Amiral Byrd’in Antartika’yı keşfetmek için yaptığı gezilerde kullanıldı ve böylece tüm dünyada tanınma serüveni de başlamış oldu. Amerikan Malamut Kulübü 1935 yılında kuruldu ve aynı yıl American Kennel Club de Alaska malamutunu tanıdı.

Alaska malamutu dev bir köpek ırkı

Alaska malamutu “dev köpekler” olarak adlandırılan en büyük köpekleri kapsayan boyut grubu içinde yer alıyor. Bu muhteşem köpeklerin yüksekliği erkeklerde 61-66, dişilerdeyse 56-61 santim. Ağırlıklarıysa erkeklerde 36-43, dişilerdeyse 32-38 kilo arasında değişiyor.

Tüyleri kısa ve kaba yapılı

Alaskan malamute ırkının tüyleri doğal yaşam alanı olan kutuplara uygun olarak çift katlı, kalın, sık ve kaba yapılıdır. Tüyleri siyah-beyaz, beyaz, samur rengi, kurt grisi, koyu gölgeli ya da kızıl renklerde olabilir. Alaska malamutlarında sadece beyaz tek renk olarak görülür. Bu ırk çok fazla tüy döker, özellikle de mevsim değişimlerinde, yılda iki kez tüy dökümü iyice yoğunlaşır.

Gerçek bir dost

Hala kızak köpeği olarak kullanılan Alaska malamutu gerçek bir dosttur, kendi insanının yanı sıra diğer insanları da seven bu dev ve güçlü köpekler çok zekidir, çok çabuk öğrenirler, çok isteklilerdir ancak karakterlerinin bir kısmını da bağımsızlık oluşturur. Çocukları çok severler ancak çok büyük ve kuvvetli oldukları için çok küçük çocuklarla yalnız bırakıldıklarında oyun oynamak gibi sevecen hareketler bile yaparken istemeden çocuklara zarar verebilirler, bu sebeple 5 yaşından büyük çocuklarla dostluk yapmak için daha uygundurlar. Alaska malamutları kedileri pek sevmez, diğer köpeklerle de çok iyi anlaştığı söylenemez. Bunlar Alaska malamutu karakteri ile ilgili genel bilgiler, elbette her Alaskan malamute karakteri bu bilgilere uymak zorunda değil.

Bu ırk ulur ve kazar

Bir Alaska malamutu evlat edindiniz, bahçenizi çitlerle çevirip onun için korunaklı bir alan oluşturdunuz ve içiniz rahat mı? Kesinlikle olmamalı çünkü bu ırkın inanılmaz bir kazma içgüdüsü vardır, çitlerin altını kazıp kolayca kaçabilir. Bu nedenle Alaska malamutu için toprağa gömülen çitler yapmak gerekir. Evde bakılmaya çok da uygun olmayan bu cins evde bakıldığında da halıları, kanepeleri kazmaktan asla vazgeçmez, kazmak Alaska malamutu için deyim yerindeyse bir tutkudur. Bunun yanı sıra bu kocaman köpeklerin çoğu fazla havlamaz ancak uluma eğilimleri yüksektir.

Alaska malamutu ev yaşamına uyumlu değildir

Uçsuz bucaksız kutupların köpeği olan Alaska malamutu ev yaşamına uygun değildir. Onlar için uygun olan geniş ve güvenlikli bahçelerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bağımsız karakteri, havlama ve kazıma eğilimi de bu köpeklerin ev yaşamına uygun olmamasının diğer sebepleridir.

Türkiye’de bu ırkı beslemek büyük bir hata!

Alaska malamutunun yaşam alanından bahsetmişken bu soğuk iklim köpeklerinin ülkemizde yaşamaya kesinlikle uygun olmadığını söylemek gerekir. Kuzey kutbunun ortalama sıcaklığı -46 derecedir, ülkemizin en soğuk noktasında dahi ısı en fazla -29 derecedir, ki bu ısı da kısa süre böyledir, mevsimin değişmesi ile sıcaklık hızla yükselir. Tüm bu verilerden de net olarak anlaşıldığı gibi Alaska malamutu Türkiye’de bakılmaya uygun bir köpek değildir, bu köpekleri ülkemizin yüksek ısısına mahkum etmek hayvan severlikle hiçbir şekilde bağdaştırılamaz.

Sık sık taramak gerekir

Alaska malamutu bakımı konusunda iki temel unsur vardır; yeterli egzersiz ve sık tarama. Uzun mesafe koşan ve yürüyen bu köpek ırkının her gün mutlaka koşturulması, yürütülmesi gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi aşırı tüy döktükleri için sık sık taranmaları da önemlidir. Alaska malamutu çok tüy dökse de hiç kokmayan bir köpek cinsidir.

Ortalama ömrü 10-12 yıl

Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasında değişen Alaska malamudu ya da diğer ismiyle Alaska kurdu genel olarak sağlıklı bir ırktır ancak ırkın bazı hastalıklara yatkınlığı da vardır. Bir ırkın herhangi bir hastalığa yatkınlı olması her bireyin mutlaka bu hastalıklara sahip olacağı anlamına gelmez. Alaska malamutunda görülebilecek hastalıklar arasında şunlar sayılabilir: Mide torsiyonu, kalça displazisi, katarakt, hipotiroidi ve gündüz körlüğü.

Muhabbet kuşu isimleri

Oriental Shorthair Kedi Cinsi Ve Özellikleri