in

En Sağlıklı Ve Alerji Yapma Riski Düşük Kedi Irklarından Biri: Russian Blue

Russian Blue yani mavi Rus kedisi parlak gri ve yumuşacık tüyleri, etkileyici güzelliği ve insanlarıyla kurdukları yakın bağ sebebiyle dünyanın en sevilen kedi cinsleri arasında yer alıyorlar. Bu güzel kedilerin önemli bir özelliği de diğer birçok safkan kedi ırkının aksine genel olarak sağlıklı bir yapıya sahip olmaları. Bunun en önemli sebebiyse mavi Rus kedisinin doğal olarak ortaya çıkmış bir ırk olması, yani insanlar tarafından üretilmiş bir ırk değil. Hem güzel, hem sevgi dolu hem de sağlıklı bir kedi cinsi olan mavi Rus kedisinin bugün dünyanın dört bir yanında beslenmesi pek de şaşırtıcı değil.

Mavi Rus kedisinin kökeni

Adından da anlaşıldığı üzere bu ırk Rusya kökenlidir. Bu kediyi gören ve çok etkilenen İngiliz denizcilerin evlerine dönerken mavi Rus kedileri de yanlarında götürdüklerine inanılıyor. Irkın Rusya dışında ilk görüldüğü tarih 1875.

Mavi Rus kedisi fiziksel özellikler

Mavi Rus kedileri ortay büyüklükte kedilerdir, ancak soğuğa uygun çift katlı tüy yapıları özellikle otururken bu kedilerin olduğundan daha büyük görünmesine neden olabilir.

 • Yetişkin mavi Rus kedilerinin ağırlıkları 3,5-7 kilo arasında değişebilir. Genellikle erkekler dişilerden daha ağırdır.
 • Bu kedilerin en belirgin özelliklerinden biri gözleridir. Gözleri canlı bir yeşil renktedir. Ancak Russian blue yavru kediler 4 aylık olana denk gözleri sarı renktedir, 4 aylık olduklarında gözleri yeşile dönmeye başlar. Gözlerinin şekliyse yuvarlaktır.
 • Kürkleri mavimsi gri bir renkte ve yumuşaktır.
 • Kulakları iridir ve az tüylü olduğu için şeffafmış izlenimi yaratır.
 • Bacakları uzun ve kaslıdır.
 • Mavi Rus kedilerinin kuyrukları uzundur, gövdeye ya kın kısmı kalın, ucuysa incedir.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır, ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi en sağlıklı kedi cinsleri arasında yer alan mavi Ruslar bu sayede çok daha uzun yaşayabilir. Hatta bazı mavi Ruslar 25 yıla dek yaşayabilir.

Mavi Rus kedisi karakteri

Aslında kedi ırklarının karakterinden bahsederken yazdıklarımızın genelleme olduğunun altınız çizmemiz gerekir. Çünkü her kedinin karakteri tabi ki aynı insanlar gibi farklıdır. Mavi Rus kedisi karakteri genel olarak şöyle tanımlanır:

 • Russian blue kedileri insanları ile çok güçlü bağ kurarlar ve bunun yanı sıra tanıdıkları kişilere de sevecen davranırlar.
 • En zeki kedi cinsleri arasında mavi Rus da vardır.
 • Başka kedilerle iyi geçinirler.
 • Çocuklarla da araları iyidir.
 • Hiperaktif bir ırk olduğunu söyleyemeyiz ama mavi Ruslar gerçek birer oyuncudur.
 • Bu kedilerin fazla konuşkanlık eğilimi yoktur.
 • Mavi Ruslar bağımsızlıklarına da düşkün sayılırlar.

Mavi Rus kedisi hipoalerjenik mi?

Evet, bu kedilerle ilgili en fazla merak edilen şeylerden biri Russian blue hipoalerjenik mi konusu. Öncelikle şunu söyleyelim; kedi alerjisi sanıldığı gibi kedi tüyünden kaynaklanmaz, bu alerjiye sebep olan Fel D1 isimli bir proteindir. Bazı kedi ırkları bu proteini diğerlerinden daha az salgılar ve Russian blue da bunlardan biridir. Her kedi bu alerjenden muhakkak salgılar yani işin doğrusu kesinlikle alerji yapmayan bir kedi cinsi yoktur. Yani Russian blue hipoalerjenik değildir ama diğer kedilere kıyasla alerji yapma riski çok daha düşüktür.

Russian blue bakımı

Bu sağlıklı ırkın hemen hiçbir özel bakıma gereksinimi yoktur. Uygun tarak ya da fırçayla düzenli taramak tüy bakımı için yeterlidir. Yaşına ve varsa sağlık koşullarına uygun mamalarla beslenmesi daha sağlıklı ve uzun yaşamasına yardımcı olur. Bu güzel kedilerde herhangi bir sağlık sorununa spesifik yatkınlık yoktur.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Tüysüz Cüce Bambino Kedisi

Alerji Yapmayan Kedi Irkları