in

En Zeki Köpek Irkları

En zeki köpek cinsleri zekaları ile insanları kendilerine hayran bırakmakla kalmıyor aynı zamanda birçok zorlu işte insanlara yardımcı oluyorlar.

Hayatını Bir köpek ile paylaşan herkes bilir ki köpekler gerçekten çok zeki dostlardır, yani her köpek hangi cins olursa olsun fark etmez zekidir. Ancak bazı köpek ırklarının diğerlerinden daha zeki olduğu bilinen bir gerçek.  Köpeklerin zekası eğitilebilirlik ve itaat konusundaki başarıları baz alınarak belirleniyor, bir komutu en fazla 5 tekrar ile öğrenen ve verilen komutları anlayarak uygulama konusunda başarılı olan köpekler en zeki köpekler listesinde yer alıyor. Tabi, şunu söylemek gerekli  bu köpek ırklarının potansiyel zekalarını ortaya çıkartmak da insanların elinde, her köpek pozitif eğitim ile zekasını ortaya koyma şansı yakalayabilir.Evet, işte karşınızda en zeki köpek cinsleri.

Yetenek Sizsiniz yarışmasını kazanan Border Collie Max’in şaşırtıcı performansı 🙂

Border Collie

Geçtiğimiz yıllarda televizyonda yayınlanan bir yetenek yarışmasını kazanan Max isimli köpeği anımsıyor musunuz? Eğitmeninin verdiği komutlarla sergilediği gösterilerle insanları kendine hayran bırakan ve yarışmanın birincisi olan Max bir Border Collie. Bunun bir tesadüf olduğunu söyleyemeyiz çünkü Border Collie hem çok akıllı hem de eğitilmeye inanılmaz hevesli bir köpek ırkıdır. En zeki köpek ırkı olan İskoçya kökenli Border Collie aynı zamanda çok sevecen ve çalışkan olmasıyla da tanınıyor bu arada.

kaniş

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kaniş en zeki köpeklerden biri

Kaniş

Köpekler aleminin en ünlülerinden biri olan Kaniş de yüksek zekası ile tanınıyor. Fransa’nın milli köpeği Kaniş takip, avlanma, çeşitli numaralar yapma gibi farklı şeyler için kolayca eğitilebilirler. Tam da bu sebeple sirklerde en çok kullanılan köpek cinsi de kaniştir. Yeri gelmişken hayvanlı sirklerde hayvanlara gösteri yapmaları için işkenceler yapıldığını söyleyelim ve lütfen hayvanlı sirklere gitmeyin diye de ekleyelim.

awesome german shepherd wallpaper hd 1920p
Alman kurdunun gözlerinden adeta zeka fışkırır.

Alman Kurdu (Alman çoban köpeği)

Polis köpeği denince çoğumuzun gözünün önüne Alman kurdu gelir, çünkü Alman kurdu polis köpeklerinin en popüleridir. Alman kurdu en zeki üçüncü köpek cinsi ve yüksek zekası, eğitilebilirliği, itaatkarlığı sebebiyle polis, arama-kurtarma köpeği gibi birçok farklı ve hayati işte insanların en büyük yardımcılarından biri. Alman kurdu ayrıca çocuklarla da çok iyi anlaşabildiği için harika bir aile köpeği olarak da tanınıyor.

20131002120113168731054
Golden retriever hem sevecen hem de çok zekidir

Golden Retriever

Zekanın sevimlilik ve sevecenlik ile birleşimi olan Golden retriever ülkemizde en fazla birlikte yaşanılan köpek cinsleri arasında yer alıyor. Bir av köpeği cinsi olan Golden retriever bugün avdan çok aynı Alman kurdu gibi polis, arama-kurtarma, terapi köpeği olarak insanlara yardım ediyor ve bunda tabi ki yüksek zekasının rolü çok büyük.

doberman ap ozadym 645lc101514
Doberman hem zeki hem de çeviktir.

Doberman Pinscher

Güç, dayanıklılık ve hızın yüksek zekayla birleşimi olan Doberman pinscher ya da kısaca Doberman en zeki köpek cinsleri arasında yer alıyor ve yüne ülkemizde hem çok tanınan hem de çok beslenen köpeklerden biri. Doberman da yüksek zekası, kolay eğitilebilirliği ve itaat konusundaki başarısı nedeniyle başta polis köpeği olmak üzere birçok farklı işte kullanılıyor.

Sheltie 1
Minik Shetland çoban köpeği öyle zekidir ki ufacık olmasına karşın kocaman sürüleri tek başına yönetebilir.

Shetland Çoban Köpeği

Minyatür Collie olarak da bilinen Shetland çoban köpeği en zeki köpek cinsleri listesinin 6. Sırasında. Adından da anlaşılabileceği gibi bir çoban köpeği olan Shetland çoban köpeği öyle akıllıdır ki küçük boyutuna karşın kocaman sürüleri büyük bir başarıyla yönetebilir.  Shetland çoban köpeği zeki olduğu kadar sevecendir ve bu sayede sevimli bir arkadaş olarak da görülür.

How Smart Is Your Labrador LovingYourLab com
Labrador retriever zekası sayesinde insanların en büyük yardımcılarından biridir.

Labrador Retriever

Golden Retriever’in akrabası Labrador Retriever, kısaca Labrador ideal bir aile köpeğidir, çocuklarla çok iyi anlaşır ve zekası ile bu uyumlu karakteri birleşince Labrador köpeklerin neden bu denli çok sevildiğini anlamak pek zor değildir. Labrador da diğer zeki köpekler gibi polis köpeği, arama kurtarma köpeği, rehber köpek gibi birçok farklı alanda profesyonel olarak çalışan bir ırktır.

1521235065 papillonBW
Papillon hem çok zekidir hem de yeni numaralar öğrenmeye isteklidir.

Papillon

İsmi Fransızcada kelebek demek olan Papillon hem en küçük köpek cinsleri arasında yer alıyor hem de en zeki köpeklerden biri.  Kelebeğe benzeyen kulakları ile çok sevimli bir görünüşü olan Papillon yüksek zekasının yanı sıra uyanık, cana yakın ve mutlu yapısıyla da insanları kendine kolayca hayran bırakan bir köpek ırkıdır. Papillon çok kolay eğitilebilir, bu minik zeka küpleri eğitilmeye çok heveslidirler.

bloodhound header
Koca kulaklı ve çok zeki Bloodhound köpekler 🙂

Bloodhound

Upuzun kulakları ve iri cüsseli Bloodhound İngiltere kökenli bir köpek cinsi ve en zeki köpekler listesinin dokuzuncu sırasında yer alıyor. Mükemmel bir av köpeği olarak tanınsa da günümüzde aile köpeği olarak çok daha popüler. Doğrusu da bu zaten, zira avcılık spor değil cinayet ve köpekleri bu korkunç cinayetlere alet etmek bizim için kabul edilebilir değil tabi ki.

Rottweiler 2
Rottweiler koca yürekli ve çok zekidir.

Rottweiler

Evet, geldik en zeki köpek ırkları listemizin sonuna, listemizin son sırasında güçlü, sevecen ve bir o kadar zeki köpekler olan Rottweiler var. Dünyanın en başarılı bekçi köpeği olarak anılan Rottweiler yüksek zekası ile çoban köpeği, bekçi köpeği, terapi köpeği gibi birçok sıfata sahip. Rottweiler ayrıca harika bir aile köpeği.

Yazımızı bitirirken ister listemizdeki ırklardan biri olsun ister farklı bir ırk ya da melez, köpek eğitiminde esas olan pozitif yani ödüllendirmeye dayalı eğitimdir. HİÇ BİR KÖPEĞİN CEZALANDIRILARAK, BAĞIRILARAK, YAZMASI BİLE ZOR ANCAK ŞİDDETE BAŞVURULARAK EĞİTİLMESİ KABUL EDİLEMEZ! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kürk Rengine Göre Kedi İsimleriöç

Kürk Rengine Göre Kedi İsimleri

Patiliköy Yeni Yerinde Yüzlerce Köpeğe Ev Sahipliği Yapıyoröç

Patiliköy Yeni Yerinde Yüzlerce Köpeğe Ev Sahipliği Yapıyor