in ,

Jack Russel Terrier Irkı Ve Özellikleri

Köpeklerin toprak kazmaya olan düşkünlüğünü hepimiz biliriz, Jack Russel ise belki de tüm köpek cinsleri içinde en kazıcı olandır. İnanılmaz enerjik olan bu minik köpekler için “kazmak için doğmuş” bile denilebilir. Çok kalabalık bir köpek ırk grubu olan terrierlerin üyesi olan Jack Russel terrier aslında hepimize çok tanıdık gelen bir köpek zira başta Maske filminde Maske’nin köpeği Milo olmak üzere birçok filmde rol almış bir ırk. Hatta 2011 yapımı Artist filminde oynayan Uggie isimli Jack Russel terrier oyunculuğu ile insanları öylesine etkilemişti ki Uggie’ye Oscar verilmesi gerektiği söylenmişti. Tabi, hayvanların filmlerde kullanılması tartışmalı bir konu ve çoğu kez hayvanlar için hiç de keyifli bir deneyim olmuyor, bunu da belirtmemizde fayda var.  İşte karşınızda zeki, enerjik ve sevimli Jack Russel terrier.

Maske filminde birlikte oynayan Jim Carrey ve Milo

Jack Russel bir İngiliz köpeği

İngilizler daima köpeklere çok düşkün olmuşlardır ve bu sebeple birçok köpek ırkının anavatanı İngiltere’dir. Jack Russel terrierin hikayesi 1795 yılında doğan ve o zamanlar Oxford’da ilahiyat öğrencisi olan Jack Russel’in Trump isimli bir terrier ile karşılaşması ile başlamış. İlahiyatçılığın yanı sıra aynı zamanda bir av tutkunu olan Russel Trump’ı kullanarak tilki avcısı bir köpek yaratmayı başarmış. Jack Russel 19. Yüzyılda ortaya çıksa da çoğu ırk kuruluşu tarafından çok sonra tanınmış.

O bir minnak

Terrier köpek ailesinin küçük üyelerinden biri olan Jack Russel terrierlerin yükseklikleri erkeklerde 25-38, dişilerdeyse 23-36 santim arasında değişiyor. Ağırlıklarıysa maksimum 8 kiloya ulaşıyor. Kısa tüylerinin en az %51’inin beyaz olması gerekiyor ve kuyrukları ile kafalarında ten rengi, kızıla çalan siyah ya da kahverengi lekeler olabiliyor. Kara burnu ve koyu renk gözleri de bu küçük köpeklere çok sevimli bir görünüm kazandırıyor, tabi öne doğru düşük kulaklarını da unutmamak gerekli.

Jack Russel terrier tam bir oyuncu

Jack Russel terrier karakteri denilince akla ilk gelen oyunculuğu. Çok enerjik bir ırk olması beraberinde oyunculuğu da getiriyor.

  • Jack Russel terrier diğer köpeklerle pek anlaşamaz.
  • Apartman hayatına çok uyumlu değildir. Apartman yerine bahçeli ev bu köpekler için çok daha uygun bir yaşam alanıdır.
  • Bazı Jack Russel terrierler aşırı havlayabilir.
  • Çocuklarla arası fena değildir.
  • Çoğu kedilerle pek anlaşamaz.
  • Yabancılarla ilişkileri dengelidir, yabancılara karşı ne çok saldırgan ne de çok samimi davranmazlar.
  • Jack Russel terrierler çok zekidir.
  • İnsanına ve diğer aile üyelerine karşı çok sevgi doludur.
  • Jack Russel terrierler bölgelerini koruma konusunda isteklidir, buna havlama eğilimleri de eklenince bekçi köpeği olarak çok başarılı oldukları söylenebilir.

Bu arada her zaman altını çizdiğimiz gibi her köpeğin karakteri aynı insanlar gibi özeldir, yani köpek ırklarının karakterleri ile ilgili verdiğimiz bilgiler genelleme, tüm Jack Russel terrierlerin karakteri ille de yukarıda anlattıklarımıza uymak zorunda değil.

Jack Russel terrier bakımı kolay bir kuçu

Kısa tüylü Jack Russel terrier köpeklerin tüylerini arada bir taramak tüy bakımı için yeterlidir. Tırnaklarının uzamamasına dikkat etmek, düzenli olarak veteriner hekime kestirmek gerekir. Bu köpeklerin çok enerjik olduklarını söylemiştik, bu sebeple her gün en azından yarım saat egzersiz yapmalarına olanak tanımak daha sağlıklı ve mutlu olmalarını sağlar.

Ne yazık ki sağırlığa yatkınlar

Amerikan Jack Russel Terrier Kulübü’nün resmi sitesinde ırkın yatkın olduğu hastalıklar ile ilgili yayınladığı yazı gerçekten çok şaşırtıcı zira liste o kadar uzun ki listeye göre ırkın yatkın olmadığı hastalık yok denecek kadar az. Ancak bu listeye bakarak Jack Russel terrierlerin sağlıksız olduğunu düşünmek hata olur çünkü listedeki hastalıklar ırksal olmaktan ziyade her köpekte görülebilecek sağlık sorunları. Jack Russel terrierlerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri sağırlık. Beyaz renkli köpeklerin çoğunu etkileyen sağırlık bu ırkta da görülüyor ve Jack Russel terrierler doğuştan tak taraflı ya da çift taraflı sağır olabiliyorlar. Bunun dışında gözlerinde de katarak ve glokom görülebiliyor. Yani Jack Russel terrier için genel olarak sağlıklı bir ırk denilebilir.

Pomeranian köpek cinsi, özellikleri ve bakımı

Arı sokması köpekleri öldürür mü?