in

Arı Sokması Köpekleri Öldürür Mü?

Bahar ve yaz aylarının gelişi ile birlikte ortaya çıkan arılar köpekler için kimi zaman ölümcül sorunlara yol açabiliyor.

Havaların ısınması ile birlikte arılar da ortaya çıkmaya başladılar. Yaz aylarında köpeklerin başına en sık gelen kazalardan biri arı sokması ve genellikle basit bir sorun olarak algılanıyor. Oysaki arı sokması kimi zaman köpeklerin hayatını tehlikeye sokabiliyor. Bu nedenle köpekleri arılardan korumak gerekiyor. Ancak tabi ki her zaman köpeğimizi arılardan korumamız mümkün olmayabilir ve arı sokması durumu ile karşılaştığımızda yapmamız gereken mutlaka veteriner hekime başvurmaktır.

Arı sokması bazı köpekler için ölümcül olabilir.

Kafa bölgesi sokulmaları çok ciddi bir sorundur

Arılar köpeklerin genellikle kafa bölgesini ve patilerini sokarlar ve kafa bölgesindeki, özellikle de ağız, burun ve boyun kısmındaki sokulmalar köpeğin nefes almasını engelleyeceği için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ağız içi sokulmalar da köpeğin nefes almasını zorlaştıracağı hatta engelleyeceği için yine ölümcül sonuçlanma riski taşır. Bu nedenle köpeğiniz kafa bölgesinden, özellikle de ağız, burun ve boyun kısmından sokulduğunda hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekir. Aksi takdirde sevgili köpeğinizi kaybedebilirsiniz.

dogs-vs-bees6

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çoklu arı sokmaları da ölümcül olma riski taşır

Köpekler her zaman tek arı tarafından sokulmazlar, bazen birden fazla arının gazabına uğrayabilirler ve bu da vücutlarına yüksek dozda arı zehri almaları anlamına gelir, bu nedenle çoklu arı sokmaları da ölümcül olabilme riski taşır. Üstelik birçok kez köpeği tek bir arının mı yoksa birden çok arının mı soktuğunu anlamak imkansızdır. Dolayısıyla arı sokan köpeği yazımızın başında da altını çizdiğimiz gibi mutlaka veterinere götürmek gerekir. Aksi takdirde köpeğinizi yine kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.bee-sting

Köpekleri arıların bulunabileceği ortamlardan uzak tutmak en doğrusu

Hepimizin bildiği gibi arılar daha çok özellikle çiçeklerin bulunduğu alanlarda yaşarlar. Zaten birçok köpek çiçek koklarken arılar tarafından sokulur, bu nedenle köpekleri arıların bulunabileceği bu tip alanlardan olabildiğince uzak tutmak arı sokmasına karşı alınabilecek en etkili yöntemlerden biridir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mouth cancer melanocytic med 758x426

Köpeklerde Aşırı Salya Hangi Hastalıkların Habercisidir?

sun dog 758x426

Köpeklerde Güneş Yanığı Ve Yol Açabileceği Ciddi Sorunlar