in

En Kalabalık Köpek Gruplarından Biri: Terrier

Çoğu kişi Terrier’i bir ırk sanıyor, oysaki Terrier çok sayıdaki üyesi ile en kalabalık köpek gruplarından biri ve dünyanın farklı köşelerine ait Terrier ırkları arasında hem görünüş hem de karakter açısından büyük farklılıklar var.

Terrier denilince çoğumuzun aklına ufak tefek, çok tüylü ve sevimli bir köpek geliyor, oysaki aslında Terrier en kalabalık köpek ırkları gruplarından biri. Çok fazla üyesi olan Terrier köpek ailesinin üyelerinin birçoğu dünyanın en popüler köpek ırkları arasında yer alıyor. Terrier köpek ailesini ilginç kılan unsurlardan biri de farklı ülkelere ait Terrier ırklarının aralarındaki farklar. Terrier ırklarının boyları, görünüşleri ve karakterleri arasında gerçekten büyük farklar bulunuyor.

terriers

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Terrier’lerin kökeni

Bugün dünyanın farklı bölgelerine ait çok sayıda terrier ırkı bulunuyor ve aslında tüm bu ırklar küçük bir ata grubundan çıkmış. İlk terrierler İngiltere’de ve özellikle haşere avlamakta kullanılmak üzere yetiştirilmiş. Yüksek avlanma yeteneğine ve dayanıklılığa sahip olan erken dönem terrierler İngiltere’de bu özelliklerinden yararlanmak isteyenlerin terrierlere yönelmelerine sebep oldu. 1800’lerde ilk ortaya çıkan terrierler 2 tipti; kısa bacaklı ve uzun bacaklı. İşte daha sonraki tüm terrier ırkları da bu 2 atadan türedi.

2006 yılında yapılan ve genetik analizler içeren bir araştırmaya göre bugünkü terrier ırklarının çoğunun Avrupalı aynı gen havuzundan geliştirilen modern avcılık köpekleriyle aynı kümede olduklarını göstermiş.

 

Terrier Group

Kaç Terrier ırkı var?

Terrier köpek ailesi 60’tan fazla üyeden oluşuyor ve bu üyelerin bazılarının isminde terrier kelimesi geçmiyor. Örneğin Almanya kökenli çok popüler bir köpek ırkı olan Minyatür Schnauzer da aslında bir terrier. Yani aklınıza terrier olduğu gelmeyen birçok köpek de bu kalabalık ailenin bir üyesi.

Miniature Schnauzer On White 09
Minyatür Schnauzer

En popüler terrier ırkları

60’tan fazla üyesi olsa da bazı terrierler diğerlerinden daha popülerler. En popüler terrier ırkları arasında;

 • Yorkshire Terrier
 • Minyatür Schnauzer
 • Boston Terrier
 • Maltese Terrier
 • Wheaton Terrier
 • Airedale Terrier
 • Bull Terrier
 • İskoç Terrieri
 • American Staffordshire Terrier
 • Border Terrier
 • Jack Russel Terrier
 • Bull Terrier
 • Cairn Terrier sayılabilir.
airedale terrier
En büyük terrier olan Airedale terrier aynı zamanda en popüler terrier ırklarından da biri

En küçük terrier ırkı hangisi?

Terrier köpek ailesinin en küçük üyeleri arasında İngiliz oyuncak terrier ile Yorkshire terrieri sayılabilir. Bu köpeklerin ağırlıkları ortalama 2,5-3 kilo arasındadır.

yorkshire terrier cover
Yorkshire terrier

En büyük terrier ırkı hangisi?

İngiltere menşei bir terrier ırkı olan Airedale terrieri en büyük terrierdir. Bu ırkın boyu 59 santime ağırlığıysa 22 kiloya ulaşabilir. Ülkemizde pek popüler olmasa da Airedale terrier dünyanın en çok beslenen köpek ırklarından biridir.

yaşlı terrier
25 yaşında olduğu düşünülen bu Yorkshire terrier İngiltere’nin en yaşlı köpeklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Terrier köpekler kaç yıl yaşar?

Genel olarak büyük köpek ırklarının yaşam süresi küçük ırklara kıyasla daha kısadır ve bu durum terrier ırkları için de geçerlidir. En küçük terrierlerden olan Yorksihere terrierin ortalama yaşam süresi 12-16 yılken en büyük terrier olan Airedale terrierin ortalama yaşam süresi 10-12 yıldır. Yani terrier köpeklerin yaşam süreleri büyüklüklerine bağlı olarak değişir. Tabi burada şunu eklememizde fayda var, bunlar ortalama yaşam süreleri ve yavruluk döneminden itibaren doğru bakılan, beslenen terrier köpekler bu ortalama sürelerden çok daha uzun yaşayabilirler. Örneğin ortalama yaşam süresi 13-16 yıl olan Jack Russel terrierlerden biri olan Willie 20 yıl 106 gün yaşamış ve ismini dünyanın en uzun yaşamış köpekleri arasına yazdırmıştır.

Bull Terrier On White 03
Büyük terrier ırklarından biri olan Bull terrierin ortalama yaşam süresi 10-14 yıl

Terrier köpeklerin karakteri

Bu kadar kalabalık bir köpek ailesin üyeleri için standart bir karakter yapısından söz etmek elbette mümkün değil, zira her terrier ırkının fiziksel özellikleri gibi karakter özellikleri de farklılık gösteriyor. Ancak terrierler için genel olarak söylenebilecek karakter özelliklerinden biri kıskançlık. Çoğu terrier sahibine karşı aşırı bağlıdır ve bu da beraberinde kıskançlığı getirebiliyor. Yine de bunun sadece bir genelleme olduğunun altını bir kez daha çizelim ve her terrier mutlaka kıskançtır gibi bir kuralın olmadığını ekleyelim.

terk edilmiş terrier

Ülkemizde çok fazla terk edilmiş terrier var

Terrierler ülkemizde çok popülerler ve tüm popüler köpeklerin başına gelen ne yazık ki onların da başına geliyor, terk edilmek! Bir hevesle alınan ve heves geçince sokaklara, barınaklara terk edilen çok fazla terrier var. Eğer bir terrier sahiplenmeyi düşünüyorsanız en yakındaki barınağa gidip terk edilmiş, yuva arayan kuçulardan birini kurtarabilirsiniz.

 


NOT: KÖPEK IRKLARI İÇERİKLERİMİZ KÖPEK IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KÖPEKLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

american shorthair cat 768x432

Uyumlu, Dayanıklı ve Sevecen Amerikan Shorthair Kedisi

Köpekleri Zehirleyen Veteriner Hekim Olan Başkan Yardımcısı Çıktıöç

Köpekleri Zehirleyen Veteriner Hekim Olan Başkan Yardımcısı Çıktı!