in

Pomeranian Köpek Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Pomeranian küçük ve sevimli bir köpek olarak insanların birlikte yaşamayı en çok tercih ettiği köpek cinsleri arasında yer alıyor.

Küçük, parıl parıl gözlü Pomeranian dünyayı sonsuz bir merakla ve etraftaki en sevimli şey olduğuna emin bir şekilde selamlıyor 🙂 . En küçük köpek cinsleri arasında yer alan ve kısaltılmış ismi Pom olan Pomeranian gerçekten de çok sevimli bir görünüşe sahip, bir Pom görüp de sevimliliğine kayıtsız kalmak çoğumuz için imkansız.

blonde pomeranian outsdie

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İsmini Pomeranya’dan alıyor

Pomeranian ismini ait olduğu bölge olan Pomeranya’dan alıyor. Pomeranya bugünkü Polonya ve Almanya.  Bu küçük köpeklerin ataları büyük spitz köpekleri, özellikle de Alman spitzi. Bu arada yeri gelmişken spitzin ne olduğunu da açıklayalım; spitz bir köpek grubu ve sivri ve dik kulaklı, kıvrık kuyruklu, uzun tüylü kuzeyli köpek ırklarının bazıları bu gruba mensup. Bir spitz olan Pomeranian 1888’de Kraliçe Victoria’nın Floransa’da bir Pom görüp aşık olması ve evine dönerken de yanında bir Pomeranian götürmesiyle tanınmaya başladı.

Pomeranian dog Photos background HD Wallpapers

Küçük ama sağlam köpekler

Pomeranian küçük ama sağlam bir köpek cinsi. En küçük köpek ırkları arasında yer alan Pomeranianların ortalama boyları 13-28 santim, ağırlıklarıysa 1,9-3,5 kilo arasındadır. Yukarıda anlattığımız gibi bir spitz olan Pomeranian cinsi sivri ve sırtına doğru kıvrık kuyruklu, sivri burunlu, sık ve bol tüylü, küçük ve dik kulaklıdır.

Irkın en eski örneklerinin rengi beyazken modern Pomeranianların kürkleri kahverengi, turuncu, kırmızı, krem, mavi, siyah ve kahverengi, kahverengi ve ten rengi, benekli, krem gibi farklı renklerde olabiliyor. Tüm bu renklerin kombinasyonları da görülebiliyor Pomeranianlarda.

pomeranian

İnatçılığı ile ünlü

Bu ufak köpeklerin en belirgin karakter özelliklerinden biri inatçılıkları. Pomeranian zeki, canlı, dışa dönük bir köpek cinsi ama aynı zamanda da çok inatçı olarak tanınıyor. Kolay adapte olabilen Pom köpekler diğer köpeklere karşı agresif olabiliyorlar, buna karşın genellikle kedilerle iyi anlaşıyorlar. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda durum değişiyor zira Pomeranian cinsi çocuklarla hiç anlaşamayan köpek ırklarından biri. İnsanına karşıysa çok sevgi dolu olan Pomeranian yabancılara karşıysa şüpheci bir ırk. Bu arada bu saydıklarımız Pomeranian karakteri konusunda genellemeler, her köpeğin karakteri eşsiz, dolayısıyla tüm Pomeranian köpekler bu saydığımız karakter özelliklerine sahip olmak zorunda değil.

Pomeranian hero

Pomeranian bakımı gayet kolay

Pomeranianların sık ve uzun tüylerini düzenli taramak bu ırkın bakımı için yapılması gereken tek şey, zaten küçük olmaları sayesinde birkaç dakika ayırarak taramak gerekiyor. Bunun dışındaki bakım tüm köpekler ile aynı, düzenli olarak veterinere götürmek, gerektiğinde tırnaklarını kestirmek, kulaklarını temizletmek gibi her köpeğin ihtiyacı olan bakıma tabi ki Pomeranianların da ihtiyacı var.

pomeranian 1490682869 1

Genel olarak sağlıklı bir ırk

Safkan köpek cinsleri birçok hastalığa genetik yatkınlık taşıyor, Pomeranian için bu durum göz önünde bulundurulduğunda genel olarak sağlıklı bir ırk demek pek de yanlış olmaz. Ortalama yaşam süresi 12-16 yıl arasında değişen Pomeranianlara doğru ve iyi bakıldığında bundan daha uzun yaşayabilirler. Bu minik köpeklerde görülebilecek olası sağlık sorunlarıysa şunlar:

  • Trake çökmesi (Bu sorun ile küçük köpek cinslerinde karşılaşılma riski büyüklere kıyasla daha yüksek)
  • Legg Calve Perthes isimli bir kalça problemi
  • Progresif retina atropisi (Bir göz hastalığı)
  • Gözyaşı kanalı sorunları
  • Diş ve dişeti sorunları
  • Hipoglisemi (Düşük kan seviyesi anlamına gelen bu hastalık da küçük köpek cinsleri arasında yaygın)
  • Obezite (Pomeranianların şişmanlığa ciddi yatkınlığı var, şişmanlığın şeker hastalığı, kalp hastalığı, kanser gibi birçok ciddi soruna zemin hazırladığını unutmamak ve bu köpeklerin kilo almasını engellemek son derece önemli)

Yazımızı bitirirken ister safkan ister melez olsun tüm köpeklerin harika birer canlı olduğunu ekleyelim ve satın alma sahiplen diye de ekleyelim.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Pomeranian ırkı hakkında bu kadar detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Gerçekten çok faydalı bir site burası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu Yürütme Kurulu Üyesi Buğcan Çankayaöç

TBB’den Yasaklı Köpek Irklarına Af İsteği

Kandırada Ağaç Kıyımı Olacaköç

Kandıra’da Taş Ocağı için 5 Bin Ağaç Kesilecek