in

7 yıl yaşadı 27 insanı kurtardı: Swensea Jack

İnsanlık tarihi boyunca binlerce kahraman hayvanın hikayesi yazılmıştır. Bunlardan biri de Swansea Jack’in hikayesi.1930 yılında dünyaya gelen Swansea Jack 7 yıllık yaşamında tam 27 insanın hayatını kurtardı.

Köpekler birçok olumlu özelliğe sahiptir. Bunlardan biri de onların “kahramanlıklarıdır.” Başka canlıları zor durumlarından kurtarırlar, onları hayata bağlarlar…

Bu yazımızda sizi tarihin belki de gördüğü en “kahraman” köpek ile tanıştıracağız. Sadece 7 yıl yaşayan Swensea Jack, kısa ömründe toplam 27 insanın hayatını kurtardı.

İLK KAHRAMANLIĞINI 1 YAŞINDA GERÇEKLEŞTİRİYOR

Jack siyah bir Retriever’dı. Swansea’nin Kuzey Rıhtımı Tawe Nehri bölgesinde duygusal insanı William Thomas ile birlikte yaşıyordu.

Jack ilk kahramanlığını 1931 yılında yani henüz 1 yaşındayken gerçekleştirir. Nehirde oynayan 12 yaşında bir çocuğun boğulduğunu görür ve ensesinden kıyıya çeker. Fakat bu kahramanlığı etrafta kimse olmadığı için kayıtlara geçmez.

GÜMÜŞ TASMA İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

O olaydan birkaç hafta sonra Jack bu sefer boğulmakta olan bir yüzücüyü kurtarır. Bu kahramanlığı bir çok kişi tarafından görülür fotoğrafları yerel gazeteye bile çıkar. Bunun üzerine Jack belediye tarafından gümüş tasma ile ödüllendirilir. 

Hayatı boyunca Galler’deki en tehlikeli nehir ve rıhtım olduğu söylenen bölgeden 27 kişiyi kurtardığı bilinmektedir.

Yaşadığı bölgenin sevgilisi haline gelen Swansea Jack, dünyada iki kez bronz madalya alan ilk köpek unvanına da sahiptir. Aynı zamanda Yılın En Cesur Köpeği ödülü ile Londra Belediye Başkanı tarafından gümüş kupa verilmiştir.

7 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Ne yazık ki Jack 1937 yılında yanlışlıkla yediği fare zehiri sonucunda hayatını kaybetmiştir. Bu talihsiz olayın ardından 1 Ekim 1938 yılında, Swansea Belediye Başkanı W. D. Rees tarafından, Swansea’de Jack için inşa edilen anıtın açılışı gerçekleşmiştir.

KAHRAMANLIKLARI UNUTULMUYOR

Aradan geçen yıllara rağmen hala hatırlanan kahraman köpek Jack, “The Swansea Jacks” olarak anılan Swansea FC futbol takımına da ilham kaynağı olmuştur. Swansea’de ünlü bir bara da Jack’in onuruna Swansea Jack adı verilmiştir

2000 yılında da Swansea Jack “100 Yılın En İyi Köpeği” seçilmiştir.

20 Şubat – Evcil Hayvan Sevgi Günü: Gün bahane sevmek şahane!

NFT nasıl yapılır, NFT alabileceğiniz 5 platform