in

Hayvanları konu alan 10 etkileyici kitap

Hayvanların öykülerini anlatan, onların dünyasına ışık tutan ve hayvanlar üzerinden güçlü hisler veren birbirinden etkileyici kitaplar var. İşte hayvanları konu alan 10 etkileyici kitap listemiz.

Hayvanlar üzerinden bir şeyler anlatan, mesaj veren birbirinden etkileyici kitaplar var.

Hayvanları baş karakter olarak ya da baş karakterin bir dostu olarak gördüğümüz, asıl öznenin hayvanlar olduğu birbirinden etkileyici kitaplar raflardaki en güzel yeri hak eden kitaplar…

Bazıları bize onların bilinmeyen hayatını, iç dünyasını anlatırken, bazıları da onlar üzerinden mesaj vermekte, farklı hisler uyandırıyor.

İşte, hayvanları konu alan 10 etkileyici kitap…

Erlend Loe – Doppler
  • 1- Doppler

Erlend Loe tarafından yazılmış Doppler kitabının konusu: Başarılı bir iş hayatına ve güzel bir aileye sahip olan Doppler, sürdürdüğü bu yaşamdan pek de memnun olmayarak bu yaşama kendini ait hissememektedir. Babasının ölmesi ise bu hislerini iyice arttırmıştır. Bir gün ormanda bisikletiyle dolaşırken bir kaza gerçekleşir, bisikletiyle çimlere düşer ve çimlerde uzanır. Yaşadığı kaza hayatını tekrar gözden geçirme kararı alır. Bu karar Doppler’ın doğaya dönmesidir.

Karardan sonra Doppler çadırını ve çocuğunu da yanına alarak ormana taşınır. Bir geyiği avlayan Doppler yaşamını bu geyiğin etini marketlerde satıp takas yaparak sürdürüyor. Fakat bu avladığı geyiğin bir de yavrusu var, bu yavru ise Doppler’ın yanından hiç ayrılmıyor. İkili dost oluyorlar. Çok iyi bir dost ve yastık olarak tanımladığı yavru geyiğe Bongo ismini veriyor ve birlikte yaşamaya başlıyorlar.

Doğaya dönüşü, modern dünyanın sorunlarını ve doğanın içindeki gerçekleri, bir hayvan ile insanın dostluğunu bambaşka bir pencereden anlatan bir kitap, okuduktan sonra herkesin durup düşünmesini sağlayacak.

Jack London – Beyaz Diş
  • 2- Beyaz Diş

Jack London tarafından yazılmış Beyaz Diş kitabının konusu: Kuzey topraklarında geçen bu hikaye zekası ve içgüdüleriyle öne kurdu yani beyaz dişi anlatıyor. Annesi köpek babası kurt olan beyaz dişin nasıl vahşilikten uysallığa evrildiğini okuyoruz. Oldukça meraklı olan beyaz diş, bu merakı sayesinde hem hayatı hem de vahşi doğayı tanıyor. Tek başına mücadele etmeye çalışan beyaz diş, yeri geldiğinde ise bir yavru olarak annesine sığınıyor.

Bir gün beyaz dişi bir insanın onu alması sonucu ile vahşi yaşamı geride bırakıp evcilleşmeye, insan ne isterse onu yapmaya ve davranışlarını buna göre şekillendirmeye başlıyor. diş üzerinden, okuyucuya insanların hayatı anlatılmış aslında. Vahşi doğadan kopup nasıl bugünkü halimize geldiğimizi, evrilmemizi, tıpkı beyaz diş gibi içgüdülerimizi dinlememizi, kurulu düzene geçişimizi görüyoruz. Adım adım insanların vahşi doğadan bugünkü hallerine geçişi bir kurt-köpek kırması üzerinden çok güzel anlatılmış.

Jack London – Vahşetin Çağrısı
  • 3- Vahşetin Çağrısı

Jack London tarafından yazılmış Vahşetin Çağrısı kitabının konusu: Santa Clara vadisinde geçen öykünün kahramanı Buck adında bir çoban köpeği. Buck, yaşadığı sakin ve mutlu hayattan, kötü insanlar tarafından kaçırılıyor. Buck, hem iri hem de yetenekli bir köpektir fakat ne yazık ki kaçıran kişiler ona kötü davranır. Köpek ise vahşi doğaya uyum sağlamaya çalışırken kendisi de vahşileşir, artık eski uysallığı yoktur.

İnsanların zulmü ve çeşitli zorluklarla mücadele etmeye çalışan köpeğin değeri nihayet anlaşılır ve bir adam onu yanına alır. Buck ve adam birlikte uzun yolculuklara çıkarlar, bu yolculuklarda ise farklı farklı köpeklerin hayatlarına şahit olur. Buck, bu hikayeler neticesinde hayatta kalmak için güçlü olmak zorunda olduğunu fark eder.

Okurken hem Buck’ın hem de diğer köpeklerin karşılaştığı acımasızlığa, vahşete, hayatta kalma mücadelelerine, bir hayvanın masumluğunun nasıl katledildiğine şahit olacağınız sarsıcı bir kitap.

Peter Singer – Hayvan Özgürleşmesi
  • 4- Hayvan Özgürleşmesi

Peter Singer tarafından yazılmış Hayvan Özgürleşmesi kitabının konusu: Hayvanların yaşam hakkına saygısı ve hayvanlar hakkındaki duruşuyla bilinen Peter Singerin kitabıdır. Kitapta sofralardaki hayvan bedeninden, hayvanlar üzerinde yapılan acımasız deneylere, filozofların hayvanlar hakkındaki düşüncelerine, bilim adamlarının hayvanlarla ilgili görüşlerine kadar her konuya değinilmiştir.

Türcülüğü ve türcülüğün ne olduğunu, kötü sonuçlarını da anlatıp eleştirmiş. Hayvanların haklarının ne kadar ihlal edildiğini, deneylerin acımasızlığı okuyucunun yüzüne vurmuş. Singer, kitaptaki konulara hem akılcı ve çözüm niteliğinde yaklaşmış, hem de hayvan özgürleşmesini ve haklarını insanlara bazı acı gerçekler, hayvan sömürüleri, hak ihlalleri üzerinden anlatmıştır.

Sadece teoride değil pratikte de okuyanları harekete geçirebilecek, insan dışındaki diğer hayvanların da bir birey olduğunu, temel hakları olduğunu, onlara yapılan zalimliği çok güzel kavramamızı sağlayacak, kafamızdaki kalıplaşmış düşünceleri yıkıp onların bu acı ve sömürüyle geçen dünyaları hakkında başka bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlayacak bir kitap.

Jack London – Hayvan Hakları
  • 5- Hayvan Hakları

David Degrazia tarafından yazılmış Hayvan Hakları kitabının konusu: “Hayvanların hakları var mıdır? Onların ne tür bir zihinsel yaşayışları vardır?” sorularını temel alan bir kitaptır. Hayvanlarla kurduğumuz ilişkinin çarpıcı doğasını konu alarak çeşitli argümanlar geliştirilir.

İnsanların, hayvanların dünyasıyla kurduğu ilişki bir yana, hayvanat bahçelerinden tutun da acımasızca sömürülüp kobay olarak kullanılan hayvanların durumuna kadar çok kapsamlı bir tartışma açılıyor kitapta. Ayrıca hayvan hakları konusunda öğrenmemiz, hayatımıza uygulamamız gereken konular da ele alınmış.

Okuyucuyu hayvan hakları konusunda bilinçlendiren, onların yaşadığı sömürü dolu hayatı anlatan, neler yapılabileceğini gösteren ve kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Aisopos – Ezop Masalları
  • 6- Ezop Masalları

Aisopos tarafından yazılan Ezop Masalları kitabının konusu: Fabl türündeki masalların kahramanları tamamen hayvanlardan oluşuyor. Aisopos hayvanları izleyerek gözlemlediği davranış ve ilişkilerden yola çıkıp ilginç bulduğu olayları, hayvanları konuşturarak anlatmıştır.

Aslında dikkat çekilen insanların arasındaki ilişkiler, çatışmalar ve olaylardır fakat bunlar hayvanlar üzerinden anlatılmıştır. Ezop Masalları yunan klasiklerinden biridir.
Kitapta eleştirici, sorgulayıcı bir tavır ve mantık egemen. Ki­taptaki masalların çözümlemesi yapıldığında bunu anlamak ko­laylıkla mümkün.

Anlatılan masalların insanları düşünmeye ve yorumlamaya davet ettiği açık. Arif olan anlar duygu ve düşünce­siyle hareket edilmiş, insanlığın durumu evrensel düzeyde tartı­şılmıştır.

Richard Bach – Martı
  • 7- Martı

Richard Bach tarafından yazılmış Martı kitabının konusu: Jonathan isimli bir martının diğer martılar gibi sıradan ve rutin bir hayat sürerken bulunduğu sürünün içinden sivrilerek ayrılıp özgürlüğü bulma mücadelesini anlatıyor.

Mücadelesinde Jonathan’a engel olmaya çalışanlara rağmen bildiğinden ve koyduğu hedeften şaşmayıp kendi yolunda ilerlemeye devam ederek kendisini oldukça geliştirmiştir. özgürlük hayali yüzünden sürüsünden atılması, yalnızlıkla baş başa bırakılması martı Jonathan’ı hiç etkilememiş aksine daha çok teşvik etmiştir. Bu yolculuğunda kendisine dostluk edip destek olabilecek başka martı sürülerine katılarak onların yardımıyla güçlü hale gelip kendisini bulmaya adım adım yaklaşmıştır.

Hayallerimizin peşinden koşmamızı, kalıplaşmış düşüncelere uymak zorunda olmadığımızı anlatan ve bizi türlü hayallere ve düşüncelere sokacak büyüleyici bir kitap.

Jose Mauro De Vasconcelos – Güneşi Uyandıralım
  • 8- Güneşi Uyandıralım

Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılmış Güneşi Uyandıralım kitabının konusu: Şeker Portakalı kitabındaki karakter Zeze’nin büyümesi sonucu, zengin bir aileye okuması ve iyi bir hayat sürmesi için evlatlık verilir. Fakat Zeze yeni ailesinde pek mutlu olmaz.

Zeze’nin yatarken ses duyması sonucu bir kurbağa ile tanışır. Kurbağa ona yardım edeceğini söyleyip kalbine yerleşir Zeze bu kurbağaya Adam adını verir. Artık tüm dertlerini, sırlarını kurbağa Adam’a anlatır ve dost olurlar.

Kitap, ergenlik sorunları ve hüzünlü hikayeler eşliğinde okuyucuyu kimi zaman duygu seline sürükleyip kimi zaman da kurbağa ile Zeze’nin dostluğu karşısında şaşırtabilecek bir kitaptır.

Tom Regan – Kafesler Boşalsın
  • 9- Kafesler Boşalsın

Tom Regan tarafından yazılmış Kafesler Boşalsın kitabının konusu: Bu kitapta “Hayvanların hakları olabilir mi?” sorusunu felsefi olarak çok güzel yanıtlanmış. Yanıtlamanın yanı sıra da insanlar tarafından ya kayıtsızca ya da tepkiyle karşılanan hayvan hakları aktivistlerinin isteklerinin ne gibi nedenlere dayandığını açıklıyor.

Giyimden eğlence sektörüne kadar hayatın her alanında kullanılan hayvanların pratikte nasıl davranışlara maruz kaldıklarını gözler önüne sererek okuyucuyu hem görünmeyenler, hem de yapılması gerekenler konusunda bilinçlendiren bir kitap.

  • 10- Hachiko

Luis Prats Martinez tarafından yazılmış Hachiko kitabının konusu: Hachiko gerçek bir hikayeden romana aktarılmıştır. Tokyo Üniversitesi profesörü Eisaburo Ueno, evlat edindiği küçük bir Akita cinsi köpek olan Hachiko ile arasında özel bir dostluk kurar. Birbirlerini çok severler. Her sabah profesöre tren istasyonuna kadar eşlik eden Hachiko, her akşam aynı saatte onu istasyondan alır ve birlikte eve dönerler. Fakat bir gün profesör hayatını kaybettiği için geri dönemez ve Hachiko, profesörü orada yıllarca bekler, ta ki kendi hayatını kaybedene kadar.

Kitap gerçek hikyaden de alınması dolayısıyla okuyanları oldukça duygulandıran,bir hayvanın sadakatini, dostluğunu en iyi şekilde anlatan kitaplardan biridir.

Hayvanların hayatını, dünyalarını büyüleyici görüntüler içeren filmler ve belgeseller aracılığıyla da görmenizi tavsiye ederiz.

NFT nasıl yapılır, NFT alabileceğiniz 5 platform

Nesli tehlike altında olan yaban keçilerine katırların yardımıyla ot taşındı