in

20 Şubat – Evcil Hayvan Sevgi Günü: Gün bahane sevmek şahane!

Nerede ne ne zaman çıktığı bilinmeyen ancak tüm dünyada kutlanan 20 Şubat Evcil Hayvan Sevgi Günü, dostlarımızı sevmek için ‘bahane’ veriyor.

‘Sevgi her kapının anahtarıdır’

20 ŞUBAT – EVCİL HAYVAN SEVGİ GÜNÜ

Evcil Hayvan Sevgi Günü her yıl 20 Şubat günü kutlanır. Bu özel günün nereden, ne zaman çıktığı; kimin ya da hangi organizasyonun çıkardığı bilinmiyor.

Ancak tüm dünyada kutlanan 20 Şubat Evcil Hayan Sevgi Günü’nde dostlarımızın dününe ve bugüne bakalım. Bir de tabii onları sınırsızca sevelim..

İLK EVCİLEŞTİRİLEN HAYVAN

Evcil hayvanlar, insanlık tarihi kadar eskiye dayanır. Geçmişten günümüze kadar bize yoldaşlık etmişlerdir. İlk evcilleştirilen hayvan ise köpektir. M.Ö. 12000-10000 tarihlerinde evcilleştirilmiş olduğu düşünülmektedir.

Kediler evcilleştiren ilk halk Eski Mısır’dır. Önceleri köpekler gibi kedileri de kutsal hayvanlar olarak benimseyip tapınan bu insanlar, kediyi büyük olasılıkla MÖ 2500 ile 1500 yılları arasında evcilleştirdiler.

Günümüze kadar hayatımızı kolaylaştıran evcil hayvanlar sadece bize yoldaşlık ve korumacılık etmekle kalmamış aynı zamanda bizlere çok iyi dost olmuşlardır. Sevginin her zerresini hak ederek bizlere de sevgiyi aşılamışlardır. Ruhumuzun sıcacık bir sevgiyle sarılıp sarmalanmasına ihtiyacımız olduğu bu günler evlatlarımız iyi ki varlar.

SEVGİNİN ADRESİ BARINAKLAR

Çoğu evde aile üyesi olan evlatlarımızı barınaklara mahkum edilmelerinden kurtarmak hem onlar için bir kurtuluş yoludur hem de aranızda ki ‘sevgi bağı’ evladınızın hikayesiyle birlikte daha da güçlenecektir. Satın almayıp evlat edinmek en önemli karar olacaktır.

Evcil hayvanlar, bir hevesle çocuklarının isteği doğrultusunda alınıp, birkaç ay sonrasında belki de birkaç gün sonrasında sokağa atılacak canlılar değildir. Onlara herhangi bir obje muamelesi yapamayız ve yapmamalıyız da. Daha sonrasında o hayvanın yaşadığı travmayı, duygusal çöküntüyü göz ardı edemeyiz.

Doğum günlerinde, özel günler ya da sıradan bir günde hediye olarak alınan, satın alınarak daha çok satılmasına teşvik ettirmek son derece yanlıştır.

‘Sevginin adresi barınaklar’

Eğer bir hayvan evlat edinemiyorsanız; barınaklara gidip onlara mama desteğinde bulunabilirsiniz. Tedavi ücretlerine katkı sağlayabilirsiniz. Hatta sadece sevgi göstererek onların dünyalar kadar büyük bir mutluluğuna şahitlik edebilirsiniz.

Bugün Avrupa’da 88 milyon hanede bir kedi ya da köpek yaşıyor. Avrupa ülkelerindeki evlerde 110 milyon kedi var. İkinci sırayı köpekler, üçüncü sırayı kuşlar alıyor. Türkiye’de bu oran yüzde 5. Türkiye’de evcil hayvanlarla yaşayanların ilk tercihi yüzde 33 ile kuş. İkinci sırada yüzde 32 ile kediler geliyor, yüzde 27’si köpek, yüzde 21’i balık besliyor.

Bizler yoldaşlarımız için, evlatlarımızın için ve en yakın dostlarımız için hayvan hakları mücadelemize devam etmeliyiz. Hayvan ticaretine dur diyerek gerek çevremizi gerek kendimizi bu konuda bilinçlendirmeliyiz.

Unutmayın ki patilerden kuvvet doğar.

BİZİ İYİLEŞTİRİYORLAR

Özellikle pandemi döneminde evde kaldığımızın o bunaltıcı, sıkıcın günlerde nasıl vakit geçirsek diye düşünürken bizlerin kadim dostları her zaman yanımızdaydı.

En stresli anımızda, en kötü günümüzde, uzun seyahatlerimiz sonrasında, hastalıkta bizi sevgisiyle iyileştiren hayat arkadaşlarımız için ‘Evcil Hayvan Sevgi Günü’nde’ barınakları ziyaret ederek, evcil hayvanlar için farkındalık yaratarak hatırlamalıyız. Bizler de onları sevgimizle iyileştirmeliyiz. Hayatlarına dahil olmalı beraber yeni hikayeler yazmalıyız.

Veganlar neden süt ve süt ürünleri, yumurta, bal yenmesini reddediyor?

7 yıl yaşadı 27 insanı kurtardı: Swensea Jack