in

Birinci Dünya Savaşı’nın gizli kahramanı: Köpek Stubby

Birinci Dünya Savaşı’nın gizli kahramanı köpek Stubby, dünyada çavuş rütbesine sahip tek köpek. Orduya katılan bu kahraman köpeğin pek de bilinmeyen bir hikayesi var.

Birinci Dünya Savaşı’nın gizli kahramanı Köpek Stubby.

Birinci Dünya Savaşı’nın bir çok kahramanı var, fakat bu kahramanlardan birinin çok özel bir hikâyesi var.

Köpek Stubby’nin hikayesi ise Yale Üniversitesi’nin bahçesinde dolaşırken bir subay tarafından bulunmasıyla başlıyor.

Subay, Stubby’i fark edip onu sahiplenir ve savaşa giderken yalnız kalmaması için gizlice yolculuk yaptığı gemiye alır. Gizlice götürülse de bir süre sonra komutan memur tarafından fark edilir, komutan memura selam vererek onu etkileyen köpeğin kalmasına izin verilir ve böylece Stubby’nin savaş macerası başlar.

Köpek Stubby’nin savaşta birçok kahramanlığı mevcut

Stubby savaş esnasında Alman kuvvetlerinin attığı el bombasından ötürü patisinden yaralanıyor, tedavi edildikten sonra orduya dönse de bu sefer de atılan gazlardan dolayı tekrar yaralanıyor. Bu üzücü olaydan sonra köpeğin tekrar yaralanmasını istemeyen ordu, ona özel bir gaz maskesi yaparak Stubby’ e takıyor.

Köpek Stubby, çoğu askerin de tecrübelerini geride bırakarak, askerleri zehirli gazlara dair uyarma, ses hassasiyeti sayesinde top ateşlendiği anda askerlere işaret verme gibi görevleri üstlenir.

Stubby, tek başına bir köpek olarak Alman düşmanı da konuştuğu dilden dolayı tanıyarak yakalayıp etkisiz hale getirince tarihte bir ilke imza atılır ve Stubby’e çavuş rütbesi verilir.

Stubby’nin kahramanlıkları bunlarla da bitmiyor; yaralı askerleri bulmak, onları güvenli bölgeye götürmek, ani gaz saldırılarında korumak, İngilizce ve Almanca arasında ayrım yapabildiği için yaralı ve İngilizce konuşan askerlerin yanında doktorlar gelene kadar havlamak gibi bir çok kahramanlığı ve savaşa katkısı da mevcut.

Savaşın sonlarına doğru yaralanan Stubby, onu sahiplenen çavuş ile birlikte ABD’ye dönüyor ve bir savaş kahramanı olarak ülkesinde resmi bir geçit töreni ile gururla karşılanıyor. Aynı sene, General Pershing, Stubby’e bir altın madalya takıyor.

Köpek Stubby ABD’ye geri döndüğünde General Pershing, ona bir altın madalya takıyor.

1926 yılında savaş kahramanı Stubby uykusunda hayatını kaybediyor, sonrasında ise bedeni muhafaza edilerek, kendisini sahiplenen subay tarafından Smithsonian Müzesi’ne bağışlanıyor ve böylece Stubby bir nevi ölümsüzleştirilmiş oluyor.

17 muharebede vücudunda şarapnel parçalarıyla savaşan, defalarca ölümden dönen, birçok askerin hayatını kurtaran, cesareti ve kahramanlığı için bir çok askeri ödül alıp zafer geçir töreninde yürüyen, Beyaz Sarayı bile iki kez ziyaret eden kahraman çavuş köpek Stubby, tarihe adını yazdıran kahramanlardan biri oldu.

Stubby’nin bedeni ölümsüzleştirilmek için muhafaza edilip, subay tarafından Smithsonian Müzesi’ne bağışlanıyor.

Stubby ve hayatıyla ilgili 2018 yapımı Sgt. Stubby: An American Hero adında sevimli bir animasyon film de bulunmakta.

Afyon’daki videoyla ilgili yeni gelişme!

İstanbul’da herkesin önünde Bademi kaçırdılar