in

Veganlar neden süt ve süt ürünleri, yumurta, bal yenmesini reddediyor?

Süt, süt ürünleri, yumurta, bal elde etmek için hayvanların öldürülmediği biliniyor. “Hayvanlar öldürülmüyor, neden süt ve süt ürünleri, yumurta, bal yemeyelim, ölmüyorlar ki” gibi sorular sorulabiliyor. Veganlık hayvanların bedeninden çıkanların da sömürülmesine karşı bir felsefedir.

Hayvanların dünyaya yalnızca sömürülmek için getirildiğini, hayatı boyunca istismar edilip bedeninden her türlü faydalanıldığını, rızasızca döllendiğini, yavrularından ayırıldığını, kendileri için bedenlerinden çıkardıklarının çalındığını, hem psikolojik hem de fiziksel acılar çektirildiğini düşünürseniz, onların bu sömürü karşısında neredeyse ölmekten beter durumda olduklarını anlayabilirsiniz.

Hayvanların bedenlerinin parçaları, sıvıları, salgıları yalnızca kendilerine aittir. İnekler eskisi gibi doğada yaşayan hayvanlar olamadıkları için insanlar onların sütünü alıp satabilmek için hayvanları rızasız bir şekilde suni tohumlama denilen yollarla hamile bırakıyor, doğum yaptıklarında ise yavrularının emmesine izin vermeden sütlerini alarak istismar ediyor.

Annenin doğurduğu buzağı dişiyse tekrar sütü için sömürülmek üzere yetiştiriliyor, erkek ise süt veremediği için et sektörüne satılıyor. İnek ise yavrusundan ayırıldığı için depresyona girip haftalarca yavrusunu arayıp çağırabiliyor.

Hayvanların bedenlerinin parçaları, sıvıları, salgıları yalnızca kendilerine aittir.

Yumurta ise tavuğun üreme sisteminin bir parçasıdır. Tavuk çiftleştiği zaman yumurta döllenmişse embriyo oluşur ve sonunda bir civciv oluşur. Döllenmemişse de regl olarak bırakılır yumurtada. Fakat memelilerdeki gibi bu kan şeklide vücuttan çıkmaz, döllenmemiş yumurta olarak çıkar. Aynı zamanda kaybettikleri kalsiyumları geri almak için bu yumurtalarını da tavuklar çoğu zaman yiyorlar.

Fakat sistem insanları tavuğun regl olarak dışarı çıkardığı ve kendisinin yediği yumurtayı bize ihtiyacımız olan bir şeymiş gibi lanse etmesinden dolayı, insanlar tavuğun regl yumurtasını dahi sömürür vaziyette.

Bal ise , arıların binlerce kilometre yol gidip farklı ağaç ve çiçeklerden aldıkları polenleri ağızlarında öğüterek dışarı çıkardıkları sıvıdır. Sıvıyı yapma sebepleri ise aslında ballar arıların kışlık erzağıdır. Kışın ağaç ve bitkilerden polen toplayamayacakları için bunu yaparlar. Bir tatlı kaşığı bal için arılar aylarca çalışırlar.

Yüksek oranda şeker içeren ve bizim için aslında hiçbir faydası da olmayan arıların erzağını onlardan çalmamız için hiçbir sebebimiz yok ama yine sistem insanları arı sıvısına ihtiyacı varmış gibi inandırdığı ve bu şekilde pazarlandığı için insanlar da sömürmeye devam edebiliyor.

Hayvanların kendilerine ait olan her şeye ihtiyaçları vardır, fakat insanların, diğer hayvanlara ait olan hiçbir şeye aslında ihtiyaçları yoktur. Vegan olmak hayvanları sömürmeden bir hayat yaşamak için en uygun yoldur.

Ev temizliğinde ekolojik alternatif: Sirke ve karbonat

20 Şubat – Evcil Hayvan Sevgi Günü: Gün bahane sevmek şahane!