in

Barınaklara mahkum edilen ‘Yasaklı Irk’lar için kampanya başlatıldı

14 Ocak’ın sona ermesiyle birlikte yüzlerce ‘yasaklı ırk’ köpek, barınaklarda müebbet hapse mahkum edildi, evlat edindirilmeleri yasaklandı. Bu canların evlat edindirilmelerinin önün açılması için, #14ocakKaraBirLeke etiketiyle sosyal medyada kampanya başlatıldı. Twitter’da en çok konuşulan konu oldu.

Barınaklara mahkum edilen ‘Yasaklı Irk’lar için #14ocakkarabirleke olmasın kampanyası başlatıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Hayvanları Koruma Kanunu’nda yaptığı değişikliğin 14 Ocak’ta yürürlüğe girmesiyle tehlike arz eden yüzlerce ‘yasaklı ırk’ köpekler, hayatlarının sonuna kadar barınaklara (hayvan hapishanesi) mahkum edildi, ölüm fermanları imzalandı.

Ömür boyu barınaklara hapsedilen ‘yasaklı ırk’ köpeklerin evlat edindirilmeleri yasaklandı. Paw Guards | Pati Koruyucuları Topluluğu öncülüğünde Twitter üzerinden #14ocakKaraBirLekehashtag’ını başlatıldı. Twitter’da en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Bu canların yaşam haklarının elinden alınmaması, gerekli koşulları sağlayan duyarlı insanlar tarafından evlat edindirilmelerinin önünün açılması isteniyor.

Açılan hashtag’a yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar tarafından on binlerce destek Tweeti atıldı. Instagram üzerinden yüzlerce gönderi paylaşımı yapıldı.

Yaşam hakkına saygı duyan insanlar ‘Yasaklı ırk’ olarak barınaklara mahkum edilen canların, gerekli koşulları sağlayan vatandaşlar tarafından evlat edinilmesinin önünün açılmasını istiyor.

Pati Koruyucuları Topluluğu Tarafından Twitter’da #14ocakKaraBirLeke olmasın kampanyası başlatıldı.

’14 OCAK KARA BİR LEKE OLARAK KALMASIN’

Paw Guards | Pati Koruyucuları Topluluğu Instagram, hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yaşam hakkına saygı duyan tüm vatandaşların bu hashtag’a destek vermeye davet ediyor:

“14 Ocak’ta 100lerce masum can ömür boyu hapishanelere alındı. Üstelik suçları insanoğlunun onları yasaklı ırk ilan etmesiydi. Ancak burada bir tezat vardı. Aynı karakterde aynı cinste bir başka köpek şu an sıcacık yuvasındayken bu ve benzeri 100lercesi şu an barınaktalar. Çünkü bir diğerinin şansı onu sahiplenen insanının olması ve kayıt altına aldırmış olması. Peki ya aynı karakterde ve uysallıkta olan bu barınaktaki can neden ömür boyu hapis.

Diyelim ki ormanda bir pitbull buldunuz. Sahiplenmek istiyorsunuz. Bakabilecek eviniz, imkanınız var. Kayıt altına aldırmak istiyorsunuz ve her türlü taahhütü bakım taahhüdünü vermeye hazırsınız. Ancak hayır yine de sahiplenemezsiniz deniliyor. O artık ömür boyu 2 metre kare alanda , beton zemin üzerinde hapis deniliyor. Bu ne kadar mantıklı ve ne kadar doğru.

Bu akşam vicdan sahibi herkesi desteğe bekliyoruz. #14OcakKaraBirLeke olarak kalmasın. Bu canların sahiplendirilmelerinin önü açılsın istiyoruz.”

Yüzlerce ‘yasaklı ırk’ köpek, ömürlerinin sonuna kadar barınaklara (hayvan hapishanesi) mahkum edildi.

SORUMLUSU İNSANKEN NEDEN BU KÖPEKLER BEDELİNİ CANLARIYLA ÖDÜYOR!

Bu köpekleri “yasaklı ya da tehlikle ırk” diye sınıflandıran karar vericiler;  çene ve kas güçlerinin yüksek olmasını, yaralama esnasına insanlarından komut almayı bırakmasını ve saldırıya kolaylıkla son vermemesini gerekçe olarak öne sürmekteler.

Oysa ki, yapılan incelemeler bu ‘yasak ırk ya da tehlikeli ırk’ olarak adlandırılan köpek ırklarının, tamamen yetiştirilme şekillerine göre davranışlar sergilediğini ortaya koyuyor. Kötü amaçlar için yetiştirilen köpeklere  “yasak ya da tehlikeli ırk” diyerek onları bu hale getiren insanları değil de köpekleri cezalandırmanın etik ve hukuki alt yapısı bir hayli sorunlu.

14 Ocak sonrası yüzlerce ‘yasaklı ırk’ sokağa terk edilmeye başlandı. Kısırlaştırma ve çip işlemlerini yapmayan vatandaşların ellerinden can dostları zorla alındı, barınaklara mahkum edildi. Sonrasında almak istediklerinde ise geri verilmedi.

KÜÇÜCÜK ALANLARDA MÜEBBET HAPSE MAHKUM EDİLDİLER

Kötü amaçlar güden insanların elinde oyuncak olan bu canlar neden bedeli en ağır şekilde ödemek zorunda kalıyor, hiçbir suçu olmayan bu canlar neden küçücük alanlarda müebbet bir hapse mahkum ediliyor?

Yetkililerce bu feci duruma en kısa sürede bir çözüm üretilmeli. Kapsamlı bir çalışma başlatılarak bu canların en güvenli şekilde, yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar tarafından evlat edinilmelerinin önünün açılması, mutlu bir yuvada ömürlerini sürdürmelerinin önünün açılması gerekmektedir. Açıklanan yasa bu canlar için ölüm fermanıdır.

Bu hayvanların hiçbir suçu yok, onlar bu şekilde doğmayı istemediler, bu hayatı kendileri seçmediler; kötü amaçlar güden insanlar tarafından yıllarca manipüle edilerek bu kadere mahkum edildiler.

Bir hayvanın, köpeğin yasaklısı, yasaklı olmayanı yoktur, kötü insanı vardır. Bu canlar yıllarca kötü kalpli insanlar tarafından saldırganca yetiştirilip, dövüştürüldü.

Sorumlusu insanken, masum canlara faturayı kesmek ne kadar doğru? Kötü insanların suçunu bu canlar ömürleri boyunca barınaklara mahkum kalarak ödeyecek.

Hiçbir hayvan 1 metre kare alanda 15 yıl yaşamayı hak etmiyor.

#14ocakKaraBirLeke ETİKETİNE ON BİNLERCE DESTEK TWEET’İ ATILDI

‘Yasaklı Irk’ olarak damgalanan bu canların yaşam hakkına saygı duyulması, duyarlı insanlar tarafından evlat edinilmelerinin önünün açılması, insanlarının elinden zorla alınıp barınaklara mahkum edilen bu hayvanların onlara geri verilmesi için başlatılan bu kampanyaya; yaşam hakkına saygı duyan vatandaşlar tarafından on binlerce destek Tweet’i geldi.

Bu canların hepsi masum, ve hepsi özgürce bu hayatı yaşamayı hak ediyor.

İspanya’da hayvanlara kötü muamele edenlere hapis cezası

Max ve Duman öğrencilerin can dostu oldu