in

16 Mart Ulusal Panda Günü: ‘Tehlike altındaki tür’ listesinden çıktılar; tehlike geçmedi

Çin’de her yıl kutladığı 16 Mart – Ulusal Panda Günü kutlanıyor. Bilim insanları iyileştirme çabalarına rağmen, panda nüfusunun gelecek 80 yıl içinde yüzde 35 oranında azalacağını tahmin ediyor.

16 Mart-Ulusal Panda Günü

16 Mart – Ulusal Panda Günü: Uluslararası Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin listesine göre, pandaların nesli tehlike altında. Panda popülâsyonu son zamanlarda artışına rağmen sayıları hala az ve yaşamalarına yönelik tehditler devam etmektedir. Bu özel gün, pandaların neslinin tehlike altında olduğunu vurgulamaktadır.

Çin’de ulusal gün olarak kutlanan “Ulusal Panda Günü”nde sadece o günü kutlamazlar ayrıca yeni doğan pandalara doğum günü partisi de düzenleniyor. Çinliler, pandaları iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden korumak amacıyla başka bir yola başvurmuştur.

Çünkü pandalar, modern Çin kimliğinin önemli bir parçasıdır. Bunun başlangıcı tamamen tesadüfen 1949’da Komünist Parti’nin iktidara gelmesine denk düşüyor. 1950’lerde ise panda Çin’in milli hazinesi haline gelmiştir. O günden bugüne ise Çin’deki kültürel önemi gittikçe artmıştır ve 16 Mart-Panda Günü böylece ortaya çıkmıştır.

KÜRESEL ISINMA YAŞAM ALANLARINI TEHDİT EDİYOR

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, daha iyi orman korumasının panda sayılarının artmasına yardımcı olmasına rağmen, küresel ısınmanın hayvanların doğal bambu yaşam alanlarını tehdit ettiği konusunda uyardı.

PANDALAR NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLAR LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Son 10 yılda Pandaların popülasyonunda %17’lik bir artıştan ötürü artık pandalar nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinden çıkarıldı.

2003 yılı verilerinde yetişkin panda sayısının 1,596 olduğu biliniyordu. Şuanda tahmini olarak 2060 pandanın bulunduğu ve bunun 1864’ünün yetişkin pandalar olduğu açıklandı. Bu da IUCN’ın oluşturduğu kırmızı listede pandaları nesli tükenmekte olan hayvan statüsünden tehlikeye karşı hassas hayvan statüsüne indirdi.

IUCN Kırmızı Liste Başkanı Craig Hilton-Taylor, ‘’Her şey aslında habitatların restore edilmesiyle alakalı. Sadece panda alanlarını restore ederek onlara yaşam alanları geri verildi ve yiyecek bulmalarına olanak sağlandı‘’ dedi.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) kıdemli başkan yardımcısı olan Ginette Hemley yaşanan gelişmeler ile ilgili, ‘’Çinliler panda habitatlarına yatırım yaparak, geliştirerek ve yeni rezervler oluşturarak harika bir iş çıkardılar. Onlar bir hükümetin koruma adına yapabileceklerinin neler olabileceğini çok güzel bir şekilde gösterdiler,‘’ dedi.

PEKİ TEHLİKE GEÇTİ Mİ?

Küresel ısınmanın 80 yıl içinde bambu alanlarının üçte birini yok edeceği tahmin ediliyor. İklimde görülecek değişmelerin bambu alanlarını ve dolayısıyla pandaları olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

Şu anda çoğu hayvanat bahçesinde ve bazı kurumlarda yeni doğan dev pandalar esaret altında yetiştiriliyor. Tabi bu da beraberinde birçok soruyu ve sorunu getiriyor. Özellikle suni tohumlanma ile dünyaya gelen pandalar gerçek tabiat alanlarında yaşayamayacak hale geliyor. Örneğin, 2007 yılında esaret altında yetiştirilmiş ilk panda olan Xiang Xiang, doğaya bırakıldıktan kısa bir süre sonra ölmüştü.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin pandaları nesli tükenmekte olan hayvan statüsünden tehlikeye karşı hassas hayvan statüsüne geçirmesi hiç şüphesiz sevindirici bir haber.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bambu ağaçlarını koruma altına alması ve alanları genişletmesi ise diğer ülkelere örnek olabilecek bir doğa/tür koruma çalışması. Fakat tüm dünya ülkelerinin ortak sorunu olan küresel ısınmanın olumsuz etkileriyle mücadele için ortak hareket edilmezse, yalnızca pandalar değil, şuanda IUCN Kırmızı Liste’sinde olmayan bir çok tür tehlike altına girme riskiyle karşı karşıya.

ÇİN’DE PANDALARI ÖLDÜRMEK 1960 YILLARINDA YASAKLANDI

Çin’de pandaları öldürmek 1960 yıllarında yasaklanmıştır. 1987 Yılına kadar panda öldürmenin cezası çok ağır değilken 1987’de idam ve ömür boyu hapis cezaları gelmiştir. Günümüzde ise 10 ile 20 yıl arasında hapis cezası uygulanmaktadır.

Bizleri sevimliliğiyle tatlılığıyla ve sempatikliğiyle büyülen pandaların hakkında bilmediğimiz ilginç bilgileri sizler için paylaşıyoruz;

 Dişi pandalar yılda sadece 1 tane yumurta oluşturabilirler.

Yetişkin pandalar, büyük bir vücuda sahip olmasından dolayı çok fazla düşmana sahip değillerdir. Fakat kar leoparları, savunmasız olan yavru veya yaşlı pandaları kolay bir şekilde avlayabilirler.

 Pandalar, bazen dik durabilirler ancak arka bacakları vücut ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü değildir.

Doğada yaşayan vahşi pandaların ömrü yaklaşık 20 yıl, koruma altına alınan pandaların ömrü ise 30 yıldır.

Dünyaya yeni gelmiş pandaların yarısından fazlası anneleri tarafından yanlışlıkla ezilerek ölmektedir.

Pandalar günün 14 ile 15 saatini bambu yemekle geçirmektedir ve pandalar bir günde tam 40 kez kaka yapabilir.

 Pandalar, Çin’de barışın bir sembolü olmuştur. Yüzlerce yıl önce Çin’deki savaş kabileleri, savaşı durdurmak veya ateşkes yapmak için üzerinde panda resmi bulunan bayraklar kullanmıştır.

Yetişkin bir pandanın günlük besinini alabilmesi için günde ortalama 36 kilo bambu yemesi gerekmektedir.

Yetişkin bir pandanın kilosu 90-135 arasındadır ve 2-3 milyon yıl önce dünyaya geldiği düşünülmektedir.

Bu belgeseli izlemek isteyenler bilet yerine mama alacak

Elazığ Barınak davası: Savcı, hapis cezası istedi