in

Bilinen en eski hayvan fotoğrafları

Geçmişten bugüne fotoğraflar anılarımız olmuştur. Peki hiç ilk hayvan fotoğraflarını merak ettiniz mi? İşte ilk hayvan fotoğraflarının hikâyesi

İLK FOTOĞRAFLAR

Yazımızda sıkça geçecek “dagerreyotipi tekniği” gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, kamera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemidir. Sülfür ile gümüş plaka üzerine işlenmesi esasına dayanır.

Tarihte bilinen ilk fotoğraf 1827 ya da 1827’de Fransa’da çekilmiştir. Objektifler, çekilen ilk fotoğrafın üzerinden yaklaşık 15 yıl geçtikten sonra bir hayvana dönmüştür. Tarihte bilinen ilk hayvan fotoğrafı bir ineğe aittir.

İkonik inek

Bilinen en eski hayvan fotoğrafı 1842

New York’ta düzenlenen bir sergide, bilinen ‘en eski hayvan fotoğrafı’ olduğu düşünülen bir fotoğraf yer alıyor. Ünlü Fransız fotoğrafçı ve ressam Girault de Prangey’in Akdeniz yolculuğu sırasında çektiği bu fotoğrafın 1842 yılına ait olduğu düşünülüyor. Fotoğraf, Hans P. Kraus’un New York’ta düzenlediği ‘Fine Photographs’ sergisinde gösteriliyor.

Oldukça eski döneme dayanan ‘Roma, Forum, Boeufs’ başlıklı bu fotoğraf, Roma’da bir forumda ya da pazarda çektikleri arabalara yaslanan inekleri gösteriyor. Bu fotoğrafın hikayesine ise Stephen C. Pinson’ın ‘Monumental Journey: The Daguerreotypes of Girault de Prangey’ kitabı sayesinde ulaşabiliyoruz. Kitabında Giraul de Prangey’in Akdeniz yolculuğuna yer veren Stephen C., bu fotoğrafın da o tarihlerden kalma olduğunu belirtiyor.

Çöl

Girault de Prangey , Doğu Akdeniz’de üç yıllık bir yürüyüş sırasında binlerce fotoğraf çekti. İskenderiye Yakınlarındaki Çöl adlı devenin fotoğrafı da 1842’de çekildi. Ancak kalitesinin inek fotoğrafı kadar iyi olmadığı görülüyor.

Louis-Auguste Brisson tarafından çekilen köpek fotoğrafı.

Metropolitan Sanat Müzesi’nde bu çekilen köpeğin fotoğrafı 1841-1849 tarihlidir. Bu yansıtılır Louis-Auguste Bisson , ünlü bir Fransız fotoğrafçısıdır. Bisson, vekilin kız kardeşi ressam Rosa Bonheur için resim yapmıştır. Her iki köpek fotoğrafı da doğru şekilde tarihlendirildiyse, Bisson’ın görüntüsü en eskisi olarak ön görülüyor.

Susamış kedi

Susamış bir kedi fotoğrafı

Harvard Üniversitesi, 1840’tan 1860’a kadar uzanan bu dagerreyotipinin bilinen en eski kedi fotoğrafı olduğunu iddia ediyor. Bundan daha eski kedi fotoğrafları olabilir, ancak bu fotoğraflar onların insan arkadaşlarını da içeriyor. Harvard’ın Houghton Kütüphanesi’nin dijital koleksiyonunda yer alıyor.

Nil timsahı

Fotoğraf Ernest Benecke.

Mısır’da Nil Nehri üzerinde bir gemide bulunan vefat etmiş bir timsah 1852’de kaşif-fotoğrafçı Ernest Benecke tarafından fotoğraflandı. Fotoğraf Louvre Abu Dhabi’nin koleksiyonuna 2019’da eklendi. Talihsiz hayvanın daha sonra tanınmış bir fotoğrafı Autopsy of Gemideki İlk Timsah, Yukarı Mısır’dır.

Yatan keçi

Fotoğraf Giacomo Caneva

Giacomo Caneva adlı 19. yüzyıl İtalyan ressam olan fotoğrafçı, 1850’lerde Roma’da yatan bir keçinin bu görüntüsünü yakaladı. Bir collodion negatifinden albüm baskısından alınmıştır. Bu Caneva’nın tek keçi fotoğrafı değildir.

Beyaz bir vizyon

Fotoğraf Jean-Gabriel Eynard.

Beyaz Tay Çalışması, zengin bir bankacı ve amatör fotoğrafçı olan Jean-Gabriel Eynard’ın 1845 yılına ait bir dagerreyotipidir. Fotoğraf muhtemelen yaşadığı İsviçre’nin Cenevre kentinde çekildi. Eynard, Cenevre’deki ailesini, hizmetkarlarını ve çevresini, başka bir hizmetkarının ve bahçıvanının yardımıyla fotoğrafladı.

Fotojenik bir at

Bilinmeyen Fotoğrafçı

Burada resmedilen parlak İngiliz atı 1852’de Wild Dayrell’dir. Şampiyon safkanın kariyeri Ekim 1854’ten Eylül 1855’e kadar uzanmaktadır . Doncaster Kupası’ndaki ilk ve tek yenilgisinin ardından damızlık olarak “emekliye ayrılmıştır .”.Atı da tarafından 1855 resminde ölümsüzleştirilmiştir.

Sevgili bir tavşan

Bilinmeyen Fotoğrafçı

“Genushe ”, 1845-1846 dolaylarında, sevilen bir tavşanın bu elle boyanmış ölüm sonrası dagerreotipinin arkasına gizemli bir şekilde kazınmıştır. İnsanların Memento mori fotoğrafları 19. yüzyılın ortalarında popülerdi, ancak hayvanlara ait olanlar nadirdi. Fotoğraf, Hall Aile Vakfı’nın Kansas City, Missouri’deki Nelson-Atkins Sanat Müzesi’ne bir hediyesi olmuştur.

Sola sonra sağa doğru bakan kartal

Bilinmeyen Fotoğrafçı

Kartalın bulanık yüzü, tavşanın önceki fotoğrafından farklı olarak, canlıyken fotoğrafının çekildiğini gösteriyor. Eagle Facing Left adlı bu yaklaşık 1850 dagerreyotipi , Hall Family Foundation tarafından Nelson-Atkins Museum of Art’a da hediye edildi. Kuş hakkında daha fazla bilgi verilmemiştir.

Bir kadın ve bir geyik

Geyikli Kız Portresi, yüzündeki ifadeye bakılırsa, Geyikli Mutsuz Kızın Portresi olarak da adlandırılabilir; veya yüzündeki ifadeye bakarak dikkati dağılmış bir geyik olan kızın portresi de olabilir. J.Paul Getty Müzesi’nin 2015 sergisi In Focus: Animalia’da sergilendi. Müze, yaklaşık 1854 yılına dayanıyor.

Kuş ve iplik makarası

Bu fotoğrafta ki yaklaşık 1855 yılına dayanan İp Makaralı ve Büzgülü Bezle Havzadaki Kuştur. İplik Fotoğraf Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi’nde yer alır. Ayrıca fotoğrafta masa örtüsü ve iplik makarası da yer alır.

Fil yürüyüşü

Bir Twitter kaynağı , Fil ile Adam’ın bir Asya filinin en eski fotoğrafı olduğunu tweetledi . Olup olmadığı onaylanmadı. Fotoğraf muhtemelen Thomas Martin Easterly tarafından 1850’de çekildi. Easterly ayrıca bir şimşek çakmasını fotoğraflayan ilk dagerreyotipistlerden biriydi . Easterly’nin fil fotoğrafı Missouri, Kansas City’deki Nelson-Atkins Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Polly ve ayrıcalıklı

Burada gösterilen Boy With Parrot , 1856’da İngiltere’nin ilk profesyonel dagerreyotipisti olan Antoine Claudet tarafından yapılmış elle boyanmış stereoskopik dagerreyotipinin yarısıdır . Fotoğraf J. Paul Getty Müzesi koleksiyonunda yer almaktadır. Çocuğun kimliği belirlenmemiştir.

Sincap ve Waif

Bilinmeyen Fotoğrafçı

Bir çocuk ve sincabının bu renk tonu hakkında muhtemelen 1860’larda çekildiğinden başka pek bir şey bilinmiyor.

Sultangazili kadınlar sokaktaki hayvanlara elbise dikiyor

Kar kalınlığının 2 metreyi aştığı Uludağ’da köpekleri jandarma besledi