in

Hapis pandalar YaYa ve LeLe kurtarılmayı bekliyor

Amerika’daki bir hayvanat bahçesinde 18 yıldır hapis hayatı yaşayan YaYa ve LeLe hasta ve yetersiz besleniyor. İki pandayı hapis oldukları hayvanat bahçesinden kurtarmak için hayvan hakları savunucuları harekete geçti.

YaYa ve LeLe

YaYa ve LeLe imzalanan 10 yıllık sözleşmeyle yaklaşık 18 yıl önce Çin’den Amerika’ya getirilmişti.

Geldiklerinde YaYa 3 LeLe 5 yaşındaydı. 2013 yılında imzalanan yeni bir sözleşmeyle 20 yıl daha Amerika’da kalmalarına karar verilmişti.

Uluslararası Hayvan Koruma Kuruluşu (IDA), 18 yılı aşan eziyetin ardından hayvanların doğal ortamlarına gönderilmesi için harekete geçti.

IDA, pandaların kapalı alanda fazla tutulması ve yetersiz beslenmesi sebebiyle hayvanların Çin’e gönderilmesi çağrısında bulundu.

World Animal News haberine göre, IDA İletişim Direktörü Fleur Dawes, ”Hayvanat Bahçesi’nin web kamerasını izleyen herkes pandaların sıkıntı içinde olduğunu görebilir” dedi.

Dawes, ”Hayvanat bahçesi yöneticisini YaYa ve LeLe’ye yapılan işkenceyi durdurmaya ve onları sağlıklarına tekrar kavuşabilecekleri, uygun yiyecekler bulabilecekleri ve pandaların olması gerektiği gibi yaşayabilecekleri Çin’e geri göndermeye çağırıyoruz” açıklamalarında bulundu.

YaYa ve LeLe

YaYa ve LeLe Çin’den geldiklerinden beri esir hayatı yaşıyor.

18 yıl önce hayvanat bahçesine getirilen YaYa şimdi 21 yaşındayken, LeLe ise 23 yaşında. Pandalar hayvanat bahçesinde yetersiz beslenme ve 10 saatten fazla kapalı alanda kalmayla karşı karşıya. Bunun yanında cilt akarı, diş problemleri, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ve zihinsel sağlık durumlarıyla mücadele ediyorlar.

BILLIE EILISH’TE KAMPANYAYA KATILDI

Hayvan Hakları Savunucusu Billie Eilish

Hayvan hakları için çalışmalarıyla bilinen vegan aktivist Billie Eilish, YaYa ve LeLe’nin doğal yaşamlarına geri dönmesi için kampanyaya katıldı. Eilish kurtarılmayı bekleyen pandalar için Hayvan Koruma Kuruluşu (IDA) ve Panda Voice (Panda Sesleri) ile bir araya geldi.

Dünya Genelinde 110.000’den fazla insan, pandaların refahı için toplandı. Birçok insan endişelerini ifade etmek için Change.org dilekçesine ve Hayvan Koruma Kuruluşu (IDA) uyarısına imza attı.

Kedi Şans, okuma yazma dersine giriyor

Kahraman köpek, 81 yaşındaki adamı boğulmaktan kurtardı